Aile İçi İletişim ve Çocuklar

Aile İçi İletişim ve Çocuklar ; anne-baba ilişkisi çocuğun davranışlarının şekillenmesinde temel belirleyicidir. Evde şiddete kötü söze maruz kalan bir çocuğun toplumda uygun davranışlar sergilemesi beklenemez. Baba anneye, anne babaya saygı duyuyorsa, özür diliyorsa, anlayış ve sevgi gösteriyorsa, çocuk da ilişkilerinde bu yolu benimseyecektir.

Aile İçi İletişim ve Çocuklar
AİLE İÇİ İLETİŞİM VE ANA-BABA TUTUMLARI

ÇOCUĞUNUZU TANIYIN

İletişimi doğru kurmanın ilk adımı karşımızdaki insanı tanımaktır. Aile içi iletişimde de çocuğa ulaşmak, onunla bağ kurabilmek için onu tanımak gerekir. Çocuğun ilgileri, ihtiyaçları, gelişimsel özellikleri ve öğrenme yöntemleri birbirinden farklı olabilir.

‘’Thomas Edison ve Kahraman Annesi’’

Thomas Edison bir gün eve geldiğinde annesine bir kağıt verdi ve “Bu kağıdı öğretmenim verdi ve sadece sana vermemi tembihledi”. dedi. Annesi kağıdı gözyaşları içinde oğluna sesli olarak okudu: “Oğlunuz bir dahi. Bu okul onun için çok küçük ve onu eğitecek yeterlilikte öğretmenimiz yok. Lütfen onu kendiniz eğitin.”

Aradan uzun yıllar geçtikten sonra Edison’un annesi vefat ettiğinde, o artık yüzyılın en büyük bilim adamlarından biriydi ve bir gün eski aile eşyalarını karıştırırken birden bir çekmecenin köşesinde katlı halde bir kağıt buldu ve alıp açtı. Kağıtta “Oğlunuz “şaşkın” (akıl hastası) bir çocuktur. Artık kendisinin okulumuza gelmesine izin vermiyoruz…” yazılıydı. Edison saatlerce ağladıktan sonra günlüğüne şu satırları yazdı: Thomas Alva Edison, kahraman bir anne tarafından, yüzyılın dâhisi haline getirilmiş, “şaşkın” bir çocuktu.

DEĞERLİ OLDUĞUNU HİSSETTİRİN

Aile İçi İletişim ve Çocuklar , en güzel iletişim dili sevgidir. Sevginin ilk görevi dinlemektir. Aşağılamak, suçlamak yerine onu dinleyin, ona “sen dinlemeye değersin” mesajını verin.

Aile İçi İletişim ve Çocuklar

AİLE İÇİ İLETİŞİM VE ÇOCUKLAR , İYİ BİR DİNLEYİCİ OLUN

İyi bir dinleyici olmak öğrenilebilir bir durumdur. Bazı tüyolar;

 1. Çocuklarla iletişim kurarken çocuğumuz bir şeyler anlatırken mutlaka göz teması kurmalıyız.
 2. Konuşurken çocuğumuza doğru eğilmek onun anlattıklarına önem verdiğimizi hissettirir.
 3. Anlatırken yargılayıcı olmayan sorular sormak bizimle daha fazla şey paylaşması için çocuğu cesaretlendirecektir.
 4. Konuşma esnasında anlatılanlar kadar beden dili ve ses tonu da önem taşır.
 5. Çocuklarla iletişim kurarken çocuğunuz anlatırken sözünü kesmeyin, sonuna kadar dinleyin. O anlatacaklarını bitirdikten sonra birlikte yorum yapabilirsiniz.

AİLE İÇİ İLETİŞİM , TAKDİR EDİN

Davranışları takdir edilen çocuk kendini önemli hisseder ve üretken olur. Burada önemli olan nokta, takdiri çocuğa değil, çocuğun yapmış olduğu davranışa yapmaktır. AŞIRI ÖVMEK İLE TAKDİR ETMEK AYNI ŞEY DEĞİLDİR!

TUTARLI OLUN

Çocuklarla iletişim kurarken tutarlı olmak demek doğruların ve yanlışların farklılık göstermemesi demektir. Ebeveynlerin davranışlarında tutarlılık yoksa çocuk anne ve babanın doğrularını sorgulamaya başlayacaktır.

KIYASLAMAYIN

 1. Hiçbir kıyaslama mutlu son ile bitmez. Her insan özel, eşsiz ve değerlidir.
 2. Çocuklarla iletişim – kıyaslama; çocuğu mutsuz eder, kaygı ve stresini artırır, yetersizlik duygusu geliştirmesine neden olur.
 3. ‘’Çocuğun başarısı başkalarıyla kıyaslama yoluyla değil, kendi gelişimi içinde değerlendirilmelidir. Başarı çocuğun dünü ve bugünü arasındaki değişimdir.’’

ÖRNEK OLUN

Aile İçi İletişim ve Çocuklar ne söylediğinize değil, ne yaptığımıza bakarlar. Bir konuda çocuğumuza öğüt verirken o davranışı kendimizin yapıp yapmadığını sorgulamalıyız. Aksi takdirde söylenen sözlerin bir anlamı ve kalıcılığı olmayacaktır.

ULAŞILABİLİR OLUN

Yoğun bir işiniz ve dar bir zamanınız da olsa çocuğunuz için ulaşılabilir olmanız çok önemlidir. Çocuklarla iletişim için günde 10 dakikanızı hiçbir dikkat dağıtıcı araç etkin değilken (TV, telefon vb.) çocuğunuza ayırmanız iyi bir iletişim alışkanlığı kurmanıza yardımcı olacaktır.

ANLAMAYA ÇALIŞIN

 1. Ne düşünüyorsun, nasıl hissediyorsun gibi sorularla anlamaya çalışın.
 2. Korku ve endişelerine saygı duyun.
 3. Bedenleri büyüyor olsa bile ruhlarının hala çocuk olduğunu unutmayın.
 4. Aile İçi İletişim ve Çocuklar anne-babadan ayrı bir kişiliktir. Kopyası olamaz.

Bir çocuk için annesi ve babası dünyayı temsil eder. Çocuk, annesi ve babası nasıl davranıyorsa, dünyadaki herkesin de aynı şekilde davranacağını düşünür.” M.Scott Peck

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478