Çocuklarda Saldırganlık Sorunu

çocuklarda-saldırganlık

Çocuklarda Saldırganlık Sorunu ve Çözüm Yolları

Çocuklarda saldırganlık; çocuğun güvenlik, mutluluk gibi ihtiyaçlarının şekil değiştirerek başka bir biçimde ortaya çıkmasıdır. Çocuğun akranlarına vurması, ısırması, eşyaları fırlatması, tekmelemesi, tükürmesi ya da sözel saldırılarda bulunması çocuklarda saldırganlık olarak adlandırılır. Saldırganlık doğuştan gelen bir dürtüdür. Başlangıçta içinden gelen saldırganlığı bütün çıplaklığı ile dışa vuran çocuklar, zamanla öfkesini ve saldırgan davranışlarını engellemeyi öğrenir. Saldırgan davranışları bulunan çocuklar sinirli, anlaşılmaz, eyleme hazır ve aşırı geçimsizdir. İlişkileri gergin ve sürtüşmeli olup hemen parlamaya ve kavga etmeye hazırlardır. Durmadan kuralları çiğner ve ceza görürler ancak bu çocuklar cezadan etkilenmez ya da kısa süreli olarak etkilenmiş gibi görünürler. Tepkileri ölçüsüzdür, öfkelerini yenemezler ve sürekli kendilerini haklı çıkartmaya çalışırlar. Bu çocuklar evde, okulda ve arkadaş çevresinde sürekli sorun yaratırlar. Yetişkinlerle sürekli bir çatışma içerisindedirler. Erkek çocuklarda saldırganlık sorunu daha çok görülmektedir.

Çocuklarda Saldırganlık Sorunu

Çocuklarda Saldırgan Davranışların Nedenleri

Çocuklarda saldırgan davranışların temel nedenleri arasında anne ve babanın birbirleri ile tartışması vardır. Anne ya da babanın saldırganca olan tutumu ve çocuğun bunu taklit ederek öğrenmesi saldırganlığın başlıca nedenleri arasındadır. Bunların yanı sıra çocukta var olan, mevcut enerjinin boşaltılmasına ebeveynler tarafından izin verilmemesi çocukların saldırgan davranışlarda bulunmasına neden olacaktır. Çocuğun çabaları görmezden gelme, sıklıkla eleştirme, azarlama, anne ve babanın çocuk ile yeterince ilgilenmemesi, anne ve babanın çocuğa karşı tutarsız davranışlar sergilemesi, çocuğun ilgi duyduğu şeylerden mahrum bırakılması, sık sık çocuğa şiddet uygulamak, anne ve babanın sinirlenince evdeki eşyaları fırlatması ve saldırgan tavırlar sergilemesi, evde sıklıkla kavga sahnelerinin yer aldığı dizilerin ya da filmlerin seyredilmesi ve bu dizi filmleri övücü sözlerin söylenmesi de çocuklarda saldırgan davranışların görülmesine neden olur. Bunların dışında çocuktaki bazı hastalık durumlarında da saldırgan davranışlar görülebilmektedir. Beyin zarı iltihabı, beyin zedelenmesi, zekâ geriliği, epilepsi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, tiroid bezinin fazla çalışması gibi fizyolojik bozukluklar bu hastalık durumlarına örnek gösterilebilir.

Çocuklarda Saldırganlık Sorunu

Çocuklarda Saldırgan Davranışların Çözüm Yolları

Çocuklarda saldırgan davranışların gözetildiği durumlarda bazı çözüm yollarına başvurmak gereklidir. Birbirinden farklı pek çok çözüm yolu vardır. Bu çözüm yolları ise aşağıdaki gibidir:

  1. Anne ve baba çocuğa saldırgan davranışlar konusunda model olmamalıdır. Unutulmamalıdır ki çocuk hayatı ebeveynlerinden öğrenir ve onları taklit ederek büyür. Anne – babanın saldırgan ya da saldırgan diye tabir edilecek davranışlarını gözden geçirmesi ve bunları kontrol altına alması gerekmektedir. Saldırganlık sadece fiziksel olarak değil, sözlü olarak ta önlenmelidir. Çocuğa hakaret etmenin, bağırıp çağırmanın da bir tür saldırganlık olduğu unutululmamalıdır.
  2. Ev ve okul şartları çocukların saldırganlık davranışlarını, destekleyici zeminler olmamalıdır.
  3. Saldırgan davranışlara tolerans gösterilmemelidir. Çocuğun istekleri bu tip davranışlar karşısında yerine getiriliyorsa, çocuk isteklerini ebeveynlerine yaptırmak için saldırganlığı araç olarak kullanacaktır.
  4. Saldırgan davranışlar ödüllendirilmemelidir ve çocuğun bu davranışlarının ardından ebeveynleri tarafından istenmeyen bir davranış olduğu hemen söylenmelidir.
  5. Saldırgan davranışlar kesinlikle dayakla cezalandırılmamalıdır. Anne- babanın ilgisi, sevgisi azaldığında ve fiziksel cezalar uygun süre devam ettiğinde, çocukta saldırgan ve sorumsuz davranışların gelişeceği unutulmamalıdır.
  6. Çocuk gergin ve sinirliyken onunla tartışmamalı, sakinleşmesi beklenmeli ve daha sonra davranışı ile ilgili uygun bir dille konuşulmalıdır.

Çocuklar Neden Öfkelenir?

Okul öncesi dönemdeki 3-5 yaş aralığındaki çocukların öfkelenebildikleri ve saldırgan davranışlar sergiledikleri gözlenmiştir. Bu davranışların başlıca sebepleri arasında kendilerini yeteri kadar ifade edemedikleri, yapmak istedikleri bir davranışın birileri tarafından engellenmesi, oyuncaklarını veya kendilerine ait hissettikleri eşyaları paylaşmak zorunda bırakılması gibi durumlar vardır. Okul dönemindeki 6 – 8 yaşlarındaki çocuklarda ise önceki dönemlere kıyasla daha farklı sebeplerden dolayı öfke sorunları yaşadıkları görülür. Bu yaşlardaki çocuklar kendilerini ifade etme becerisini kazanmıştır. Ancak yaşadıkları olumsuzluklar, hoşlanmadıkları durumlar, maruz kaldıkları ayrımcılıklar ve dışlanmalar çocuklarda öfke sorununa ve beraberinde getirdiği saldırgan davranışlara sebebiyet vermektedir.

Çocuklarda Saldırganlık Durumunun Tedavisi

Çocuklarda saldırganlık durumunu tedavi etmek için kullanılan bazı yöntemler bulunur. Bu tedavi süreci içerisinde ailenin büyük bir özveride bulunması gereklidir. Çocuklarda saldırganlık durumunu yararlı uğraş ve alanlara yönlendirerek çocuğun uyumlu davranışlara yönelmesi sağlanabilir. Örneğin spora ve yarışmalara yönelen çocuk ve gençlerde saldırganlık dürtülerinin büyük ölçüde deşarj olduğu gözle görülebilir bir gerçektir. Ancak her şeyden önce ailenin çocuğa hoşgörü göstermesi gerekmektedir. Çocuktaki saldırganlığı yararlı hale getirebilmek için çocuk bir enstrümana yönlendirilebilir. Devamlı ceza ve baskı uygulamak özgürlüklerini kısıtlayacak ve çocukları saldırgan davranışlara itecektir.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir önceki yazımız olan Epilepsi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478