Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik belirtileri

Hamilelik Nasıl Anlaşılır? Hamilelik kadın vücudunda birtakım değişikliklere sebep olur. Yalnızca karın bölgesi şişmekle kalmaz bunun yanı sıra birçok belirti de görülür. Hamilelik belirtileri gebelik süreci içerisinde farklı zaman dilimlerinde farklı aralıklarla görülmektedir. Kadınların hamile olup olmadıklarını anlamaları için bu belirtileri gösterip göstermediklerini saptamaları gerekir. Hamilelik belirtileri gösteren bireylerde bu belirtiler çeşitlilik gösterebilir. Herkesin göstereceği belirtiler aynı olmaz. Gebelik belirtileri olarak görülen değişimler aynı zamanda farklı rahatsızlıkların belirtileri de olabileceğinden bireylerin bu belirtileri göstermeleri halinde bu durumun gebelik mi yoksa başka bir durum mu olduğunu ayırt etmeleri ve telaş etmemeleri gerekir. Hamilelik için tıpta test yöntemleri bulunmaktadır. Bireyler bu yöntemler ile hamile olup olmadıklarını anlayabilirler.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Hamileliğin anlaşılması için kişinin normal zamanlarda görmediği belirtileri görmesi gerekir. Hamilelik süreci kendini birtakım belirtiler ile belli eder. Bu belirtilere sahip olan kişiler hastaneye gidebilir veya eczanelerden alınabilecek gebelik test kitlerini kullanarak hamile olup olmadıklarını doğrulayabilirler. Alınacak olan kitin ilgili bölgesine bireyin idrarı temas ettirilerek bu test işlemi evde yapılabilir. Ancak daha etkili veya erken dönemde sonuç alınması için kan testi yaptırmak tercih edilebilir. Gebelikte kan testi hastaneler aracılığı ile uygulanan bir test yöntemidir. Bireyin hamile olduğunun saptanması için kan değerlerinde hCG hormonunun bulunuyor olması gerekir. Kanda veya idrarda hCG hormonunun bulunması hamileliğe işarettir. Eczanelerden alınan kitle yapılan testte veya hastanelerde yapılan kan testinde bu değerler aranır. Bu değerlerin kanda belirli miktarda bulunuyor olması sonucunda bireyler hamile kalmış demektir. İdrar testleri yaklaşık olarak %97 oranında doğru sonuç vermektedir. Gebelik testi adet gecikmesini takip eden süreçte kısa süre içerisinde yapılmalıdır. Ancak ilk test negatif çıksa dahi ilerleyen süreçte adet gecikmesi devam ederse test tekrarlanmalı ve sonuçlar değerlendirilmelidir.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik ile Adet Gecikmesi Arasındaki Fark Nedir?

Adet gecikmesi halk arasında hamilelik belirtileri arasında en çok bilinen belirtidir. Fakat adet gecikmesi her zaman kesin gebelik anlamı taşımaz. Adet gecikmesinin meydana gelmesinde birçok sebep bulunabilir. Dolayısıyla adet gecikmesi yalnızca hamilelik için bir belirti değildir. Ancak adet gecikmesi sıradan adet düzensizliğinin sebepleri de olabilir. Bu nedenle bu farkı akılda bulundurmak gerekir. Anne olmak isteyen adayların bu sebeple adet takvimlerini düzenli olarak takip etmeleri tavsiye edilir. Adet takvimleri en az 5 veya 10 gün gecikmiş bireylerin hamilelik testi uygulaması önerilir. Gebelik için belirtilerin oluşma zamanı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı adaylar ilk hafta belirtileri görürken bazı adayların belirtileri görme süresi 4 haftaya kadar çıkabilir.

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

Hamileliğin oluşması için geçen süre kişiden kişiye farklılık gösterse de her birey bu süreç içerisinde farklı düzeylerde hamilelik belirtileri gösterir. Bazı bireylerde ilk haftada bu belirtiler ortaya çıkarken bazı bireylerde 4 haftada ortaya çıkabilmektedir. Her iki şekil için de 5 hafta sonunda hamilelik belirtileri iyice belirginleşmeye başlar ve kontroller için doktora gidilmesi tavsiye edilir. İyi bir gebelik süreci çocuğun ve bireyin hayatı için çok önemlidir. Bu nedenle hamilelik süresi ve sonrasında gerekli tıbbi müdahalelerin yapılması büyük önem taşır. Gebelik süresince bireylerin sigara ve alkol tüketmemeleri gerekir. Bu tarz eylemler doğacak olan çocuğun sağlığını ciddi şekilde olumsuz etkilediği gibi anne adayının sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle hamileliğin teşhis edildiği andan itibaren doktor tarafından verilen tavsiyelere harfi harfine uyulmalı ve bu konuda çok hassas davranılmalıdır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik belirtisi olarak düşünülebilecek birçok semptom mevcuttur. Bu belirtiler bireylerde farklı zamanlarda ve farklı şekillerde görülebileceği gibi bazı bireyler bu belirtilerin hepsini göstermeyebilirler. Fakat gebelik belirtileri anlamında genel olarak bireylerin çoğunluğunda görülen belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  1. Adet gecikmesi
  2. Göğüs ve meme ucu ağrıları
  3. Kanama ya da akıntı
  4. Halsizlik ve uyku isteği
  5. Baş dönmesi
  6. Mide bulantısı
  7. Kusma
  8. Sık sık idrar için tuvalete çıkma
  9. Koku hassasiyetinde artış gözlemlenmesi
Hamilelik

Bu belirtilerin oluşmasındaki temel sebep hormon salgısının artması ve vücutta gebelik nedeniyle meydana gelen hormon değişiklikleri olarak bilinir. Yine de bu belirtilerin kişiden kişiye farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Fetişizm nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478