Epilepsi

Epilepsi - Sara Hastalığı

Epilepsi Nedir, Gelişime Etkileri Nelerdir, Tedavisi Var Mıdır?

Epilepsi nedir ve tedavisi nasıldır soruları, epilepsi hastalığına sahip olan veya epilepsi hastası olabileceğini düşünen kimseler tarafından cevabı en çok araştırılan sorulardır. Epilepsi halk arasında sara hastalığı olarak bilinen hastalığın tıp bilimindeki adıdır. Sara hastalığı beyinde oluşan bir hastalıktır ve beyin hücrelerinin olağan dışı bir şekilde elektrik sinyali göndermesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır.

Epilepsi Nedir, Gelişime Etkileri Nelerdir

Epilepsi hastalığı kendini hastaya geçirdiği nöbetler ile belli etse de bir hastanın nöbet geçiriyor olması onun epilepsi hastası olduğu anlamına gelmemektedir. Ancak belli süreli aralıklarla nöbetlerin devam etmesi ve hastanın birden fazla nöbet geçirmesi Sara hastalığının en büyük belirtisidir.

Sara nöbetleri değişen sürelerde devam etmekle birlikte bir nöbet genellikle 30 saniye ile 2 dakika arasında bir süre kadar sürmektedir. 5 dakikadan uzun süren nöbetlerde ise hastaya tıbbi müdahalede bulunmak gerekmektedir.

Sara nöbeti geçiren kişilere acil durumlarda müdahale edilmesi gerekiyorsa yani sağlık çalışanının hemen müdahale etmesi söz konusu değilse yapılması gereken ilk ve en önemli şey hastanın dilini yutmaması için hastanın yan yatırılmasıdır. Bu durumda hastanın ağzına sert bir cisim yerleştirmek hastanın dişlerini kırmasına neden olabilmektedir.

Sara hastalığı ile ilgili bilinmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesi de çocuklukta görülen bu hastalığın ileriki yaşlarda geçme ihtimalinin bulunmasıdır.

Epilepsi Nedir, Gelişime Etkileri Nelerdir

Epilepsi Nedenleri Nelerdir?

Sara hastalığı nedenleri konu hakkında araştırma yapan kimselerin en çok araştırdığı konu başlıklarından bir tanesidir. Ancak hastalığın sabit bir nedeni olmadığı gibi bilimsel olarak hastalığa neden olan durumlar hakkında da kesin bilgiler bulunmamaktadır. Sara hastalığının yaşanan travmalar, zor doğumlar, alkol tüketimi vb. alışkanlıklar gibi çok farklı nedenleri olabilmektedir.

Hastalığın çocuklarda ortaya çıkabileceği gibi yaşı ilerlemiş kimselerde de görülebilmektedir.

Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri hastalığın beyinde ortaya çıktığı noktaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Çünkü sara hastalığı ortaya çıktığı beyin bölümünün fonksiyonlarını kaybetmesine ya da doğru çalışamamasına neden olabilmektedir. Epilepsinin genel belirtileri ise şu şekildedir:

 1. Hastalığın görülen hastanın vücudunda ani kasılmalar gerçekleşebilmektedir.
 2. Hastanın kolları ve bacaklarında istenmeyen ve kontrol altına alınamayan hareketler olabilmektedir.
 3. Hastalar özellikle nöbet geçirdiği sıralarda şuur kaybı yaşayabilmektedir.
 4. Hastalar özellikle nöbet sıralarında kendisi ile yapılan konuşmalara cevap verememektedir.
 5. Sara hastalığının en bilindik belirtilerinden bir tanesi de hastanın uzun bir süre bir yere odaklı bir şekilde bakmasıdır.
 6. Hastalarda görülen belirtilerden bir diğeri de istemsiz bir şekilde yapılan baş sallama hareketidir.
 7. Hastalarda psikolojik belirtiler de bulunmaktadır. Bu belirtilerden en çok bilinenleri ani duygu değişimleri ve dejavu hissidir.
 8. Sara nöbetleri geçirecek kimselerde görülen belirtiler ise mide bulantısı, kötü kokular, hızlı bir şekilde gelen korku hissi ve görmede oluşan değişimlerdir.

Epilepsi Hastalığında Tanı Nasıl Konulur?

Epilepsi hastalığının tanısı yapılacak tetkikler ve hastanın nöbet hikâyesi dinlendikten sonra konulmaktadır. İlk kez nöbet geçirmiş birinin epilepsi olduğunu söylemek imkânsızdır. Ancak 2.nöbet geçirildikten sonra sara hastalığının ihtimalinden bahsedilebilmektedir.

Epilepsi Nedir, Gelişime Etkileri Nelerdir

Hastanın 2.nöbeti geçirmesinden sonra hastaneye başvurması ile yapılacak EEG, MR, tomografi ve PET vb. tetkikler sonrasında hastaya epilepsi teşhisi koyulabilmektedir.

Epilepsi Tedavisi Var Mıdır?

Tedavi hastalık şüphesi taşıyan kimselerin en çok araştırdığı konudur. Hastalığın tedavisi genellikle ilaçlar yardımı ile gerçekleştirilebilmektedir. İlaç alan kimselerin %70 kadarında nöbetlerin engellendiği gözlemlenmiştir. İlaç tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise doktorun tavsiyelerine uygun bir şekilde ilaçların düzenli olarak kullanılmasıdır.

İlaç tedavisine cevap vermeyen sara hastalarında gündeme gelen bir diğer şey ise cerrahi operasyon yani ameliyattır.

Hastaların Yapamayacağı Meslekler Var Mıdır?

Epilepsi hastalarının yapamayacağı meslekler risk durumu yüksek olan mesleklerdir. Sara hastalarının yapamayacağı meslekler şu şekilde özetlenebilmektedir:

 1. Cerrahi operasyonlara girecek olan doktorluk
 2. Pilotluk
 3. Dalgıçlık
 4. Delici ve kesici aletlerin kullanıldığı meslekler
 5. Yerden yüksekte çalışılması gereken meslekler
 6. Silah kullanabilme zorunluluğu olan meslekler

Epilepsi hastalığı ve iş hayatı hakkında bilinmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesi de epilepsi hastalarının iş başvurusunda bu durumlarını işverenlere bildirmiş olmasıdır. Bu durum hastanın iş sağlığını ve güvenliğini sağlamak için mutlaka atılması gereken bir adımdır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Ölüm Kavramı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478