Asperger Sendromu

Asperger Sendromu

Asperger Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavileri

Asperger sendromu, çocukluk döneminde itibaren sosyal etkileşimi zorlaştıran gelişimsel bir bozukluk olarak açıklanabilmektedir. Asperger probleminin en önemli belirtisi, çocuğun sosyal becerilerinde problem olmasıdır. Bunun yanında içe kapanık olma ve sağlıklı iletişim kuramama da diğer belirtilerdir. Nedeni hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak genetik olduğu düşünülmekte ve bu yönde araştırmalar yapılmaktadır.

Aspergerin genel özellikleri otizme benzese de farklı bir problem olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir. Otizmli hastalarda dil ve konuşma becerilerinde gerilik görülürken, Asperger’de bu noktada bir problem yaşanmamaktadır. Doktor Hans Asperger tarafından tanımlanan hastalık tamamen farklı bir problemdir.

Asperger Sendromu

Asperger Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Asperger sendromu belirtileri arasında yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi konuşma bozukluğu bulunmamaktadır. Asperger olan çocuklar genellikle konuşmaya başlarlar. Bu yönü otizm ile ayrılan özelliklerden birisidir. Çocuklarda görülen belirtiler şu şekildedir:

 1. Sohbet başlatma ve sohbeti sürdürmede zorluk yaşama en sık görülen belirtidir.
 2. Asperger olan çocuklar değişiklikten hoşlanmamaktadır. Rutin bir hayat sürmeyi tercih etmek bir diğer belirtidir.
 3. İçe kapanıklık ortaya çıkmaktadır.
 4. Asperger olan çocuklar tekrarlayan davranışlar sergilemektedir.
 5. Esprileri ve ses tonlarındaki değişiklikleri algılayamamaktadırlar.
 6. Karşılıklı konuşmalarda resmi bir tavır sergilemektedirler.
 7. Asperger sendromu olan çocukların göz kontağı zayıftır.
 8. Belli konulara aşırı ilgi duymaları mümkündür. Sevdikleri konularda çok konuşma, tek taraflı olarak sohbet etme gibi durumlar gözlenebilmektedir.
 9. Motor becerilerinde öğrenme süreçleri geç ilerlemektedir. Örneğin çatal bıçak kullanma veya top yakalama gibi eylemler gecikebilmektedir. Motor gelişimlerinde gecikme nedeniyle yürüyüşte gariplik, el yazısında bozukluk gibi problemler ortaya çıkabilmektedir.
 10. Yüksek ses, ışık veya yoğun tat ve dokulara karşı aşırı hassasiyet söz konusu olabilmektedir.
Asperger Sendromu

Asperger Sendromu Tanısı Nasıl Koyulur?

Asperger tanısı koyulması için mutlaka uzman bir doktorla görüşülmesi gerekmektedir. Belirtilerden bir ya da birkaçının gözleniyor olması çocuğun Asperger sendromu olduğu anlamına gelmemektedir. Bu noktada en doğru tanıyı uzman bir doktor koyacaktır. Çocuklarda Asperger sendromu tanısı 4 ila 11 yaşları arasında koyulabilmektedir. Tanı koyulurken Aspergerin tipik özelliklerine dikkat edilmektedir. Dikkat edilen temel hususlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 1. Sosyal etkileşimde bozukluk
 2. Tekrarlayan davranışlar
 3. Tekdüze konuşmalar
 4. Bilişsel gelişimde eksiklik
 5. Aşırı içe kapanıklık
 6. Bağımsız yaşam becerileri

Bunun yanında çocuğun farklı ortamlarda gözlenmesi ve güçlü – güçsüz yanlarının ayırt edilmesi de gerekebilmektedir. Yetişkinlere kıyasla çocuklarda çok daha rahat tanı koyulabilmektedir. Bu nedenle erken teşhisin önemi büyüktür.

Asperger Sendromu ile Otizmin Farkı Nedir?

Asperger ile otizm arasındaki farklar, iki hastalığın ayırt edilebilmesi için oldukça önemlidir. Asperger ile otizmin arasındaki temel farklar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 1. Otizm problemi genellikle 3 yaşına kadar ortaya çıkan bir problemdir. Asperger ise bu probleme sahip olan bebekler diğer bebekler ile aynı sağlıkta bu dönemi geçirmektedir.
 2. Otizm probleminde konuşma geriliği en temel belirtilerden birisi olarak gözlenebilmektedir. Asperger olan çocuklarda ise konuşmaya başlama süreci ve konuşma gayet normal bir şekilde ilerlemektedir.
 3. Otizm problemi olan çocuklara kıyasla Asperger olan çocuklar çok daha rahat bir şekilde konuşmaktadır. Ancak otizmli çocuklar konuşkan değildir.
 4. Asperger olan çocuklar, toplum ile aralarında bir problem olduğunun farkına varabilmektedir. Otizm problemi olan çocuklar ise bu durumun farkına varamamaktadır. 
Asperger Sendromu

Asperger Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Asperger tedavisi ile belirtilerin büyük oranda azalması söz konusu olabilmektedir. Ancak Asperger yaşam boyu devam edecek bir problem olduğunu bilmenizde fayda bulunmaktadır. Tedavi aşamasında Asperger olan çocuğun diğer çocuklar ile etkileşimlerini arttırmaya yönelik eğitimler verilmektedir. Bu sayede çocuğun toplumda etkin bir rol alması ve kendi kendine yetebilme kabiliyetini edinmesi sağlanmaktadır. Tedavide uygulanan genel prosedür sosyal vasıfları ve iletişim becerilerini geliştirmeye yöneliktir.

 Asperger sendromlu olan çocuklarda belirtiler ve belirtilerin yoğunluğu değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle tedavi çocuğun bireysel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır. Tedavi için eğitim programı, evi ve okulu kapsayacak şekilde hazırlanmaktadır. Bu nedenle planlama sırasında ailenin kaynakları da göz önünde bulundurulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Akran Zorbalığı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478