Çocuğumuzla Birlikte Uyumak

çocuğumuzla birlikte uyumak

Çocuğumuzla Birlikte Uyumak, Anne ve babaların çocukları ile birlikte uyumaları içerisinde çeşitli riskler barındırmaktadır. Özellikle okul öncesi dönemdeki çocuğun cinsiyet rollerini kazanması mühimdir. Çocuğun kendi cinsiyetine uygun davranışları öğrenmesi esas olandır. Çocuğumuzla birlikte uyumak çocuğun cinsiyetine özgü kimlik ve rolleri kavrayış açısından çeşitli karışıklıklar yaşamasına neden olabilir.

Ailenin Çocukla Uyuması Nasıl Sorunlar Doğurabilir?

Ailelerin çocukları ile birlikte uyuması neticesinde çocuk annesinin veya babasının kokusuna alışabilir. Koku, beyindeki duygu merkezlerini doğrudan etkilediği için çocuğun zihninde uyku davranışı ile koku arasında birtakım ilişkilendirme yaşanabilir. Çocuk daha sonraları için bu kokuyu duymaması durumunda uykuya geçiş konusunda birtakım zorluklar yaşayabilir. Ailesiyle birlikte uyuyan çocuk için bağımlılık duygusu pekişebilir ve anne – baba ile uyuma arzusu süreklilik kazanabilir.

Çocuğumuzla Birlikte Uyumak

Bazı görüşler ise ailesiyle birlikte uyuyan çocuklarda kız çocuğunun babaya, erkek çocuğunun ise anneye karşı özel ilgi duyması yönündedir. Anne ve baba ile uyuyan çocuklarda karşı cinse yönelik ilginin artması neticesinde hemcins ebeveynlerini kendilerine rakip olarak görmesi söz konusu olabilir. Ayrıca çocukların bedenleri çeşitli uyarılmalara açıktır. Gece uykusu sırasında farkında olmadan gelişecek temaslar bu açıdan bazı hassasiyet problemleri yaratabilir.

Çocuğumuzla Birlikte Uyumak

Uykuya Geçiş Aşamasında Ne Yapılmalı?

Çocuğun uykuya geçiş esnasında problem yaşaması durumunda ebeveynler tarafından yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

 1. Çocuğunuzla bu konu hakkında konuşun. Onun kendine ait bir odasının ve yatağının olduğunu, artık büyüdüğünü ve kendi yatağında yatması gerektiğini anlatın.
 2. Çocuğun uykusu geceleri bölünebilir ve bu durumda çocuklar yanınıza gelebilir. Bu durumda çocuğunuzla birlikte uyumak yerine, çocuğunuzu kucaklayıp yatağına götürmeniz daha makul olandır. Bu süreçte çocuk uykuya dalana kadar çocuğun yanında beklenmesi iyi olur. Önemli olan çocuğun kendi yatağında gözünü kapatıp yine o yatakta gözünü açmasıdır. Bir süre bu konuda istikrarlı bir tutum sergilenirse çocuk için yatağında uyuma alışkanlığının kazanılması daha da kolaylaşır.
 3. Odasında yatak örtüsü, yastıklar ve birkaç küçük eşyada değişiklikler yapın ve çocuğun kendi odasına ilişkin duygularını güçlendirin. Bu değişiklikleri yaparken çocuğun fikirlerini alarak yapın ve çocuğa odanın onun kararları ile değiştirildiğini hissettirerek odasını benimsemesini sağlamaya çalışın.
 4. Uyku öncesi bazı rutinler oluşturun. Elini – yüzünü yıkama, dişlerini fırçalama, pijama giyme, sarılma gibi uyku öncesi davranışları rutin haline getirin.
 5. Uyku öncesi evdeki ortamı çocuk için uykuya müsait bir ortam haline getirin. Odanın ışığını kapatın ya da azaltın. Böylece uyarıcı yoğunluğu azaltarak çocuğunuzun uykuya geçiş aşamasını kolaylaştırın.
 6. Kitap okumak konusunda ısrarcı olmayın. Eğer zorunlu bir durum yoksa kitap okuma, masal anlatma gibi şeylerden kaçının. Bu tür uygulamalar çocukların uykusunu getirmek yerine çocukların uykudan kaçmasına sebep olmaktadır.
 7. Yatağında uyumakta zorluk çekiyorsa çocuğunuz uyumadan evvel yatağının yanına bir sandalye çekerek bir süre bekleyin. Fakat bu süreç içerisinde çocukla oyun oynamak ve sohbet etmek gibi çocuğun uykusunu kaçıracak davranışlardan kaçının.
 8. Çocuğun kendi yatağında uyuması bir alışkanlık halini aldıktan sonra, sık sık olmaması şartıyla, arada sırada çocuğun annesiyle ve babasıyla uyumak istemesine karşı gelinmemelidir. Burada önemli olan husus, çocuğun ertesi gün yine kendi yatağına geri dönüyor olmasıdır.
Çocuğumuzla Birlikte Uyumak

