Asosyallik Nedir

Asosyallik Nedir

Asosyallik Nedir, Hastalık Mıdır? Belirtileri ve Tedavileri

Asosyallik kişiler çevresindeki insanlarla sosyal ilişkiler kurmakta zorlanırlar. Bu kişiler çevrelerindeki insanlarla kaliteli zaman geçiremezler ve sosyal ilişkilerinde aşırı pasif durumda bulunurlar. Genellikle utangaç, çekingen veya üşengeç olarak tanımlanan bireylerin içinde bulundukları durum birçok şekilde ortaya çıkabilir ve birden çok farklı sebebi olabilir.

Asosyallik Nedir

Bu kişiler yeni ortamlara girmekten çekinirler ve karşı cinsle ilişkileri zayıf olur. Asosyallik günümüzde yoğun şekilde görülen bir durumdur ve bazı çalışmalara göre bu durumun sebepleri arasında teknolojik gelişmeler ve bireylerin internet ve bilgisayarla çok uzun süre geçirmeleri ve sosyal ortamlardan soyutlanması gösterilmektedir.

Asosyallik tam olarak bir hastalık olarak tanımlanmasa da bireyin hayatı üzerinde ciddi olumsuz etkileri bulunabilir ve tedavi kapsamında bazı yöntemler mevcuttur. Tedaviler uzman psikologlar tarafından uygulanmakta ve fiziksel tedaviden çok psikoterapi şeklinde uygulanmaktadır. Tedavinin ilk aşaması bu durumun kabul edilmesi ve çekingenlik göstermeden bir uzmanın yardımına başvurulmasıdır.

Asosyallik Nedir?

Asosyallik durumu bireyin yeni insanlarla tanışma, yeni ortamlara girme, karşı cinsle ilişki kurma veya var olan ilişkilerinde aşırı pasif olma gibi tanımlanmaktadır. Bu kişiler arkadaşları veya çevrelerindeki insanlarla vakit geçirmek yerine yalnızlığı tercih ederler. Asosyallik özellikle ergenlik ve genç yetişkinlik çağlarında başlayan ve zamanla kalıcı olan sıkıntılara, bozulmalara neden olan durumdur. Bu nedenle henüz bozukluk başlangıç seviyesinde iken veya tam anlamıyla ilerlememişken gerekli tedavilerin yapılması veya psikolojik desteğin alınması tavsiye edilir.

Asosyallik Belirtileri

Asosyalliğin belirtileri çok çeşitli olabilmekte ve kişiden kişiye çok büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenle bireylerin öne çıkan belirtilerden herhangi birini taşımıyor olsa da asosyal olması durumu olasıdır. Aynı şekilde bu belirtilerden bazılarını gösteren bireylerin bu belirtileri asosyal oldukları için mi yoksa genel ruh hali sebepleri olduğu için mi gösterdikleri araştırılmalıdır.

Asosyallik Nedir

İnsan psikolojisi çok karmaşık bir yapıdır ve genellikle özgün şekilde gözlenir. Belirlenmiş bir hastalık veya bozukluğun semptomlarını gösteren bireylerin bu hastalık veya bozukluğa kesinlikle sahip olduğu söylenemeyeceği gibi bu belirtilerden hiçbirini göstermeyen bireylerde de bu hastalık veya bozukluklar kesinlikle yoktur denilemez. Bu teşhislerin koyulabilmesi için bunların birer ruh halinin dışında olduğu, uzun bir süre boyunca devam ettiği ve derin araştırmalar sonucu koyulan teşhisler olması gerekir.

Yine de asosyallik adı altında sunulabilecek bazı belirtiler şunlardır:

 1. Sosyal ilişkilerden kaçınmak
 2. Yalnızlığı sevmek ve insanlardan uzaklaşmak
 3. Sürekli olarak düşük bir ruh hali içerisinde olmak
 4. Yeni ilişkilerden çekinmek
 5. Karşı cinsle ilişki kurmakta zorlanmak
 6. Kalabalık ortamlardan kaçınmak veya bu tarz ortamlarda rahatsız hissetmek
 7. Sahne korkusu duymak
 8. Bir şeyi yaparken aşırı derecede tereddütlü olmak
 9. İnsanların düşüncelerinden çekinmek
 10. Hareket veya duyguları gizleme ihtiyacı hissetmek
 11. Bilgisayar veya benzeri araçlarla çok uzun süre geçirerek gerçek dünyadan soyutlanmak ve bu durumda mutlu olmak
 12. Alkol veya uyuşturucu madde kullanma eğilimi göstermek
 13. Sürekli olarak endişe, sinir veya gerginlik hissetme
 14. Saldırgan ve şiddet yanlısı davranış sergileme

Asosyallik Olumlusuzlukları

Asosyalliğin dezavantajları oldukça fazladır. Bireyler herhangi bir sosyal ilişkiden kaçındıkları için hayatlarının belirli aşamalarında sosyal ortamlara girmek zorunda kaldıklarında son derece rahatsız olurlar. Aynı şekilde bu bireylerin kendilerini ifade etmeleri de güçleşir ve yeni insanlarla tanışmak konusunda güçlük çekerler.

Asosyallik durumunda bireyler çoğu mesleğin gerektirdiği şeyleri de karşılayamayacağı için bu meslekleri yapamayabilirler. Dolayısıyla yalnızca manevi anlamda değil maddi anlamda da birçok dezavantajlı durumla karşı karşıya kalabilirler.

Asosyallik Nedir

Asosyallik Tedavileri

Asosyallik tedavisi için kullanılan yöntemler bireyden bireye farklılık göstermektedir. Uzman psikologlar tarafından bireyin ilgi duyduğu alanlarla sosyal ilişkileri bağdaştırmanın ve bireyi bu yolu kullanmaya sevk etmenin yolları aranır. Böylece birey kalabalıklarda duyduğu rahatsızlık hissini zamanla yener ve bu kaygıdan kurtulabilir.

Asosyalliği yenmek için kullanılacak yöntemler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Psikolog yardımı alacak kişilerin, psikologlar tarafından bireylerin yaşam tarzlarını ve kişiliklerini öğrenmek amaçlı sorulan sorulara dürüst şekilde yanıtlar vermesi sorunun çözüm sürecini hızlandıracak ve tedavinin etkili olması ihtimalini güçlendirecektir.

Psikologlar bu durum aşılabilmesi için birbirinden farklı onlarca yöntem arasından bireye uygun olacak yöntemi belirleyerek uygulamaya başlarlar. Tedavinin büyük kısmı psikoterapi şeklinde olsa da bazen psikologlar tarafından bireylerin günlük olarak düzenli şekilde egzersiz yapmaya yönlendirildiği durumlar olabilir. Diğer tüm tedavilerde olduğu gibi bu tedavi yöntemleri uygulanırken de bireyler özverili şekilde ve psikologlar tarafından verilen tavsiyelere tamamen uyarak bu süreci yönetmelidirler.

Bir önceki yazımız olan Aptallık Testi Var Mıdır? Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478