Çocuklarla Evde Oynanabilecek Oyunlar

Çocuklarla Evde Oynanabilecek Oyunlar

Koronavirüs sebebiyle evde vakit geçirdiğimiz şu günlerde sokağa ve parka gidemeyen çocuklara çeşitli oyun alternatifleri sunulmazsa çocuklar televizyon ve bilgisayar karşısına geçmekte ve tüm vaktini burada geçirme eğiliminde oluyorlar. Anne-babalara düşen görev bu günlerde çocuklara etkileşimin ve öğrenmenin olduğu yeni oyunlar öğretmektir. Çocuklarla Evde Oynanabilecek Oyunlar derledim:

1-İSİM-ŞEHİR OYUNU

  • Hangi Yaş Grubu için Uygundur: Okuma yazma bilen çocuklar
Çocuklarla Evde Oynanabilecek Oyunlar

Nasıl Oynanır: Sayfa enlemesine tutularak sırası ile sayfanın üst tarafına İSİM-ŞEHİR-BİTKİ-HAYVAN-EŞYA-SANATÇI-ÜLKE-NOT yazılır. Yazılan her kelimeden sonra sayfanın altına kadar çizgi çekilir. Oyunculardan biri, içinden bütün alfabeyi saymaya başlar. “DUR” denildiği anda hangi harfte kaldıysa onu yüksek sesle söyler. Örneğin “M” Herkes “M” harfiyle başlayan isim, şehir, bitki, hayvan, eşya ve sanatçı bulmaya çalışır.  İlk bitiren bitti deyip 20’ye kadar sayar. 20 olduğunda herkes yazmayı bırakır. Çocuklarla Evde Oynanabilecek Oyunlar. Bulunamayan yerlere 0 puan verilir. Eğer iki kişi aynı şeyi yazmışsa onlar 5 puan alır. Birbirinden farklı olanlara da 10 puan verilir. Son oyunda bütün puanlar toplanır.

Çocuğa Neler Kazandırır: Hızlı ve farklı düşünme yeteneğini geliştiren, genel kültürü arttıran bir oyundur.

2- BENZETMECE OYUNU

  • Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 7 yaş ve üzeri

Nasıl Oynanır: İlk oyuncu karşıdakini bir nesneye ya da hayvana benzetir. Karşıdaki oyuncu da benzetildiği şeyin son harfini kullanarak yeni bir şeye benzetir. Örneğin ben seni KALEM’e benzettim der. Kalemin son harfi olan ‘M’ harfi başta olmak üzere karşı oyuncu da yeni bir şeye benzetir. Örneğin ben de seni MASA’ya benzettim der. Diğer oyuncu tıkanana kadar oyun devam eder. Bu oyun taraflardan birinin “Ğ” harfi ile biten bir kelime söylemesi ile bitirilebilir. Çocuklarla Evde Oynanabilecek Oyunlar.

Çocuğa Neler Kazandırır: Hızlı ve çeşitli düşünmeyi geliştiren bir oyundur.

3-SANA NE LAZIM? OYUNU

  • Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 4 yaş ve üzeri

Nasıl Oynanır: Oyun için her bir oyuncunun 2 dakika süredir vardır. İlk oyunu başlatan oyuncu bir meslek seçer ve sonrasında “Sana ne lazım diye sorar?”. Örneğin, “Sen bir doktorsun, sana ne lazım?”. Diğer oyuncu bu soruya cevap verdiğinde, “Başka ne lazım” diyerek oyun devam ettirilir. Karşıdaki oyuncunun 2 dakika boyunca “Başka ne lazım?” sorularına hızlı cevap vermesi gerekmektedir. 2 dakika dolmadan tıkanıp, cevap veremeyen kaybeder. Çocuklarla Evde Oynanabilecek Oyunlar. Bir oyuncu sorusunu bitirdikten sonra, sıra diğer oyuncuya geçer ve o bir meslek seçerek oyunu devam ettirir.

Çocuğa Neler Kazandırır: Meslekleri tanıtan bir oyundur.