Çocuklar Neden Ailesiyle Uyumak İster?

Çocukların ailesiyle birlikte uyumak istemesinin altında yatan sebepler, Çocuk psikoloğu Aynur Sayım tarafından şöyle sıralanmaktadır:

 1. Çocuk, korkuları nedeniyle kendini güvende hissetmek için ailesiyle birlikte yatmak isteyebilir.
 2. Anne ve babadan ilgi ve paylaşım ihtiyacı varsa, bu ihtiyacını gidermek için yakın olmak isteyebilir.
 3. Ebeveynlerden ayrılma kaygısı yaşıyorsa ailesiyle uyumak istiyor olabilir.
 4. Cinsel kimliğin belirginleşmesinin ardından ebeveynlerinin birlikteliğini ve bu birlikte hemcins ebeveynini ksıkanma durumu ile birlikte ailenin yanında yatma isteği oluşabilir.
 5. Kardeş doğumuyla birlikte çocuk; kardeş kıskançlığı yaşayabilir, bu kıskançlığın akabinde aileye yakın olmak, onları kardeşiyle paylaşmamak için ailesiyle yatmak isteyebilir.

Çocuğun Uyku Sorununa Karşı Ne Yapılabilir?

Çocuğumuzla birlikte uyumak çocuğun uyku sorunları yaşamasıne neden olabilir. Çocuğunuz uyku sorunu yaşıyorsa, bu sorunla mücadele etmek için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir:

 1. Çocuğun ihtiyaçlarına duyarlı olun ve ihtiyaçlarını zamanında karşılamasını sağlayın. Birlikte uyumak bir çözüm değildir.
 2. Çocuğunuzla ona güven verecek türden bir ilişki kurun. Ona birey olması için destek olun ve güvendiğinizi hissettirin. Fakat aşırıya kaçan türden bir korumacılık yapmadığınızdan emin olun.
 3. Uyku öncesi ortamı sakinleştirin, çocuğunuz gürültülü ve aksiyonlu bir ortamdan ayrılıp uyumak istemez.
 4. Çocuğunuzu bu problemden dolayı yargılamayın ve herhangi bir cezalandırma işlemi uygulamayın. Yalnız uyuyamamasının sebebi korku ve anksiyete ise takınacağınız ceza odaklı tavır çocuğunuzla ilişkinizi bozabilir ve çocuğun psikolojik sorunu artabilir.
 5. Ceza sisteminin aksine ödül sistemi kurun. Puanlama çalışmaları yaparak ödül odaklı ve kararlılık içeren bir sistem kurun.
 6. Çocuğunuzun yanında tartışmayın, birbirinizi eleştirmeyin ve çocukla uyum içinde olmaya çalışın.
 7. Çocuğunuzla birlikte uyumak bir çözüm olmaktan ziyade, problemi ertelemek manasına gelmektedir. Gerekli şartları sağlayarak çocuğunuzun kendi odasında uyumasını alışkanlık haline getirmesini sağlayın.

Bir önceki yazımız olan Epilepsi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478