Anksiyete, Belirtileri ve Tedavileri

Anksiyete, Belirtileri ve Tedavileri

Anksiyete, Belirtileri ve Tedavileri , Anksiyete hastalığı, İngilizce’ deki “anxiety” kelimesinin Türkçeye geçmesi ile tanımlanmıştır. Bu kelime endişe ve tedirginlik gibi anlamlar taşımaktadır. Nitekim bu tarz davranışsal bozukluklara sahip insanlar son derece endişeli ve sürekli bir tedirginlik hali içerisinde bulunurlar. Bu rahatsızlığa sahip bireyler çok küçük durumlarda veya çok küçük riskler içeren olaylarda dahi son derece endişeli ve tedirgin olurlar.

Kaygı genel olarak bazı olayların düzenli olarak yerine getirilebilmesi veya sürdürülebilmesi için tetikleyici göreve sahip olumlu bir duygudur. Fakat anksiyete bozuklukları bulunan bireyler bu durumu çok sık yaşarlar ve bu durum sonucunda yeni şeyleri tecrübe etmekten kaçınırlar veya hayatlarının bir aşamasında olumsuz sonuçlanmış bir olayın tekrar yaşandığında aynı sonuçları vereceğini düşünerek endişe duyarlar. Dolayısıyla bu bireyler daha çok var olan pozisyonlarını koruma eğilimi gösterirler ve konfor alanlarının dışında huzursuz olurlar.

Anksiyete Belirtileri ve Tedavileri

Kaygı durumunun bazı durumlarda olumlu sonuçları gözlemlense de bu duygunun sürekli ve her olay için tekrarlanıyor olması bir duygu ve davranışsal bozukluğun habercisi olabilir. Anksiyete hastalığı için birtakım tedavi yöntemleri bulunsa da bu bozukluğu yenmek bireyin kendi çabası dahilinde ilerleyen bir süreç olduğundan, tam verimin alınabilmesi için tedavi adımlarına harfi harfine uyulmalı ve bu süreç gerekli zamanlarda tekrar edilmelidir. Bu anlamda yalnızca tedavi yöntemleri değil, bireylerin özverileri de son derece önem arz etmektedir.

Anksiyete Tanısı Nasıl Konur?

Anksiyete tanısıiçin belirlenmiş olan anksiyete belirtilerinin en az üç tanesinin 6 aylık süre içinde görülmeye devam etmesi gerekir. Bununla birlikte bireylerin hayat şartlarını ve davranışlarını olumsuz etkileyecek bazı belirtilerin saptanması durumunda uzman yardımıyla birtakım çalışmalara başlanır. Fiziksel muayeneler ve testler yapıldıktan sonra anksiyete tanısı konmuş olan bireyler için tedavi adımına geçilir ve tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanır.

Anksiyete hastalığı için tanı psikiyatri uzmanı tarafından konur. Tedavinin ilk aşamalarında bireylerin psikolojik durumları analiz edilir ve eksik veya yanlışlar saptanır. Bu eksik veya yanlışların düzeltilmesi için birtakım tedaviler uygulanırken uzman tarafından gerekli görülmesi halinde fizyolojik tedavi yöntemleri de uygulama kapsamına dahil edilebilir.

Anksiyete Belirtileri ve Tedavileri

Anksiyete Belirtileri

Anksiyete bozukluğunun belirtileri arasında kişiden kişiye farklılık gösteren onlarca sebep sunulabilir. Ancak bu belirtileri gösteren her bireyin kesinlikle anksiyete bozukluğuna sahip olmadığı gibi bu belirtilerin hepsinin görülmesi şartı da aranmaz.Burada önemli olan faktör belirtilerden en az 3 tanesinin 6 ay gibi uzun bir süreç boyunca aralıklarla sürekli olarak görülmesidir. Bu durumda anksiyete tanısı konabilir. Anksiyete belirtileri olarak tanımlanabilecek belirtilerden bazıları şunlardır:

 1. Panik, korku ve huzursuzluk
 2. Sakin kalamamak
 3. Uyku problemi
 4. Soğuk, terli, uyumuş ya da karıncalanan eller ya da ayaklar
 5. Nefes darlığı çekmek
 6. Ağız kuruması
 7. Kalp çarpıntısı
 8. Mide bulantısı
 9. Baş dönmesi

Bu belirtilerin yanı sıra aşağıda belirtilen durumların gözlenmesi halinde de uzman doktora başvurulması tavsiye edilir:

 1. Kaygı hallerinin çok güçlü hissedilmesi ya da uzun sürmesi
 2. Duyulan korku veya endişenin ilgili durumla orantılı olmaması
 3. Endişe hissetmeye neden olabilecek durumlardan kaçınma hali
 4. Duyulan endişelerin kontrol edilmesi zor durumlara neden olması
 5. Panik atak tarzında anksiyete belirtilerinin düzenli olarak ortaya çıkması
 6. Günlük hayata dâhil olmak ya da zevk alınan şeyleri yapmayaisteksizlik duyulması

Bu belirtiler anksiyete belirtileri olarak belirlenmiştir. Bu belirtileri gösteren bireylerin bir psikiyatri uzmanı ile görüşerek durumu anlatmaları tavsiye edilmektedir.

Anksiyete Tedavisi

Bu rahatsızlığın tedavisi için kullanılan iki temel yöntem bulunur. Bunlardan bir tanesi antidepresan ve anksiyolotik ilaçlardır. Bireyin anksiyetesinin yoğunluğuna göre ilaçların dozu belirlenerek uygulanır. Verilen ilaçların kesinlikle bir uzman tarafından verilmiş olması ve uzman tarafından belirlenen şekil ve yoğunlukta kullanılması gerekir. Bu tarz ilaçların etki etmesi için bir veya iki haftalık sürenin geçmesi gerektiği unutulmamalı ve ilaç kullanım kuralları ile belirlenen doz ayarına sadık kalınmalıdır.

Bir diğer tedavi yöntemi ise psikoterapi yöntemidir. Bilişsel davranış terapisi ile bireylerin anksiyetelerinden kurtulmaları ve etkilerinin azaltılması sağlanabilir. Bununla birlikte bireylere gevşeme egzersizleri de yaptırılarak bireylerin anksiyetelerini kontrol altında tutmaları sağlanabilir.

Anksiyete ile Başa Çıkmak İçin Tavsiyeler

Bu rahatsızlık için yönlendirme anlamında verilecek tavsiyelerden bazıları bireyin yapıyor olduğu davranışları durdurmaya yönelikken bazıları bireyleri harekete geçirmeye yöneliktir. Bu rahatsızlık ile başa çıkmak için verilebilecek tavsiyelerden bazıları şunlardır:

 1. Kafein kullanım sıklığının azaltılması
 2. Alkol ve sigaradan uzak durmak
 3. Stresli durumlardan kaçınmak
 4. Düzenli olarak egzersiz yapmak

Bir önceki yazımız olan Panik Atak Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478