Issız Adam Sendromu

Issız Adam Sendromu

Issız Adam Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Issız adam sendromu kısaca ilişki yaşamakta zorlanan erkeklerin psikolojik durumu olarak açıklanabilmektedir. 2008 yılında vizyona giren “Issız Adam” filmiyle ıssız adam sendromu ortaya çıkmış ve oldukça sık araştırılmıştır. Filmin ana karakterlerinden birisi olan Alper’in durumunu tarif eden bu tabir, uzun süreli ilişki kuramayan, ilişkilerini cinsellik üzerine temellendiren ve bağlanma problemi yaşayan erkekler için kullanılmaktadır. Issız adam sendromu bulunan erkekler âşık olmaktan uzak durmakta ve duygusal yakınlıktan kaçmaktadır. Yani ortada bir bağlanma sorunu bulunmaktadır. Bir tür depresyon rahatsızlığı da denebilir.

Issız Adam Sendromu Neden Ortaya Çıkar?

Issız Adam Sendromu

Issız adam sendromunun ortaya çıkma sebebi, kişilerin bebeklik döneminde güvenli bağlanma gerçekleştirememiş olmasıdır. Bebeklik döneminde yaşanan sağlıksız durum, yetişkinlik döneminde duygusal ilişkilere yansımaktadır. Bunun yanında yalnızca çocukluk döneminde ebeveynler ile geliştirilemeyen güvenli bağlanma şekillerinin tek sebep olduğunu söylememek gerekmektedir. Sonradan edinilen bağlanma deneyimleri bu probleme neden olabileceği gibi sonraki deneyimler kişilerin bu tavrının değişmesi de söz konusu olabilmektedir.

Kişinin karşısında güvenli bağlanma şekline sahip olan bir kişi olması ve bu kişinin ilişki içerisinde yeterli desteği vermesi durumunda ıssız adam sendromu yaşayan kişiler değişebilmektedir. Bunun yanında gerekli olduğunu düşünüyorsanız, bireysel ya da birlikte psikolojik destek almak da sağlıklı bir ilişki kurulmasına yardımcı olabilmektedir.

Bağlanma Problemi Nedir?

Issız Adam Sendromu

Bağlanma problemi, ıssız adam sendromu yaşayan erkeklerdeki temel problemdir. Bu nedenle açıklanması önemlidir. Bağlanma kavramı üzerinden gitmek gerekirse, bu kavram kişilerin önem verdikleri diğer kişilerle arasında güçlü duygusal bağlar kurmaya yönelik eğilimi olarak açıklanabilmektedir. Bağlanma kavramının temelinde bebekler ile ebeveynleri arasındaki ilişki yer almaktadır. Bağlanma eğilimi yeni doğan bebeklerde yaşamın devamı için gereken bir durumdur. Bebeklerde bağlanma kendilerini güvende hissetmeleri için önemlidir. Bu doğrultuda aynı durumun yetişkinler için de geçerli olduğu söylenebilmektedir. Yetişkinlerin bağlanma duygusunun da temelinde yakınlık kurma ve güvende hissetme hisleri yer almaktadır. En küçük yaştan itibaren var olan bağ kurabilme ihtiyacı, yaşanan deneyimlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bebeklik döneminde sağlıklı bir şekilde bağlanılamaması durumunda, yetişkinlik döneminde bağlanma konusunda problemler meydana gelebilmektedir. Yani bebeklik döneminde geliştirilen bağlanma şekilleri, yetişkinlik dönemini de doğrudan etkilemektedir.

Bağlanma problemi bazı kişilerde yakınlık kuramama şeklinde ortaya çıkarken bazı kişilerde ise devamlı yakın olma veya onaylanma şeklinde kendisini gösterebilmektedir. Duygusal ilişkilerde güvenli şekilde bağlanıp yakınlık kuramayan kişiler, kendilerini bağımsızken daha rahat hissetmektedir. Bu nedenle ilişki içerisinde olmaktan kaçınma durumu ortaya çıkmaktadır. Reddedilme durumunu yaşamamak için duygularını bastırma ve diğer kişileri kendinden uzak tutma görülmektedir.

Issız Adam Sendromu Belirtileri

Sendrom belirtileri, partnerinizin veya kendinizin bu tarz bir probleme sahip olup olmadığını anlamınıza yardımcı olacaktır. Bu doğrultuda sendrom belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir:

Issız Adam Sendromu
  1. Duyguların inkar edilmesi: Kişinin duygularını bastırması ve inkar etmesi en temel belirtilerden birisidir.
  2. İletişimin zayıf olması: Bu problemde kişiler yalnızca duygularını değil, düşüncelerini de paylaşmaktan kaçınmaktadır. Bu nedenle yüzeysel bir ilişki söz konusu olabilmektedir.
  3. Bahane sunulması: Özellikle ilişkinin seviye atlaması gereken dönemlerde çeşitli bahaneler sunulması ve hatta ayrılma yoluna gidilmesi önemli belirtilerden birisidir.
  4. Ciddi konuşmalardan kaçınma: Bu tür erkeklerde en çok görülen belirtilerden bir diğeri, evlilik, nişan gibi ciddi konuları konuşmaktan kaçınmaktadır. Genellikle bu tür ciddi sözler vermeyi tercih etmezler. Çünkü sorumluluk almaktan kaçınmak ve bağımsızlıkları korumak onlar için oldukça önemlidir.

Issız Adam Sendromu İlişkide Bir Tehdit Midir?

Sendroma ilişki için tehdit olup olmadığı, özellikle partnerinde bu tarz belirtileri gören kadınlar tarafından oldukça sık araştırılmaktadır. Karşınızdaki kişinin bağlanmaktan korkması ve ciddi düşünmekten kaçınarak özgürlüğüne tutulması yani ıssız adam sendromu yaşaması, uzun vadeli bir ilişki için tehdit olabilmektedir. Çünkü partnerinizin güvenli bağlanma konusunda problem yaşıyor olması ilişkinizi doğrudan etkilemektedir. Ancak yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi kişinin güvenli bağlanma konusunda ilerleyen yaşlarda yaşamış olduğu tecrübeler de bağlanmaya ilişkin problemlerini giderebilmektedir. Güvenli bağlanma şekline sahip olan bir kişi ile yaşanan sağlıklı bir ilişki bu problemin giderilmesinde önemli rol oynayacaktır. Kendinizde bu tarz bir problem görüyorsanız, psikolojik destek alarak da bu problemin üstesinden gelebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478