Ergen Ne İster Anne Baba Ne Anlar?

Ergen Ne İster ; Ergenlik karmaşık bir süreç ama sağlıklı iletişimin temellerini atmak için veya temeli sağlamlaştırmak için bir o kadar da kıymetli.

Ergenlik, çocuklukta kaçırılan pek çok treni yakalama fırsatını sunuyor bize. Hele söz konusu iletişim sorunları ise, ergenliği çok iyi değerlendirmek lazım. Kişilik yapılanmalarının henüz kemikleşmediği bu dönemi köprüden önceki son çıkış gibi düşünebilirsiniz.
Ergenlikte gençler içsel süreçleri ile ilgili bize pek çok anlatmak ister. Ama davranışlarını çoğu kez yanlış yorumluyoruz.

Ergen Ne ister ; En Sık Rastlanan Durumlar ;

Ergenler ne ister

Ergen: Anne  odamın kapısını kapatır mısın? Yalnız kalmak istiyorum

 Annenin iç sesi:  Kesin bir şeyler karıştırıyor. Benden gizliyor. Yoksa sigara mı içiyor. Bu çocuk hiç böyle değildi.

Yorum : Böyle bir durum yaşıyorsanız öncelikle sakin olun. Çünkü ergen sadece kendine ait bir alan yaratmaya çalışıyor. Anne baba olmadan bir dünya kurgulamaya çalışıyor. Bir şeyler karıştırmıyor.

***

Ergen : Baba bana para verir misin? Arkadaşlarımla X kafeye gideceğiz.

Babanın iç sesi: Kesin erkek arkadaşı var. Kesinlikle dışarı çıkamaz. Bu işe dur demenin zamanı geldi.

Yorum : Ergenlik dönemi akranlarının yanında kendine bir yer edinme sürecidir. Bu dönem yasaklarla değil makul sınırlarla geçirilmelidir. Mesela kafeyi yasaklarsanız daha cazip hale gelir. Bunun yerine eve dönüş saatini sınırlandırılabilirsiniz.

***

Ergen : Hep bana kızıyorsun. Sana bir şey anlatmak istemiyorum. Matematik sınavından 20 aldığımı sana söylemedim. Çünkü sürekli kızıyorsun.

Annenin iç sesi: Eskiden dersleri çok iyiydi. Kesin o arkadaşından etkilendi.

Yorum: Ergenlik dönemi doğası gereği çok hata yapılan, gittikçe sakarlaşılan bir dönem. Sürekli eleştirilen genç kendini kötü ve değersiz hissedip ya içe kapanır ya da agresifleşir. Yalana başvurur. Bir şeyi eleştireceksek ergenin davranışlarını eleştirmek gerekir karakterini değil. Ergen Ne İster.

Ergenler Ne İster Anne Baba Ne Anlar

Ergenler ne ister anne baba ne anlar

Ergen: Hava soğuk değil anne. Paltomu giymeyeceğim!

Anne: Hava çok soğuk be oğlum. Güzel görünme uğruna hasta olacaksın.

Yorum : Zorlamayın. Ergenlik döneminde beynin mantıklı ve makul kararlar almasına yardımcı olan prefrontal bölgesi tam olarak gelişmediği için gerçekten üşümeyeceğine inanıyor. Yapılan araştırmalar prefrontal bölgenin 24 yaşına kadar gelişiminin devam edeceğini söylüyor.

***

Ergen: Aç değilim. Yemek yemeyeceğim!

Annenin iç sesi: Ah bu kız yemeden içmeden kesildi. Hasta olacak başıma.

Yorum: Ergenlik dönemi bedensel değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. Bu süreçte genç kendini iyi hissetmek ve toplumun güzellik algısına uymak isteyebilir maalesef. İştah kaybı sadece güzellik için olmayabilir. Başka durumlara işaret edebilir bu durum; örneğim mutsuzluk ve kaygı gibi. Gencin neler yaşadığını anlamaya çalışmak iyi bir başlangıç olabilir. Ergen Ne İster.

***

Ergen: Sürekli neyin var diyip durma anne! Yok bir şeyim!

Annein iç sesi: Ay nasıl bir şeyi yok. Sürekli mutsuz, odasına kapanıp o müzikleri dinliyor. Beklide ağlıyordur. Depresyona girmiş olmasın.

Yorum: Ergenlik sürecinde duygusal dalgalanmalar normaldir. Hüzün ve melankoli sıkça deneyimlenir. Ne de olsa çocukluğunu veda ediyor ve vedalar hep zordur.  Sürekli neyin var diye sormak, genci dışarı çıkarmaya çalışmak işe yaramayabilir, tam tersi daha da öfkelendirebilir. Onun ritmine ayak uydurmaya çalışın. Bazen saçının okşanmasını isteyebilir, bazen de sizinle konuşmak istemeyebilir. Yanında olmanızı istemiyorsa gölge gibi arkasında kalın.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478