Erkeklerde Ergenlik Dönemi

avatar

M.Berat BÖRKLÜ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Erkeklerde Ergenlik Dönemi ; Ergenlik dönemi, kızlarda ve erkeklerde farklı yaş gruplarında görülen, kişide çeşitli fiziksel ve ruhsal değişimlere neden olan biyolojik bir süreçtir.

  Erkeklerde ergenlik belirtileri, değişken olmakla birlikte genellikle 10 ile 15 yaş grubu aralığında ortaya çıkar. Erkeklerde ergenlik döneminde görülen fiziksel değişimler kızlara göre daha belirgin bir biçimde ortaya çıkar. Ergenlik dönemine etki eden asıl unsur hipofizdir. Hormanal dengenin organizatörü sayılan hipofizler erkeklerde ergenlik öncesinde kemiklerin büyümesine neden olur ve bu şekilde ergenlik dönemi başlar.

Erkeklerde ergenlik başladığı nasıl anlaşılır?

 Erkeklerde ergen dönem ilk belirtisi testislerin büyümeye başlamasıdır. Ortalama yaş 12 olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte seste kalınlaşma, boy uzaması vb. birçok değişim de erkeklerde ergenlik belirtileri olarak görülen değişimlere örnek olarak verilebilir.

Erkekler kaç yaşında ergenliğe Girer?

Erkeklerde ergen dönem belirtilerinin başlaması ile birlikte ergenlik dönemine girildiği anlaşılabilse de, bu yaş grubu genellikle değişkendir. Erkeklerin ergenliğe girme yaşı 10 ile 15 yaş dönemi aralığı olarak verilebilir. Bu dönemde testislerin büyümesi ile birlikte ilk belirtiler başlar. Peki, ergenliğe etki eden faktörler nelerdir? Erkeklerde ergenlik dönemini etkileyen etkenler arasında hormonlar, bulunulan çevre, yaşam şartları, kalıtımsal etkiler, aile içi iletişim gibi etkenler yer alır.

Ergenlikte yaşanan fiziksel değişimler

Ergenlik döneminde erkeklerde ve kızlarda farklı değişimler meydana gelir. Bu değişimlerin ana sebebi gelişen hormonlardır.

Erkeklerde ergenlik döneminde yaşanan fiziksel değişimler arasında şunlar yer alıyor:

 1. Ergenlik döneminin erkeklerdeki ilk belirtisi testislerde meydana gelen büyümedir. Bu durum genellikle 11 ile 12 yaşları arasında görülür. Bu süreçten bir yıl sonra peniste büyüme ve kıllanma gibi belirtiler meydana gelir.
 2. Erkeklerde ergen dönemde görülen diğer bir değişim ise seste görülen kalınlaşmadır. Bu geçici değişiklik ise genel olarak 13 yaşında başlar.
 3. 13 yaş ile birlikle dudakların üstünde, yüzün ve vücudun genelinde tüylenmeler başlar.
 4. 13 ile 15 yaşları arasında boy uzamaya başlar. Bu dönemde erkeklerde ergenlik belirtileri arasında ayaklarda büyüme, kollarda ve bacaklarda uzama da görülür.
 5. Bu süreçte görülen değişimler arasında ciltte meydana gelen değişimler de örnek verilebilir. Saçlarda yağlanma, yüzde sivilce ve siyah nokta oluşumu bu dönemde sıklıkla görülür.
 6. Aşırı terleme başlar. Çünkü bu dönemde ter bezleri de büyür.
Erkeklerde Ergenlik Dönemi

Peniste sertleşme ve boşalma

Ergenlik dönemine giren erkeklerde olmadık yerde ve beklenmedik durumlarda penis sertleşmesi yaşanabilir. Erkek tohum hücreleri (sperm) ergenlik dönemiyle çoğalmaya başlar. Sperm yumurtanın döllenmesi ve bebek oluşumu için gereklidir. Penis sertleşmesi sonrasında çok sayıda sperm boşaltılabilir. Sperm hücreleri meninin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturduğu halde tek bir boşalmada 500 milyon kadar sperm hücresi bulunur. Cinsel ilişki sonucunda bu hücrelerden tek bir tanesi yumurtaya ulaşarak döllemeyi başarabilir. Genç yaşlarda sperm boşaltma işi sık yaşanır ancak yaş ilerledikçe azalır. Bu olayların gerçekleşmesi hormonlara bağlıdır.

