Çocuklarda Uyku Sorunları

Çocuklarda Uyku Sorunları

Çocuklarda Uyku Sorunları, Ne Yapmalı?

Çocuklarda uyku sorunları hem çocuk hem anne-baba için sorun oluşturmaktadır. Bebeklik, okul öncesi, okul çağı ve ergenlik dönemlerinde farklı şiddetlerde görülen uyku sorunu çeşidi bulunmaktadır. Çocuklarda uyku sorunlarının çözülebilmesi için rahatsızlığın tespit edilmesi ve profesyonel destek alınması gereklidir.

Çocuklarda Kâbus Nedir?

Çocuklarda Uyku Sorunları

Çocuklarda kâbus en sık görülen uyku sorunudur. Çocuklarda kâbus en sık 3-5 yaş aralığında görülse de tüm yaş gruplarında bu sorun yaşanabilmektedir. Kâbuslar kaygı verici ve korkutucu içeriklere sahip rüyalar olarak tanımlanmaktadır ve uykunun rüya görüldüğü, beyin gelişiminin hızlı olduğu aşamasında yaşanmaktadır. Çocuklar kâbus gördükten hemen sonra uyandığında ayrıntıları hatırlamaktadırlar ancak sabah uyandığında ayrıntıları net bir şekilde hatırlayamamaktadırlar. Stresli ve kaygılı dönemlerde artış göstermekte olan bu sorunun belirli bir tedavisi bulunmamaktadır. Genellikle günlük yaşantısındaki olaylar, hikayeler, izledikleri çizgi film ve videolar kâbus sorununa neden olmaktadır. Ebeveynlerin uyarıcıyı tespit edip kontrol altına almaları kâbus sorununa çözüm olabilmektedir.

Çocuklarda Gece Terörü Nedir?

Çocuklarda Uyku Sorunları gece terörü

Çocuklarda gece terörü en çok görülen uyku sorunları ve bozuklukları arasındadır. Genellikle 1 buçuk ve 10 yaş aralığında görülmektedir. Kabuslar ile sıklıkla karıştırılan gece teröründe çocuklar, derin uyku (NREM) esnasında yani yaklaşık uyuduktan 2-3 saat sonra korku içinde bağırarak ve ağlayarak yatağında oturmaktadırlar. Gözleri açık fakat donuk bir şekilde bakan çocuklar aslında bu esnada uykudadırlar. 30 saniyeden 3 dakikaya kadar sürebilen olay esnasında çocukların uyandırılmaması tavsiye edilmektedir. Uykunun ağır olduğu sırada gerçekleşen gece terörünü çocuklar uyandıklarında genelde hatırlamamakta veya çok az hatırlamaktadırlar. Çocukların çok yorgun olduğu zamanlarda gece terörünün yaşanma sıklığı artış gösterebilmektedir bu nedenle gündüz uykusu tavsiye edilmektedir.

Çocuklarda Tıkayıcı Uyku Apnesi Nedir?

Çocuklarda uyku apnesi
Çocuklarda Uyku Apnesi

Çocuklarda tıkayıcı uyku apnesi, uyku sırasında çocuğun solunumunun geçici süreliğine tamamen kesilmesi olayıdır. Kısmi olarak kesilmesi hipopne olarak adlandırılmaktadır. Solunum kesilmesinin birden fazla nedeni olabilmektedir. Genelde çocuklarda bademcik ve geniz eti büyümelerinde görülmektedir. Beyinden veya başka solunum yolu rahatsızlıklarından kaynaklı olarak da yaşanabilen uyku apnesi, beynin oksijen almasını engellediği için beyin gelişiminde oldukça olumsuz sonuçlara sebep olabilmektedir. Çocuklarda uyku sorunları arasında yer alan uyku apnesi olanlarda gece horlama, gündüzleri yorgun uyanma ve özellikle okul öncesi dönemindeki çocuklarda altını ıslatma gibi durumlar gözlenebilmektedir.

Çocuklarda Uyurgezerlik Nedir?

Çocuklarda uyur gezerlik

Çocuklarda uyurgezerlik genellikle 4-8 yaş arası başlamakta ve ergenliğe doğru azalarak devam eden bir uyku sorunudur. Uyurgezerlik görülen çocuklarda olay esnasında gözler açıktır ama donuk ve hareketsiz bir şekilde bakmaktadırlar. Derin uyku esnasında gerçekleşen uyurgezerlik sorununu çocuklar uyandırılmadığı sürece sabah hatırlamamaktadırlar. Bu sorundan mustarip ebeveynler için en önemli konu ev içi emniyetin sağlanmasıdır. Çocuklar uyurgezerlik esnasında sokak kapısını açma, camdan atlama, merdivenlerden düşme gibi tehlikeli davranışlarda bulunabilmektedirler. Çocuklarda uyku sorunları arasında yer alan uyurgezerlik dikkatle takip edilmelidir. Programlı uyuma döngüsü ve gündüz uykusu ile uyurgezerlik sorunu hafifletilebilse de profesyonel bir yardıma başvurmak gereklidir. Bu tip davranış sorunları için destek almanızda fayda var.

Çocuklarda Narkolepsi Nedir?

Çocuklarda narkolepsi

Çocuklarda narkolepsi, gündüz uyanıkken oluşan ani uyku atakları ve kontrol edilemeyen gündüz uykululuğu sorunudur. Narkolepsi rahatsızlığının görüldüğü çocuklar konuşurlarken veya yemek yerlerken aniden saatler sürebilen uykuya dalmaktadırlar. Günlük rutin sırasında oluşabilen ani ataklarda çocuklar düşme ve yaralanma tehlikesi ile karşı karşıyadırlar. Narkolepsinin bir diğer görülme şekli de heyecan, mutluluk, üzüntü gibi güçlü duygu durumu yaşadıkları sırada veya gülme sırasında ani kas gücü kaybına bağlı olarak aniden yere düşmeleridir. Çocuklardaki narkolepsi vakalarının %50-%70 oranlarında bu durum gözlenmektedir. Beyindeki sinir hücrelerinin eksikliğinden kaynaklı olarak görülen bu uyku sorununun tanısı, özel uyku testleri ve omurilik sıvısının analizi ile konulmaktadır. Profesyonel destek alınması ile tedaviye cevap veren bir uyku sorunudur.

Çocuklarda Uyku Sorunları Nasıl Çözülür?

Çocuklarda uyku sorunları çözülebilmesi için öncelikli hangi uyku sorununun görüldüğü tespit edilmeli ve buna yönelik çözümler aranmalıdır. Uyku sorunun şiddeti, görülen yaş ve görülme süresi gibi birçok etmene bağlı olarak uygulanan tedavi yöntemleri değişebilmektedir. Hafif geçirilen uyku sorunlarında bazı önlemler almak yeterli olsa da duruma bağlı olarak terapi ve ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Çocuklarda uyku sorunları önüne geçmek için yatağının korunaklı olması, yatırılmadan önce hafif yiyecek ve içecekler verilmesi, sevdiği bir nesne ile uyumasına izin verilmesi, uyuduktan sonra yerinin değiştirilmemesi gibi önlemler sonuç verebilmektedirler.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir önceki yazımız olan Epilepsi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478