4- SICAK-SOĞUK OYUNU

  • Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 4 yaş ve üzeri
Çocuklarla Evde Oynanabilecek Oyunlar

Nasıl Oynanır: Oyuncular arasından bir ebe seçilir. Saklamak için bir nesne seçilir. Ebe oyun alanının dışına çıkartılıp geride kalanlarla birlikte bu nesne saklanır. Ebenin görevi bu nesneyi bulmaktır. Ebeyi, diğer çocuklar nesneye yaklaştığında “sıcak” nesneden uzaklaştığında ise “soğuk” diyerek yönlendirirler. Ebe nesneyi bulunca kendi istediği birisini ebe seçer. Ebeye beli bir süre verilerek de oynanabilir. Büyük çocuklarda aynı anda saklanan nesnelerin sayısı arttırılabilir. Çocuklarla Evde Oynanabilecek Oyunlar.

Çocuğa Neler Kazandırır: Mesafe algısı, dikkat ve yönergeleri değerlendirip sonuca ulaşma becerilerini geliştirir.

5-NESNELERİN GÖLGESİ OYUNU

  • Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 4 yaş ve üzeri

Oyuncakların gölgelerini, ışık kaynağı kullanarak(fener, taşınabilir lamba) büyük bir beyaz kâğıt üzerine düşürün. Çocuğunuzdan kalemle bu gölgelerin üzerinden gitmesini isteyin. Sonra çizdiği şekli, istediği gibi boyasın. Çocuklarla Evde Oynanabilecek Oyunlar.

6- BALONU DÜŞÜRME OYUNU

  • Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 4 yaş ve üzeri
Çocuklarla Evde Oynanabilecek Oyunlar

Bir balonu şişirin ve ailece balon düşürmemece oynayın. Balonu yere düşürmemek için elinizle balona vurarak havada turun. Sonra sadece tek parmağınızı kullanarak bu oyunu oynayın. Sonra kollarınızı kazağınızın içine sokun ve kollarınızı kullanmadan başınızla balona vurarak oynamayı deneyin. Çocuklarla Evde Oynanabilecek Oyunlar.

7- TAT- BİL OYUNU

  • Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 4 yaş ve üzeri

Çocuğunuzdan gözlerini kapamasını isteyip bu durumdayken ona limon, şeker, tuz, elma, üzüm, salça gibi farklı tatları tattırın. Aldığı tadın hangi besine ait olduğunu tahmin etmesini isteyin.

8-BEŞTAŞ OYUNU

  • Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 4 yaş ve üzeri

Beş tane taş yere dağıtılır, içinden bir tane taş seçilir. Tek el kullanılarak seçilen taş havaya atılır, taş yere düşmeden diğer taşlar birer sayı artırılarak yerden toplanır. Havaya attığınız taş yere düşerse sıra diğer oyuncuya geçer.

9-PAZARA GİTTİM OYUNU

  • Hangi Yaş Grubu için Uygundur: 4 yaş ve üzeri

Oyuncular halka şeklinde oturur. İçlerinden biri oyunu “Pazara gittim ve ELMA aldım.” diyerek başlatır. Yanındaki oyuncu bir önceki oyuncunun çarşıdan aldığı şeyi aynen söyler ve üzerine bir meyve-sebze daha ekler. Örneğin“ Pazara gittim ELMA, MUZ aldım”. Üçüncü oyuncu da ikinci oyuncunun söylediğinin aynısını söyler ve bir meyve-sebze daha ekler. Oyun bu şekilde her oyuncuda yeni bir meyve-sebze eklenerek devam eder. Alınan meyve-sebzelerin sırasını karıştıran ya da unutan oyuncu yanar ve oyundan çıkar. Diğerleri en baştan başlayarak oyunun tekrar eder. Çocuklarla Evde Oynanabilecek Oyunlar.

 Oyunda amaç hafızayı ve kelime haznesini geliştirmektir

Bir önceki yazımız olan Özgüven Nedir ve Nasıl Kazanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478