Çocuklar İçin Sanal Gezinti

Kendimizin ve etrafımızdakilerin sağlığını korumak için evde kalmamız gereken bugünlerde internet bize güzel bir fırsat sunuyor. Ebeveynler çocukların bu süreci korku ve panik yaşamadan atlatabilmesi için ev içi etkinlikler ve oyunlar tasarlarken, uzaktan eğitim gibi faydalı online programları da takip ediyor. Sosyal mesafe sürecinde çocuğunuzun hem sosyal yaşamdan uzak kalmaması hem de öğrenerek keyifli vakit geçirmesi için online müzelere bakalım hep birlikte. Çocuklar İçin Sanal Gezinti.

 • Anıtkabir: Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Atatürk’ün anıt mezarını çocuğunuzla birlikte sanal tur ile gezebilirsiniz. Anıtkabir’i gezmek için tıklayın
 • İstanbul oyuncak müzesi: Çocuklar İçin Sanal Gezinti ; İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 yılında şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulmuştur. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği müze tarihi bir köşkte konumlanmıştır. Müzeyi gezmek için tıklayın
Çocuklar İçin Sanal Gezinti
 • Uluslararası Uzay İstasyonu (International Space) : Uluslararası Uzay İstasyonu’nu Google Art&Culture ile keşfedebilirsiniz. Adim adım özelliği ile (Street View) ile istasyonu detayları ile görebilir, uzay aracının içinde gezinti yapabilirsiniz. Gezmek için tıklayın
Çocuklar İçin Sanal Gezinti

Dünya sanal müzeleri

 • Giza Piramidi : Çocuklar İçin Sanal Gezinti belki de en çok merak ettiği ilginç tarihi alanların başında piramitler geliyor. Google Art&Culture’da Giza piramidini gezebilir, piramitler hakkında bilgi edinebilirler. Görmek için tıklayın
Çocuklar İçin Sanal Gezinti
 • Rahmi M. Koç Müzesi : Rahmi M. Koç Müzesi, koronavirüsü nedeniyle evden vakit geçiren ziyaretçilerini sanal turla zamanda yolculuğa çıkarıyor. Müzede sergilenen 14 binin üzerinde objeyi görmek için gereken tek şey ise bilgisayar veya akıllı cep telefonu. Müzenin açık ve kapalı dahil olmak üzere 23 bin metrekarelik alanında nostaljik tren turu, denizaltı gezisi, atlıkarınca ve oyun parkı, uçaklar, klasik otomobiller ve çok daha fazlası ziyaretçileri bekliyor. Zengin koleksiyonuyla geçmişten günümüze endüstri, ulaşım ve iletişim tarihine ışık tutan Rahmi M. Koç Müzesi’nde hem çocuklar hem de büyükler benzersiz bir yolculuğa çıkıyor. Çocuklar İçin Sanal Gezinti tıklayın
Rahmi Koç Müzesi
 • Kurtuluş Savaşı Müzesi-Ankara: Kurtuluş Savaşı Müzesi geniş bir koleksiyon sahibidir. Yalnızca doğal olarak yapının eski halinden aldığı eserler de sergilenmekteyken aynı zamanda kongrelerin hatıratı da yapı içerisinde teşhir edilmektedir.
Çocuklar İçin Sanal Gezinti

Yerli Sanal Müzeler

 • Cumhuriyet Müzesi-Ankara : Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda 2. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası olarak hizmet veren müze; Atatürk ilke ve devrimlerinin doğuşuna ve çok partili sisteme tanıklık edişiyle cumhuriyet gençliğine adandı.
 • Efes Müzesi-İzmir: Gerçekleştirilen kültürel faaliyetler ve ziyaretçi kapasitesiyle Türkiye’nin en önemli müzeleri arasında bulunan Efes Müzesi’nde ilgi çeken eserler yer alıyor.
 • Anadolu Medeniyetler Müzesi-Ankara : Paleolitik Çağ’dan itibaren Anadolu topraklarının özgün eserlerine ev sahipliği yapan Ankara’nın ilk müzesinin öyküsü 1921 yılına uzanmaktadır.
 • Gazi Müzesi-Samsun : Mustafa Kemal Paşa 9. Ordu Müfettişi olarak 19 Mayıs 1919 Pazartesi sabah saat 08:00′de beraberindekilerle birlikte,Samsun’da karaya çıktıktan sonra kaldığı ilk yer burasıdır.
 • Göbeklitepe Örenyeri-Şanlıurfa : Arkeolojik bir mevkii olarak ilk kez 1963 yılında, Türk ve Amerikan bilim adamlarının yaptığı bir yüzey araştırması sırasında tespit edilmiştir. Bu çalışmayla ilgili sonuçlar, Peter Benedict tarafından 1980 yılında yayımlanmıştır.
Göbekli tepe müzesi

Çocuklar İçin Turistik Sanal Gezinti

 • Etnoğrafya Müzesi-Ankara : 1930 yılından beri faaliyet gösteren Etnografya Müzesi’nde, Türk Sanatının Selçuklu Devrinden günümüze kadar devam eden örnekleri sergilenmektedir.
 • Antalya Müzesi-Antalya :Perge Antik Kenti’nden çıkarılan heykellerin diğer eserlerden rol çaldığı Antalya Müzesi, Alt Paleolitik Çağ’dan Roma Dönem’ine kadar uzanan bir döneme tanıklık ediyor.
 • Boğazköy Müzesi-Çorum : Hitit dönemine ait eserlerin ağırlıklı olduğu müzede; Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler de sergilenmektedir.
 • Arkeoloji Müzesi-Gaziantep : Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde Alt Paleolitik dönemden Cumhuriyet dönemine kadar olan sergileme üniteleriyle ziyaretçileri adeta geçmişten günümüze tarihsel bir yolculuğa çıkarmaktadır.
 • Zeugma Müzesi-Gaziantep : Zeugma Mozaik Müzesi’nde dünyanın en önemli mozaikleri arasında sayılabilecek eserler yer almaktadır. Konu ve renk çeşitliliği bakımından oldukça zengin bir mozaik koleksiyonuna sahip olan müze, metrekareye düzen tessera (her bir mozaik taşına verilen isim) sayısının fazlalığıyla dikkat çekmektedir.
Zeugma müzesi
 • Troya Müzesi-Çanakkale : Eserler taş (mermer), heykel, lahit, yazıt, sunak, mil taşı, paleolitik balta ve kesiciler vb., pişmiş toprak seramikler, metal kaplar; altınlar, silahlar, sikkeler, kemik obje ve aletler, cam bilezikler, süs eşyaları, bardak, koku şişeleri, gözyaşı şişelerinden vb. oluşmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarla Evde Oynanabilecek Oyunlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478