Hamilelikte Anne Psikolojisi

Hamilelikte Anne Psikolojisi

Hamilelikte Annenin Psikolojisi Bebeği Etkiler mi?

Hamilelikte bebek ve annenin psikolojisi son derece önemlidir. Annenin psikolojisi, bebek sağlığı ve gelişimi açısından büyük öneme sahiptir. Hamile kadınlarda düzensiz beslenme, uykusuzluk, sigara ve alkol kullanımına bağlı olarak bebeklerde ciddi problemler ortaya çıkabilir. Bu problemlerden bir tanesi düşük doğum ağırlığıdır. Problemler yalnızca bedensel değildir. Kaygı ve üzüntü bozuklukları gibi ciddi psikolojik problemler de meydana gelebilir. Kaygı ve üzüntüye neden olan hormonların salgıları, plasenta yolu ile bebeğe geçebilir. Ayrıca artan stres hormonları bebek ve annenin psikolojisi olumsuz yönde etkileyerek, diyabet açısından da büyük bir risk teşkil eder.

Hamilelikte Pozitif Düşünme

Hamilelikte pozitif düşünme çok etkilidir. Pozitif düşünme ile hamilelik rahat ve sağlıklı bir şekilde geçecektir. Bebekler ile annelerin duygu durumları arasında yakından ilişki vardır. Zaten bebek ve annenin psikolojisi birlikte ele alınmasındaki neden de budur. Eğer anne adayı gebelik sırasında olumsuz düşünürse, gergin hisseder ve stresli olursa, bebeğin de ruhsal sağlığı bozulacaktır. Düzenli egzersiz yapmak, ailenin desteği, dengeli beslenme, stresten uzaklaştıracak bir takım etkinliklerle meşgul olmak stres seviyesinin önemli ölçüde azalmasına yardımcı olacaktır. Yoga, plates ve nefes terapisi gibi aktiviteler stres seviyesinin düşürülmesinde önemli etkisi olan etkinliklerdendir.

Hamilelikte Anne Psikolojisi

Hamile Kadına Fiziksel Görünümü ile İlgili Şaka Yapılmamalıdır

Hamilelikte anne psikolojisi için kadının fiziksel görünümü hakkında şaka yapmak ciddi problemlere neden olabilir. Fiziksel görünüm ile ilgili espiri yapmak, onun endişelerini hafife aldığınız anlamına gelir. Bir anlamda hamile kadın ile dalga geçmiş olursunuz. Özellikle baba adayının tutumları çok önemlidir. Anne adayına karşı destekleyici olması gerekir. Onu sevdiğini ve desteklediğini hissettirmesi çok önemlidir. Baba adayı her daim anne adayının yanında olduğunu göstermelidir. Aksi halde anne adaylarında hamilelik depresyonu denilen hastalık gelişebilir. Baba adayının muayenelere anne adayı ile birlikte gitmesi, alışveriş yaparken eşini desteklemesi depresyon gelişme riskini azaltır. Annenin psikolojisi bu durumlarda olumsuz etkilenebilmektedir.

Hamilelik Sonrasında Beğenilmem Korkusu Yaşamak

Hamilelikte anne psikolojisi, beğenilmem korkusu yaşayan annelerin sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Hamilelik sonrasında anne adayı kilo almaya başlar. Hormonların da etkisi ile birlikte vücutta çeşitli değişiklikler olur. Baba adayının bu noktada eşinin hamile olduğunu heyecanla beklemesi gerekir. Her ne kadar hamilelik ile birlikte doğal süreç içinde kilo almak ve bir takım fiziksel değişimler geçirmek normal olsa da anne adaylarını bu süreç yıpratır. Anne adayı eski bedensel görünümüne bir daha asla kavuşamayacağını düşünebilir. Hormonlar aşırı hassasiyete neden olarak bu durumun daha keskin bir şekilde yaşanmasına neden olabilir. Anne adayı psikolojik problemler yaşayabilir.

Hamilelik Sırasında Depresyon

Hamilelikte anne psikolojisi, depresyon teşhisinin konulması için bazı belirtilerin olması gerekir. Bu belirtiler arasında şunlar yer alır:

 1. Israrlı bir şekilde devam eden yorgunluk,
 2. İlgi kaybı,
 3. Mutsuzluk,
 4. Ciddi dikkat dağınıklığı,
 5. Sürekli ağlama isteği,
 6. Umutsuzluk,
 7. Karamsarlık,
 8. Aşırı öfke,
 9. Sinir,
 10. Alınganlık belirtileri olduğunda anne adayına hamilelik depresyonu teşhisi konulur.
Hamilelikte Anne Psikolojisi

Depresyon hamilelik boyunca anne adayının düzenini ve hayata bakış açısını etkileyecektir. Anne adayında ortaya çıkan değişimler bebeğin psikolojisini de etkileyecektir. Bu nedenle mutlaka hamilelik depresyonunun tedavi edilmesi gerekir.

Bebek Rahimde Stresi Nasıl Yaşar?

Bebeğin rahimde stresi yaşaması bebeğin psikolojisinin bozulmasına neden olur. Hamileleik sırasında bebeğin her türlü zarardan korunması için plasenta bulunur. Ancak bu koruma ne yazık ki yüzde yüz olmamaktadır. Eğer annenin psikolojisi iyi değil ve yüksek seviyede stres yaşıyorsa, özellikle stres kronikse, bebek de stres altında olur. Plasenta bebeği stresten koruyamaz. Almanya’da bir çalışma yapıldı. Buna göre evde şiddete maruz kalan 3 grup inceleme altına alındır. Kadınlar hamileliğin sonrasında ve öncesinde şiddet görmüşler. Bu kadınların çocukları strese daha çabuk yanıt verdiler. Yani kadına yapılan şiddet doğrudan bebeği de etkilemiştir. Hamilelik döneminde şiddet gören annelerin bebekleri saldırgan tepkilere sahip oluyor. Kontrol grubu dışındaki bebekler ise düşünüp taşınarak sakin kalmayı tercih ediyorlar.

Yapılan çalışmadan da anlaşılacağı üzere bebek ve hamilelikte anne psikolojisi birlikte işler. Bu nedenle hamilelik sırasında anne adayının psikolojik durumu son derece önemlidir. Anne adayı düzenli egzersiz yaparak, dengeli beslenerek, hobileri ile vakit geçirerek kendisini stresten ve psikolojik problemlerden büyük ölçüde koruyabilir. Bu şekilde sağlıklı bebekler dünyaya gelir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478