Çocukluk Döneminde Mastürbasyon

Çocukluk Döneminde Mastürbasyon

Çocukluk Döneminde Mastürbasyon ve Nedenleri

Çocukluk mastürbasyonu, 1,5 yaş kadar erken bir dönemde dahi görülmeye başlanabilir. Çocuklar bu yaşlarında vücutlarını keşfetmeye çalışırken, 3 yaşlarında zevk alma bilincinin oluşmasıyla birlikte çocukluk çağı mastürbasyonu rastlanan bir durum olarak karşınıza çıkabilir. Zira çocuklar doğumlarından itibaren cinsel bölge olarak uyarılırlar. Ebeveynlerin bu konuda bilinçli olması ve bez değiştirirken dahi dikkatli davranması, bebeği çok fazla uyarmaktan çekinmesi gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Çocuklar Neden Mastürbasyon Yapar?

Çocukluk Döneminde Mastürbasyon

Çocukların mastürbasyon yapmasının sebebi iyi hissetmektir. Bedenlerini keşfetme evrelerinde bütün vücutlarını tanımaya çalışırken genital organlarına dokunduklarında uyarılmaya başlarlar. Buna istinaden farkında olmadan başladıkları bu eylemi sürdürmek isterler. Tuvalet eğitiminin ardından genital bölgelerinin farkına daha fazla varırlar. Bir zaman sonra da mastürbasyonu ve mastürbasyonun kendilerini iyi hissettirdiklerini keşfederler.

Çocuk Mastürbasyonu Normal Midir?

Çocuk mastürbasyonu aileler için endişe verici ve anormal bir durum gibi görülse de bu durum normal olarak algılanmalıdır. Her çocuk bu eylemi gerçekleştirmese de mastürbasyon eylemi yuva çağındaki çocukların çoğunda görülmektedir. Çocuk diğer aktivitelerini aksatacak ya da erteleyecek kadar yoğun yapmadığı sürece bu eylem normal olarak karşılanabilir. Çocuklar bu eylemi elleriyle gerçekleştirebildiği gibi yastık ya da battaniye yardımıyla da gerçekleştirebilir. Bazı çocuklar uyku öncesinde mastürbasyon yapar ve o rahatlama hissiyle uyumaya çalışırlar. Mastürbasyon çocuğa fiziksel bir zarar vermediği gibi ruhsal bir sıkıntıya da sebebiyet vermez.

Çocuk Mastürbasyonu ile Yetişkin Mastürbasyonu Aynı Şey Midir?

Çocuk mastürbasyonu, yetişkinlikteki mastürbasyonla bir değildir. Çocuklar bunu cinsel anlamından bağımsız bir şekilde, herhangi bir farkındalığa sahip olmaksızın, yalnızca keyif aldıkları için yaparlar. Bu durum bebekler için parmak emmekten farksız bir eylemdir. Buna istinaden karşılaşılan bu durum ebeveynler için utanılacak bir durum gibi görülmemelidir.

Çocukları Mastürbasyona İten Sebepler Nelerdir?

Çocukları mastürbasyon yapmaya iten sebepler bir kaçış ya da rahatlama altyapısı üzerine kuruludur. Sağlık keşfetme sürecinden önce karşılaşılan çocukluk çağı mastürbasyonuna sebebiyet veren durumlar aşağıdaki gibi olabilir:

 1. Çevresinde ilgisini çekebilecek yeterince uyarının bulunmaması,
 2. Yeni bir kardeşin doğması,
 3. Kendini güvensiz hissetmek,
 4. Anne ve baba ile yeterince vakit geçirememek,
 5. Depresif ya da kaygılı olmak.

Çocukta Mastürbasyonun Ciddi Bir Sebebi Olabilir Mi?

