Çocuklarda Cinsel Gelişim

Çocuklarda cinsel gelişim

Çocuklarda Cinsel Gelişim

Çocuklarda cinsel gelişim ve mahremiyet eğitimi son derece önemli bir konudur. Çocukların cinsel gelişiminin sağlıklı olması için gerekenlerin yapılması büyük önem taşır. Özellikle 0 ile 2 yaş dönemi çocuk gelişimi açısında önemli bir zaman dilimidir. Bu dönemde çocuk kendi vücudunu keşfetmeye başlar. İstemli ve istemsiz olarak çocuk vücudunun çeşitli yerlerine dokunur. Kulak, burun, ayak parmakları çocuğun en sık dokunduğu yerleridir. Özellikle cinsel gelişim olan dönemde banyo ve alt temizliğinde ileri gitmemek gerekir. Bölgenin uyarılmasına neden olacak dokunma yapılmamalıdır. Bölge konusunda hassas olmak gerekir.

Çocuklarda Cinsel Gelişim

Bebeklik Döneminde Genital Bölgeyle Sıkça Oynama

Bebeklikte genital bölge ile sık oynama görüldüğünde anne ve babalar kesinlikle bağırmamalı, kızmamalı ve ellerine vurmak gibi yanlış davranışlar sergilememelidirler. Bu şekilde davranmak çocuğun cinsel gelişim konusunda zarar görmesine neden olacaktır. Günümüzde pek çok cinsel probleme sahip yetişkinler incelendiğinde bu problemlerin bebeklik döneminden ortaya çıktığı bilinmektedir. Cinsel gelişimin tamamlanamaması, kişilik gelişimine de yansıyacaktır.

Bebeğin eline vurmak vb. yerine, elinin farklı işler ile meşgul edilmesi sağlanmalıdır. Eğer buna rağmen sürekli elleme devam ediyorsa, alerji gibi fiziksel hastalıkların varlığının olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Bunun için doktora başvurmak gerekebilir.

Çocuklarda Cinsel Gelişim Ne Zaman Başlar?

Çocuklarda Cinsel Gelişim

Çocuklarda cinsel gelişim başlaması genellikle ilk 3 yaş civarındadır. Çocuk kendi bedenini tanımaya başlar ve anne ile babasını da bu dönemde yakından inceler. Üç yaş civarında sorular sormaya başlar. Bu sorular 5 yaşına gelene kadar devam eder. Soruların en çok sorulduğu yaş aralığı 3 ile 5’tir. Çocuk kızca bu yaşlarda kız olduğunu fark eder, erkekse erkek olduğunu anlar. Farklı cinsiyetlere ait farklı özellikleri tespit eder ve bu özellikleri sorgular.

Özellikle evcilik oyununun oynanması, çocuğun kendi kimliğini kazanması için önemlidir. Gelişim açısından en önemli aktivite oyun oynamaktır. Oyun bütün gelişim alanlarına katkı sağlar. Bu katkı alanlarına cinsel gelişme de dâhildir. Çocuklar oyun oynarken büyük çoğunlukla anne ve babalarını taklit etmektedirler.

Anne ve Babanın Çocuklarda Cinsel Gelişim Üzerinde Etkileri Nelerdir?

Anne ve babanın cinsel eğitimde önemi

Çocuklarda cinsel gelişimin çocuklar üzerinde etkisi büyüktür. Anne ve babanın kendi cinsel kimliğinden memnun olup olmaması, annenin rolleri konusunda şikâyet edip etmemesi, babanın erkek olmanın zorluğundan bahsedip bahsetmemesi gibi durumların tümü son derece önemlidir. Çünkü kız çocukları kendilerine annelerini rol model alırlarken, erkek çocukları da babalarını kendilerine model alırlar. Bu açıdan bakıldığında çocukların cinsel kimlik kazanımında anne ve babanın yadsınmaz bir rolü olduğu söylenebilir.

Çocuklarda Cinsel Gelişim Bozuklukları

Çocukların merakları

Çocuklarda cinsel gelişim bozuklukları altında yatan en önemli neden anne ve baba tarafından eksik sevgi verilmesi ve yalnızlıktır. Okul öncesi dönemde çocukların ihmal edilmemesi, sevildiğini bilmesi gerekir. Sevginin doğru ve yeterli şekilde verilmemesi olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Sevilmediğini düşünen çocuk kendi cinsiyetini kabul etmekte zorlanır. Özellikle merak edip sorduğu sorulara cevap bulamadığı zaman bu zorlanma artar. Çocuk sorduğu sorular için kesinlikle ayıplanmamalıdır. 3 yaş civarında başlayacak olan sorular büyük çoğunlukla kendi bedeni ya da anne ve babanın bedeni ile ilgilidir. Bu soruların tümünün normal ve gerekli olduğunu bilmek gerekir. Merak etmeyen, soru sormayan çocuklar konusunda anne ve babaların kafalarında soru işareti olması gerekir. Aileler çocuğun soracağı sorulara hazırlıklı olmalıdır. Sorulara cevaplar tatmin edici şekilde verilmelidir.

Ergenliğe Girerken Cinsel Açıdan Neler Yaşanır?

Ergenliğe girerken cinsel merak 10 ile 12 yaşlarında başlar. Bebeklikten sonra en hızlı büyüme dönemi ergenliktir. Hormonlar 6 yaşında artmaya başlar ve ergenlik döneminde zirveye ulaşır. Bu dönemde cinsel gelişim kendini boy uzaması, ağırlığın artması ile belli eder. Ayrıca koltuk altında kıllanma başlar. Kızlarda önce meme gelişir. Meme büyümesi başladıktan yaklaşık 2 sene sonra adet (mens) döngüsü başlar. İlk başta döngü düzensiz olabilir. Ancak zamanla düzene girecektir. Erkekler için ergenliğin ilk belirtisi testis büyümesidir. Testis büyümesini ise penis büyümesi, genital kullanma, bıyık ve sakal çıkışı ile koltuk altı kıllanması izler. Genellikle 3 ile 5 yılda bütün bedensel değişimler tamamlanır ve çocuk erişkinliğe özgü görünümüne kavuşmuş olur. Ergenlik kızlarda 10 yaşında erkeklerde ise 12 yaşında başlar.

Bir önceki yazımız olan Asperger Sendromu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478