Çocuklarda Tırnak Yeme

Çocuklarda Tırnak Yeme

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı ve Tedavisi

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı okul öncesi dönemde başlamaktadır. Tırnak yeme davranışında; anne ve babanın çocuk üzerinde oluşturduğu baskı, çevresinde gördüğü alışkanlıklar, psikolojik faktörler ve emme sürecini erken bırakması etkili olabilir. Okul öncesi döneminde tırnaklarını yemesini engellemek isteyen ebeveynlerin çocukların tırnaklarını çok uzatmadan kesmesi gerekmektedir. Çok uzayan tırnak çocukta göze batacağı gibi tırnağı yemesine sebebiyet vermektedir. Bu gibi durumlarda psikiyatrlara başvurabilirsiniz. Uzman hekim çocuğunuzun tırnak yeme alışkanlığı konusunda tedavi imkanı sunmaktadır.

Çocuklar Neden Tırnak Yer?

Çocukların tırnak yenmesinin sebebi kesin olarak bilinmemesi ile beraber taklit yeteneğinin gelişmesinden ve stresten olduğu düşünülmektedir. Tırnak yeme alışkanlığı çok küçük yaşlarda başladığı için ebeveynler çocuklara nasıl yaklaşması gerektiğini bilmemektedir. Çocuk üzerinde uygulanacak yanlış uygulama ters tepmekte ve bu bir alışkanlığa dönmektedir. Küçük yaşta çocuğun elini çok fazla ağzına götürmemesine dikkat etmelisiniz. Bu gibi yöntemler sayesinde çocuğunuzu tırnak yeme alışkanlığından kurtarabilirsiniz.

Çocuklarda Tırnak Yeme

Tırnak Yiyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı

Tırnak yiyen çocuğa sert tutum sergilenmemelidir. Yapılan sert uyarılar, çocuğu daha çok strese sokarak tırnak yeme alışkanlığını kalıcı hale getirebilmektedir. Tırnak yeme alışkanlığı olan çocuklara erken aşamada çok dikkat ederek bu alışkanlıktan uzaklaşması sağlanmalıdır. Tırnak yeme alışkanlığı çocuğun okul öncesi döneminde oluşacağı gibi kreşe giden çocukların kreş evresinde görerek öğrendiği alışkanlıklardan da oluşmaktadır. Ebeveyn böyle durumlarda çocuğunun tırnaklarını sürekli keserek bu alışkanlığı edinmesini engellemelidir. Aynı zamanda tırnak yeme alışkanlığı olan çocuklar farklı aktiviteler ile meşgul edilerek bu alışkanlığın azalması sağlanabilir.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Çocuklarda Hangi Dönemde Oluşur?

Tırnak yeme alışkanlığı çocuklarda genellikle okul öncesi dönemde oluşmaktadır. Okul öncesi dönemde yaşadığı strese bağlı veya çevresel taklitlere bağlı olarak çocukta tırnak yeme davranışı ortaya çıkabilir.

Uzmanların yaptığı araştırmaya göre anne ve babası ayrılan veya sorun yaşayan çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı daha fazla görülmektedir. Aynı zamanda yeme bozukluğu olan çocuklarda da tırnak yeme alışkanlığı sıklıkla görülmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde çocuğu bunalıma sokacak her davranış tırnak yeme alışkanlığına yol açabilmektedir. Böyle durumlarda ebeveynler çocukları ile daha fazla ilgilenerek alışkanlığından kurtulmasını sağlamalıdır. Aksi halde ilerleyen süreçlerde yaşadığı stres sorun yaratabilmektedir.

Çocuklarda Tırnak Yeme

Okul Döneminde Tırnak Yeme Alışkanlığı Neden Oluşur?

Okul döneminde tırnak yeme alışkanlığı çoğu öğrencide görülmektedir. Bu alışkanlığın altında yatan psikolojik etkenleri okul dönemi sınav kaygısı ve benzeri stresler tetiklemektedir. Kişi bu gibi durumlarda çocukluk döneminde öğrenilmiş olan tırnak yeme alışkanlığına geri dönmektedir. Okul döneminde tırnak yeme alışkanlığına neden olan etmenler ise şunlardır:

Çocuklarda Tırnak Yeme
 1. Sınav kaygısı,
 2. Başarısız olma korkusu,
 3. Yalnızlık,
 4. İlgi eksikliği,
 5. Gergin sınıf ortamı,
 6. Maddi kaygı,
 7. Dikkat eksikliği,
 8. Öğrenme zorluğu,
 9. Yakın arkadaşlar ile yaşanan sorunlar neden olmaktadır.

Yetişkin Dönemde Tırnak Yeme Alışkanlığı Neden Oluşur?

Yetişkin dönemde tırnak yeme alışkanlığının sebebi şunlardır:

 1. İş kaygısı,
 2. Aile sorunları,
 3. Kişisel kaygılar,
 4. Stres,
 5. İlgi eksikliği,
 6. Gergin çalışma ortamıdır.

Yetişkin dönemde kişi kaygılı ve stresli ortamlardan uzak durması gerekmektedir. Tırnak yeme alışkanlığı psikolojik olarak oluştuğu unutulmamalıdır.

Kişi stresli ve kaygılı durumlarda tırnak yeme alışkanlığından uzak durmak için kendini başka bir işle meşgul etmelidir.

Tırnak Yemenin Zararları

Tırnak yemenin direkt olarak zararı bulunmamaktadır. Yani çocukluk dönemi yenilen tırnağın sindirim sistemine zarar vermediği bilinmektedir. Fakat tırnak yeme alışkanlığı zamanla artmakta, çocuklarda parmak etini koparma alışkanlığı başlamaktadır. Bu aşama direkt olarak uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir.  Fakat çocuk okul öncesi döneminde bu alışkanlığı kazanmışsa endişe edilmemelidir. Çünkü çocuk büyümeye başladıkça bu alışkanlığının yanlış olduğunu daha rahat anlayabilmektedir. Bu evrede mümkün olduğunca baskı uygulamadan ilgi ile çocuğu bu alışkanlığından alı koyabilirsiniz.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak yeme alışkanlığı tedavisi çocuğun dönemlerine bakılarak ruh sağlığı uzmanları tarafından yapılmaktadır. Aynı zamanda halk arasında tırnak yemeye tedavi olarak tırnak kremleri satılmaktadır. Bu kremler tırnaklara acı bir tat vermekte ve çocuk tırnağını yediğinde farkına vararak bırakmaktadır. Bu kremin kişilerde faydası olduğu gibi farklı aktivite eğilimleri de bu alışkanlığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Ölüm Kavramı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478