Çocukluk Döneminde Mastürbasyon her ne kadar normal ve olağan bir durum olduğu ileri sürülse de çocuk mastürbasyon eylemini kendi aktivitelerini kısıtlayacak, kendisini sosyal çevresinden soyutlayacak yoğunlukta yapıyorsa ve bunu bir süreklilik haline getirdiyse bir problem söz konusu olabilir. Zira çocukta mastürbasyon eyleminin bir kaçış ya da rahatlama yöntemi olduğunu unutmamakta fayda vardır.

Çocukta Mastürbasyonun Problem Teşkil Ettiği Evre Belirtileri

Çocukluk Döneminde Mastürbasyon bir duygusal bir problemden kaynaklandığı durumlar olabilir. Çocukların bir keşiften ya da basit bir haz duygusundan değil de duygusal bir boşluktan ya da duygusal bir rahatsızlıktan dolayı yapıyor olmasının bazı belirtileri aşağıdaki gibidir:

 1. Sınıf ortamında gerçekleştirilen etkinliklerle ilgilenmek yerine mastürbasyon yapıyorsa,
 2. Oyun saatlerinde arkadaşlarından ayrı duruyorsa ve kendi bedeniyle ilgileniyorsa,
 3. Evde sürekli bir köşede kendi bedeniyle ilgileniyorsa,
 4. Çevresine karşı ilgisizse ve mastürbasyonun sürekliliğini sağlamışsa,

Mastürbasyon eyleminin temelinde duygusal bir eksiklik olabilir.

Mastürbasyon Yapan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Çocukluk Döneminde Mastürbasyon

Çocukluk Döneminde Mastürbasyon , Mastürbasyon yapan çocuğa karşı takınılacak tavır çocuğun psikolojisi açısından oldukça önem arz etmektedir. Çocuklar bu durumun cinsel bir eylem olduğundan bihaber oldukları için çocuk mastürbasyonunu yalnızca kendi odalarında ve yalnız başlarınayken değil, kalabalık bir ortamda da yapabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ebeveynler çocuklarına kızmamalı, onu utandırmamalıdır. Zira çocuğa böyle bir tavır ile yaklaşıldığında çocuğun kafası karışabilir ve suçluluk duymaya başlayabilir. Çocuğunun mastürbasyon yaptığını gören ebeveynlerin yapması gerekenler şunlardır:

 1. Çocuğun mastürbasyonu kendini rahatlatmak için yaptığı unutulmamalı. Bundan dolayı çocuğa sevildiğini ve güvende olduğunu hissettirmek gerekmektedir. Böylece çocuğun kendini rahatlatmaya yönelik ihtiyaçları azalacaktır.
 2. Çocuğa mastürbasyon yaptığı için sert bir tepki gösterilmemeli, bu davranışı nedeniyle cezalandırılmamalıdır. Çocuğa sert bir tavırla yaklaşmak, çocuğun ileri yaşlarındaki cinsel yaşamını olumsuz etkileyebilir.
 3. Çocuğu mastürbasyona karşı korkutmamak gerekir. Yapılan araştırmalar neticesinde ceza vermenin ya da çocukları korkutmanın mastürbasyonu azaltmadığı, aksine arttırdığı yönündedir.
 4. Çocuğun kalabalık bir ortamda mastürbasyon yaptığı fark edildiğinde onu azarlamak yerine bu davranışın herkesin içinde yapılmaması gerektiği söylenmelidir. Durumu kısa bir süreliğine kontrol altına almak için çocuk odasına yönlendirilebilir.
 5. Çocuğun dikkatini başka bir konuya yöneltmeli ve çocuğa daha fazla vakit ayrılmalı. Çocukla birlikte aktiviteler yapılmalı, oyunlar oynanmalı.
 6. Çocuğun genital bölgesinde herhangi bir rahatsızlık olmadığından emin olunmalı. Zira genital bölgede kaşıntıya yol açan bazı durumlar ebeveynler tarafından mastürbasyon ile karıştırılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Ölüm Kavramı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478