CİNSEL TERAPİ 

 Birey davranışı ve cinselliği bedensel, psikolojik, sosyal koşullardan etkilenir. Cinsellik kavramı sadece cinsel organlarla sınırlı kalmış değildir. Cinsellikle ilgili duygular, düşünceler ve yerleşmiş inançlar vardır. Yerleşmiş düşüncelerin çoğu zaman hatalı olabildiği bilinmektedir. Cinsel sorunların ve bozuklukların ortaya çıkışında kişinin fiziksel ve psikolojik faktörleri ya da ikili ilişkilerin etkileşimleri öncül olabilir. Doğal olarak cinsel sorunların tedavisi de, oluşumunda rol oynayan etkenlere göre değişebilir. Kişi ile görüşülerek sorunu ortaya çıkaran, yerleşmesine neden olan etkenler birlikte incelenir.  

  Cinsel işlev bozukluğu tıbbi veya biyolojik bir nedene bağlı ise, tedavisi ilaç veya farklı tıbbi yöntemlerle olacaktır. Ancak bu durumda tedaviyi, ürologlar, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ya da psikiyatristler yaparlar. Eğer cinsel sorun psikolojik etmenlerle ilişkili ise veya tıbbi bir nedene bağlı olarak gelişmiş olsa bile psikolojik etmenler sorunu ağırlaştırmışsa, cinsel terapiler uygulanmalı ya da ilave edilmelidir. Cinsel terapileri ise cinsel terapi konusunda eğitim almış terapistler yapabilir.

  Cinsel işlev bozukluğu olan bireylere uygulanan ve etkili olduğu bilinen cinsel tedaviler aslında özel bir öğrenme şeklidir. Bu öğrenme sürecinde kişiye temel olarak şunlar öğretilir: Genel olarak psikoterapilerde ve özellikle de cinsel tedavilerde kişiye özel ve güvenli bir öğrenme ortamı oluşturulur.  Bu ortamda kişi kendi denetimi altında kendisini, kimliğini, bedenini,  ilişkisini keşfetmeye cesaretlendirilir ve özgüven kazandırılır.  Bu keşif ve öğrenim kişinin özelliklerine göre değişen bir hızda ve aşama aşama olur. 

  Cinsel terapide başarı oranı genellikle yüksektir. Kadın cinsel işlev bozuklukları arasında en sık görülen vajinismus tedavi açısından en yüz güldürücü sorundur. Cinsel terapiye en iyi ve en kısa sürede yanıt veren cinsel işlev bozukluğu olduğu da görülmektedir.

Cinsel eylemin insanların düşündüğünden daha karmaşık mekanizmalar tarafından etkilenen bir davranış olduğunu söyleyebiliriz. Uyarılma birçok faktör tarafından etkilenmeye açıktır. Cinselliği çevreleyen faktörler önemlidir. Bunlar iletişim, güven hissi ve mahremiyettir.

Cinsellikle İlgili Önemli Bilgiler;

Cinsellik, yaşamın sağlıklı ve doğal bir parçasıdır. İnsan cinselliği sadece üreme amacı taşımaz, cinsellik haz amacıyla yaşanır. Bu bağlamda içerisinde cinsel arzular ve fanteziler yaşanması normal ve sürecin parçasıdır.
Cinsellik tüm insanlara özgüdür.
Cinsellik fiziksel, duygusal, zihinsel olduğu kadar toplumsal, sosyal ve entelektüel öğeleri de barındırır.
Her insanın cinsel yönelimine uygun davranışta bulunma ve yaşama hakkı vardır.
Cinsel yaşam zorlama, baskı ve sömürüden uzak olmalıdır.
Cinsel ilişkilerde karşılıklı sevgi, paylaşım ve birbirine özen gösterme egemen olmalıdır. Karşılıklı sevgi ve saygıya dayanan cinsellik daha doyurucu ve sağlıklıdır.
Cinselliği yaşamaya erken yaşta başlamak bir takım riskleri beraberinde getirir. Cinsel davranış sorumluluk ve öz denetim gerektirir. Gençlerin cinsel konulara merakı olması son derece normaldir. Gençlerden cinsel yaşamları karşısında sorumluluk bekleniyorsa onlara bu konuda gerekli ve doğru bilgilerin verilmesi gerekmektedir. Gerektiğinde hizmet alabilecekleri kuruluşların bilgisi gençlere verilmeli ve bilgilendirilmelidirler.
Çocukların cinsellikle ilgili bilgileri anne babalarıyla ya da güvendikleri kimselerle paylaşmaları yararlı olur. Cinselliğin doğal olduğu utanılacak bir şey olmadığı bilgisi onlarla paylaşılmalıdır.
Çocuklar cinsiyeti gözetilmeden sevilmeli ve bakılmalıdır.

Cinsel sorunların nedenleri; 

Cinsel eğitimsizlik ve bilgisizlik. 
Cinsel yaşamda yanlış inanışlar. 
Cinsel istek azlığı.
Cinsel tiksinti bozukluğu. 
Kadınlarda orgazm bozukluğu. 
Erektil disfonksiyon. 
Erken boşalma. 
Cinsel Fobiler.

Bir  Psikoloji Danışmanlık Uzman Kadrosu Cinsel Sorunlarınızda Hizmetinizde

Bir Psikolojiyi Neden Tercih Etmelisiniz?

Bizi tercih etmeniz için önemli olduğuna inandığımız sebepleri aşağıdaki başlıklarda sıralamaya çalıştık.

Sizleride danışanlarımız arasında görmekten onur duyarız.


 Kurumsal Deneyim

14 yıllık deneyimle kurumsal, yenilikçi danışmanlık ve eğitim anlayışımızla sizlere hizmet vermeye devam ediyoruz.


Güven  

Her yönüyle Devlet Denetiminde olan kurumumuz güvenilir ve güvenlikli bir danışmanlık ortamı sunmaktadır.


Kalite

Kurum olarak her konuda kalite birinci önceliğimizdir. 

Toplam kaliteyi yakalama noktasında üstün performans sarfetmekteyiz.


Uzman ve Deneyimli Kadro 

Kadromuz rastgele değil uzun değerlendirme ve referanslar çerçevesinde uzman ve deneyimli çalışanlar tarafından oluşturulmuştur.

Ayrıca uzmanlarımız her konuya bakan değil kendi alanlarında çocuk-ergen/ yetişkin/ aile şeklinde branşlaşmış profesyonellerden oluşmaktadır. 


Gizlilik ve Etik 

Danışanlarımızla olan çalışmalarımız azami derecede gizlilik ve etik değerlere bağlılık çerçevesinde yapılır. 


İdeal Ortam 

Danışanlarımıza olabildiğince temiz, hijyenik ve düzenli ortam sunma çabası içerisindeyiz. 


İdeal Fiyat 

Her daim yüksek kaliteyi uygun ve ideal fiyatlı sunma çabasındayız.  

Detaylı bilgi ve randevu için: 0212 538 10 40

WhatsApp: 0 553 437 75 76  

WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?