Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda tuvalet eğitimi çocuğun psikolojik sağlığı açısından önemlidir. Tuvalet eğitiminin çocuklarda vaktinde ve uygun bir yaklaşımla verilmesi gerekir. Islatma problemlerinde ailelerin yaklaşımı son derece önemlidir. Yanlış verilen tepkiler yalnızca çocuğun tuvalet eğitimini etkilemekle kalmaz, ayrıca çocuğun psikolojisini de etkiler.

Yaz ayları çocuklara tuvalet eğitimi vermek için en ideal zamandır. Temizlik yapmak bu mevsimde daha kolay olur. Havalar zaten sıcak olduğundan çocuk tuvalet eğitimi alırken üşütmez.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Verirken Yaklaşım

Çocuklarda tuvalet eğitimi verirken yaklaşım en önemli noktalardan bir diğeridir. Davranışlarınıza özen göstermeniz gerekmektedir. Aksi halde hem çocuğun tuvalet eğitimini geciktirmiş hem de çocukta bazı psikolojik problemlerin temelini atmış olursunuz. Her çocuk tuvalet eğitimine karşı farklı tepkiler verebilir. Tuvalet eğitimi verirken sabırlı olmak gerekir. Sakin davranıp aceleci olmamak çocuk gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Sabır ve hoşgörü ile çocuğunuza sağlam bir tuvalet eğitimi verebilirsiniz.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Yaşı Kaçtır?

Çocuklarda tuvalet eğitimi yaşı çok merak edilen bir konudur. Yaş düzeyi ile birlikte belli bir fiziksel ve ruhsal olgunluk gereklidir. Çocuğun bezden kurtulması adına ilk önce tuvaletini tutabilmek için mesane kontrolüne sahip olması ve altına yapma ile tuvalete yapma arasındaki farkı kavrayabilmesi gerekir. Fiziksel olgunluk iç kaslar ile ilgilidir. İç kaslar genellikle 2 yaşından itibaren gelişmeye başlar. Tuvalet eğitimi sırasında psikolojik olgunlaşmanın en az fiziksel olgunlaşma kadar önemli olduğu unutulmamalıdır. Çocuk bedenini tanımalı, benlik algısını gelişmiş olmalı, çevre ile arasındaki iletişimi anlayabilecek zihinsel düzeyde olmalıdır. Kendi kendine ihtiyaçları karşılama, bir yetenek kazanmış olma, anneden bağımsızlaşma bu döneme ait önemli kavramlar arasında yer alır.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimini Ne Zaman Bitirmek Gerekir?

Çocuklarda tuvalet eğitimini bitirmek çok önemlidir. Eğer çocuğunuza 2 yaşından önce tuvalet eğitimi vermeye başlarsanız bu durumun sakıncaları ile karşılaşabilirsiniz. Yeterince hazır olmamış bir çocuğa eğitimin verilmeye çalışılması anne baba için enerji kaybı olur. Çocuk kendini yetersiz ve başarısız hisseder. Erken yaşta tuvalet eğitimi verilen çocuklar tuvaletlerini saklamak isterler, bu durum kabızlığa neden olur. Çocuk erken yaşta tuvalet eğitimini aldığı zaman, başarısızlık yaşayacağından bu durum anne ile çocuk arasındaki iletişime de yansıyacaktır. Anne çocuğa kızgınlık duyabilir. Çocuk bu durumu hisseder. Çok erken dönemde tuvalet kontrolüne zorlanan çocuklarda ileri dönemde altını ıslatma görülebilir. Tuvalet eğitiminde ve diğer eğitimlerde olduğu gibi zorlayıcı davranış yalnızca psikolojik probleme neden olur.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimini Almaya Hazır Olduklarını Gösteren Belirtiler Nelerdir?

Çocuklarda tuvalet eğitimini almaya hazır olduklarını gösteren belirtiler bulunur. Bu belirtilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  1. Lazımlık ve oturağına ilgi göstermesi,
  2. Tuvaleti geldiğinde durumun farkına varması,
  3. Bezi ıslandığında rahatsız olması,
  4. Kısa bir uykudan sonra bezi kuru olarak uykudan uyanması,
  5. Basit istekleri yerine getirebilmesi,
  6. Gün içinde 2 saatten uzun sürede altının kuru kalabilmesi,
  7. Bağırsak faaliyetlerini önceden tahmin edebilmesi,
  8. Bağırsak faaliyetlerinin düzenli olması,
  9. İç çamaşırı giymek istemesi.

Eğer çocuğunuz sayılan maddelerden büyük çoğunluğunu yerine getirebiliyorsa, çocuk tuvalet eğitimi için hazır demektir. Bu maddeleri yerine getiremeden tuvalet eğitimi verilirse çocuk güçlüklerle karşılaşır.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimini Başlatmak için Bazı Öneriler

Çocuklarda tuvalet eğitimini başlatmak için öneriler anne babaların işini kolaylaştırır. Çocukların boyuna uygun lazımlık ya da klozete uygulanabilir olan oturma aparatı alınması faydalı olur. Burada en önemli nokta çocuğun otururken ayaklarının yere değmesidir. Bu şekilde çocukların bağırsak hareketleri başlar ve bu sırada yerden destek alabilir. Olası korkulara karşı güven duygusu da gelişir. Bu durum tuvalet eğitimini oldukça kolaylaştırır. Eğitime başlamadan önce çocuğunuza sıkıştığı zaman lazımlığı kullanması konusunda cesaret vermeniz gerekir. Çocuğunuzun sizden ne zaman isterse yardım alabileceğini bilmesi gerekir.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Tuvalet için bir rutin oluşturun. Kahvaltı sonrası, akşam yemeği sonrası ya da banyo öncesi ve sonrası tuvalet yapılabilir. Burada amaç çocuğun bağırsak hareketlerini düzene girmesini sağlamaktır. Çocuk günlük bir rutinin parçası olarak tuvaletini yapmaya başladığı zaman onun için işler daha kolay olacaktır. Eğer gündüzleri tuvalet eğitimine başlarsanız, geceleri mutlaka alt bezine devam edin.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Ölüm Kavramı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478