Çocuklara Okumayı Sevdirmenin Yolları

Her anne baba çocuğunun kitap okumasını ister. Kitap okuma alışkanlığı olan çocukların kavrama becerisi, muhakeme becerisi gelişir, kendini daha iyi ifade eder. Kirap okumayı sevdirmek önemlidir. Duygu ve düşüncelerini yönetmede kitap okumanın olumlu etkisi vardır. Bununla birlikte kitap okuma alışkanlığını edinmek sabır isteyen bir süreçtir. Özellikle her çocuğun elinde teknolojik bir aletin olduğu, ekran süresinin arttığı günümüzde okuma alışkanlığı zor kazandıralan ama faydası da saymakla bitmeyen bir beceridir. İşte çocuklara kitap okumayı sevdirmenin yolları hakkında küçük öneriler:

Çocuklara kitap okumayı sevdirmek.
  • 1-Model olun: Aile çocuğun eğitim aldığı ilk yerdir. Bundan dolayı kitap okuma alışkanlığı ilk önce  ailede kazandırılır. Anne baba olarak sizin çocuğunuzun yanında kitap okumanız çocuğunuz içinde örnek teşkil edecektir. Kitap okumayı sevdirmek için iyi bir yol olacaktır.
  • 2- Kitap okuma saatiniz olsun: Aile içerisinde her gün kitap okuma saatleri oluşturmak ve hemen sonrasında kitaplar üzerine sohbet etmek çocuğunuzun kitapları daha çok merak etmesini sağlar.
Çocuklara kitap okumayı sevdirmek.
  • 3- Çocuğunuzun seveceği kitaplar bulmasını sağlayın: Çocuğun kendine ait kitapları olmasını sağlayın ve bu kitapların bakım ve sorumluğunu çocuğunuza verin. Yaşına ve ilgi alanlarına uygun kitap seçmesine yardımcı olun. Kirap okumayı sevdirmek için bunu yapın.

Bunlarla beraber çocukların oynayabileceği oyunlar yazımızı okumanızı da tavsiye ediyoruz.

Çocuklara kitap okumayı sevdirmek.
  • 4-Kitap okumak için ödül ya da ceza vermeyin: Kitap okutmak kesinlikle bir ceza yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Okuma karşılığında ödül ya da rüşvet teklif etmeyin. Çünkü çocuklar neden-sonuç ilişkilerini anlamada çok yetenelidirler. Kitap okumak için kendisine ödül teklif edilen çocuklar şu sonuca varırlar: Demekki okumak, bir ödül olmadan yapılamayacak kadar sıkıcı ya da zor bir görev. Araştırmalar, maddi hediyelerle motive edilen çocukların gelişim ve öğrenme konusunda motivasyonlarını kaybettiklerini ve bir süre sonra ödül kazanmak için harekete geçen materyalist çocuk eğilimli olduklarını gösteriyor. Bununla birlikte kitap okuma alışkanlığını desteklemek için çocuğunuzu ödüllendirebilirsiniz ama yine çocuğunuza kitap alarak…

Kitap okumayı sevdirmek için kitap seçiminden korkmayın.

  • 5- Fantastik kitaplardan korkmayın: Dinozorlu, ejderhalı kurgu kitaplar, pek çok anne-baba gibi size de pek “faydalı” gözükmeyebilir. Dönemin çocuk kitapları ruhunu fazla fantastik, gerçeklerden uzak ve hayalci bulabilirsiniz. Kitap okumayı sevdirmek için bunlara izin verin.

Her şeyden önce bu kitaplar da pek çok diğer iyi kitabın hedeflediği şeyi hedefler: Hayal Gücünü. Üstelik çocuğunuzun daha ileri metinlere geçmesine basamak sağlar. Ancak çocuğunuz sadece fantastik kurgular okuyor ve diğer kitaplara kendisini kapatıyorsa ona farklı seçenekler sunmak için harekete geçebilirsiniz. Buda çocuklara kitap okumayı sevdirmenin yollarından biridir.

  • 6- Çocuğunuzu günlük, şiir yazmaya teşvik edin: Okuma ve yazma birbirini destekleyen alışkanlıklardır. Çocuğunuzu günlük tutması, şiir ve hikaye yazması iin teşvik edebilir ona defter hediye edebilirsiniz.
  • 7-Çocuğunuzla birlikte kitapçıya gidin: Çocuklara kitap okumayı sevdirmenin yolları olarak çocuğunuzun kitaplara dokunmasını sağlayın. Beraber kitapçıya, kitap fuarına gitmek, filmi olan kitapları okuyup sonrasında filmini izlemek de çocuklarınızın kitapları sevmesini sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Anne Babalar İçin Kitap Önerileri -2 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478