Çocuklarda Depresyon

Çocuklarda Depresyon

Çocuklarda Depresyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda depresyon, çocuklarda ve gençlerde sık görülen bir duygudurum bozukluğudur. Okul öncesi dönemde her yüz çocuktan birinde, okul çağındaki çocuklar için her yüz çocuktan ikisinde, ergenlik döneminde ise her yüz çocuktan sekizinde görülmektedir. Sık görülen çocukluk depresyonu tekrarlayıcı olabilir, ciddi boyutlara ulaşabilir, çocuğun sosyal etkileşimini kısıtlayabilir ve okul performansında düşüşe sebep olabilir. Bununla birlikte çocukluk depresyonu tedaviye iyi yanıt veren bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği takdirde ise kronikleşme ihtimali bulunur.

Çocuklarda Depresyon Belirtileri

Çocuklarda depresyon belirtileri yetişkinlerden daha farklı bir biçimde, baş ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı ya da halsizlik gibi görülebilmektedir. Çocukluk çağı depresyonunda görünen genel belirtiler aşağıdaki gibidir:

 1. Konsantrasyon ve dikkat bozukluğu,
 2. Öğrenme güçlüğü,
 3. Değersiz hissetme,
 4. Özgüvende azalma,
 5. Çabuk ve sık sık ağlama,
 6. Alınganlık
 7. Çevreye karşı yabancılaşma,
 8. Çevreye duyulan ilgide azalma,
 9. Yalnızlık hissi,
 10. Sevilmediği düşüncesi,
 11. Ders başarısında düşüş,
 12. Uyku bozuklukları,
 13. Mutsuz bir görüntü,
 14. İştah değişiklikleri,
 15. Düşünmede yavaşlama,
 16. Karar vermede zorluk,
 17. Eskiden zevk alınan şeylerden artık mutlu olamama,
 18. Oyun oynama süresinde azalma,
 19. Konuşmada azalma,
 20. Can sıkıntısı,
 21. Çabuk yorulma,
 22. Merak duygusunda azalma,
 23. Kendini beğenmeme,
 24. Gerginlik hali ve çabuk sinirlenme,
 25. Gece korkuları.
Çocuklarda Depresyon

Çocukluk Çağı Depresyonu Nasıl Kendini Gösterir?

Çocuklarda depresyon ortaya çıkma durumunda çocuğun 0 – 18 ay arası döneminde anne ile arasındaki bağım önemi büyüktür. Bu bağın oluşmasında annenin göz teması ile çocuğa yaklaşımı, fiziksel temas, çocukla kurulan etkileşim ve ilişki büyük bir rol oynamaktadır. Bu bağlanma modeli oluştuğunda çocuk kendine ve dünyaya karşı güvenli bir ilişki yaratabiliyor. Fakat bu bağın oluşmaması durumunda Çocuklarda depresyon ya da iletişim bozuklukları ortaya çıkabiliyor. Depresyon her yaşta görülebilen ruhsal bir çöküntü hâlidir. Bu sebeple depresyon ya da ruhsal bitkinlik bebeklerde de, okul çağındaki çocuklarda da, gençlerde de görülebilir.

Çocuklarda Görülen Depresyonun Yol Açtığı Psikolojik Sorunlar

Çocuklarda depresyon birtakım psikolojik sorunları da beraberinde getirme ihtimali olabilir. Zira çocuklar devamlı bir gelişim sürecindedir. Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklar da aynı olaylara farklı tepki verebilirler. Depresyon da farklı yaşlarda birbirinden farklı etkilerle kendini göstermektedir. Çocuklarda depresyon , tedavi sürecinin hafife alınması durumunda çocuğun üzerindeki depresyon etkileriyle birlikte görülebilen psikiyatrik rahatsızlıklar aşağıdaki gibidir:

 1. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
 2. Öğrenme güçlükleri, davranım bozukluğu,
 3. Karşı olma – karşı gelme bozukluğu,
 4. Birtakım fizyolojik rahatsızlıklar
Çocuklarda Depresyon

Depresyondaki Çocuk Nasıl Davranır?

Çocuklarda Depresyon sürecine giren çocukta huzursuzluk ve ağlama belirtileri görülmektedir. İsteksiz görünürler ve mızmız davranırlar. Okula gitmek istemezler. Buluğ çağına kadarki çocuklar için arkadaşlık ve sosyal çevre ilişkileri zayıf ya da tümden bozuk olur.

Okul çağındaki çocuklarda depresyonla değişen en büyük davranış, okul performansıyla alakalıdır. Özellikle buluğ çağına gelen çocuklar bu konuda kendini anlatmakta zorlanabilir. Zira üzerlerinde büyük bir baskı hissediyorlar. Bu baskıyı anlatamıyor olmaları da onları daha büyük bir sıkıntı sürecine itiyor. Çocuklar buluğ çağına geldikten sonra çocukluk dönemiyle birlikte çocukluk sorunları da bitiyor fakat bu kez de büyümenin sancılı hali boy gösteriyor. Çevresiyle ve ailesiyle ilişkisi iyi olan çocuk bu dönemi sorunsuz atlatabiliyor ama ailesiyle ve çevresiyle iletişimi zayıf olan çocuklarda özgüven eksikliği görülebiliyor.

Çocuklarda Depresyon Tedavisi Nasıl Olmalı?

Çocuklarda depresyon tedavisi için ilk adım uzman yardımımını geciktirmemektir. Aileler çocuklarına karşılı duyarlı ve hassas bir yaklaşım sergiliyorsa çocuklarındaki bu duygudurum değişikliğini fark edebiliyor fakat bu yetiye sahip olmayan ailelerin çocuklarındaki değişimi fark etmesi biraz zaman alabiliyor. Çocuğun davranışlarında meydana gelen değişimlerin çocuğun kendi isteği ile olmadığını fark etmeyen aileler genellikle uzman yardımı almak konusunda biraz geç kalabiliyor. Bazı aileler ise bu depresyon sürecini kendileri yönetmeye ve çözmeye çalışıyor. Bu durumda aile içinde zıtlaşmalar, karşı karşıya gelmeler ve başka çeşitli ailevi sorunlar meydana geliyor. Bu nedenle depresyon dönemindeki çocuklar için yaklaşım “Büyüyünce düzelir” şeklinde olmamalıdır. Çocuklar üzerindeki bu olumsuz değişim fark edildiği anda bir uzmana müracaat edilmeli ve yardım alınmalıdır.

Çocuklarda depresyon için yürütülen psikoterapide öncelikle aile çalışmaları yapılıyor. Zira depresyon sürecine giren çocuğun annesinin ve babasının ruh sağlığı, hatta öğretmeninin çocuğa yaklaşımı dahi, büyük önem arz ediyor. Buna istinaden bahsi geçen terapilerde aile tutumları ve iletişim biçimleri üzerine çalışılıyor. Yani depresyona giren çocuğun tedavi sürecine ailesinin ve öğretmeninin de dâhil olması gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Cinsel Gelişim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478