Islak rüyalar

Bu yaştaki ergene, bazı sabahlar yatağını meni ile ıslanmış bulacağını anlatma zamanı gelmiştir. Bu ıslaklığın, cinsel ilişkide olduğu gibi herhangi bir uyarı ile oluşabilen ereksiyon sonucu görülen meni salgısı olduğu kendisine anlatılmalıdır. Bu salgı canlı spermler içerir ve cinsel üretkenliğin başladığının göstergesidir. Bütün bunlar, üreme organlarının geliştiğini ve ergenin erişkin bir erkek olmaya başladığını gösteren belirtilerdir. Bu gelişme, genellikle 18-20 yaşlarına kadar belirginleşerek devam eder.

Erkeklerde Ergenlik Dönemi

Erkeklerde ergen dönemde yaşanan ruhsal değişimler

Ergenlik döneminde sadece fiziksel değişim değil ruhsal değişim de yaşanır. Bu ruhsal değişimler hem ergen hem de ailesi için oldukça zorlu süreçlerdir.

 Ergeniliği erkeklerdeki belirtilerinde görülen ruhsal değişimler şunlardır:

 1. Bu dönemde testislerin ve penisin de büyümesiyle birlikte erkeklik hormonu (androen ) yükselir.
 2. Ergenlik dönemi erkeklerin cinsel olarak kendilerini tanımaya başladıkları bir dönemdir.
 3. Ergenlik döneminde erkeklerde otoriteye baş kaldırmak isterler ve söz dinlememe gibi ruhsal değişimler meydana gelir.
 4. Bu dönemde özellikle ailesi ile arasında büyük sorunlar yaşayan gençler ailesini, yakınlarını ve yaşam şartlarını sıklıkla eleştirir ve hata arar.
 5. Ergenlik döneminin getirdiği fiziksel ve ruhsal değişimler konusunda ikileme düşen gençler kendi bedenlerine yabancılaşır ve kimlik karmaşasına girebilir.
 6. Ergenlik döneminde erkeklerden sık görülen sorun, özgüven sorunudur. Kendine güven sorunu yaşayan genç, bu nedenle endişeli bir ruh hali içindedir.
 7. Ergenlik döneminde farklı arayışlar içinde olan ergen gencin yeni arkadaşlıklar edinme, farklı ortamlara girme isteği artar.
 8. Ergenlik döneminde dikkat ve odaklanmada sorun yaşandığı için okul derslerinde başarısızlıklar görülebilir.

Erkeklerde ergenlik kaç yaşına kadar devam eder?

Erkeklerde ergen dönem belirtileri geç başlayabilir. Erkeklerde genel olarak 10 ile 15 yaşları arasında başlayan ergenlik dönemi ne zaman biter sorusuna birçok cevap verilebilir. Çoğu kişi ergenliğin 18 yaşında bittiğini düşünür. Fakat bu algı doğru değildir. Ergenlik erkekler için 25 yaşına kadar devam edebilir. Bu kişiden kişiye göre değişken bir değerdir.

Eğer ergen fiziksel değişimlerle ilgili olarak önceden bilgilendirilirse vücudunda olup bitenlere uyum sağlaması daha kolay olacaktır.  Bu değişimlerin nedenleri açıklanmalı,  orantısızlığın ve dengesizliğin zaman içinde düzeleceği söylenmelidir.  Anne-baba-ergen iletişimi güçlü tutulmalı ve ergen değişmekte ve gelişmekte olan bedeniyle ilgili bilgilendirilmelidir.  Böylece ergenin bedenini kabul etmesi ve bedenindeki değişime açık olması sağlanır.

Kaynaklar:
-Ergenlik Dönemi, Bekir Onur
-Gelişim psikolojisi, Banu Yazgan İnanç, Mehmet Bilgin, Meral Atıcı

Bir önceki yazımız olan Kızlarda Ergenlik Dönemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli