İstifleme Hastalığı

İstifleme hastalığı

İstifleme Hastalığı, Dispozofobi olarak da bilinen istifleme hastalığı bireyin işine yarasa da yaramasa da bir eşyayı atamama veya ondan uzak duramama durumuna verilen addır. İstifleme hastalığına sahip bireyler herhangi bir anısı olsun veya olmasın eski eşyalarını atmaz ve biriktirirler. Su şişesinden gazete sayfasına kadar önemli veya önemsiz ne varsa evlerinin bir kısmını bu eşyalarla doldururlar ve asla bu eşyaları çöpe atmazlar.

Bazı durumlarda bu hastaların evlerindeki eşyalar artık evin tamamını kaplayacak şekilde artabilir. Diğer birçok hastalık gibi bu hastalığın da belirli evreleri vardır. Bireyler ilk başlarda yalnızca anısı olan eşyaları ve bu eşyaların da yalnızca belirli bir kısmını biriktirirken zaman içerisinde bireylerin bu anısı olan eşyalardan tümünü hatta anısı olmayan ve gereksiz eşyaları dahi biriktirdiği görülebilir.

İstifleme Hastalığı

İstifleme Hastalığı Nedir?

Biriktirme hastalığı ya da istif hastalığı kompulsif istif olarak da bilinmektedir. Bu hastalığa sahip bireyler eşyalardan vazgeçemezler. Normal insanlar da eşyalara değer vererek onları saklayabilir ancak istifleme hastalığına sahip bireyler gerekli olup olmamasına bakmadan eşyaların neredeyse tümünü biriktirirler. Halk arasında çöp koleksiyonu olarak da adlandırılan ve içerisinde birçok farklı yapı ve türde eşya barındırabilen bu koleksiyonlar çoğunlukla gereksiz eşyalardan oluşur. Bu eşyalar zaman içerisinde artış gösterir ve hem bireyin hem de çevresinin yaşam alanını ve yaşam koşullarını olumsuz etkilemeye başlar.

İstifleme Hastalığı

Tedavi edilmediği takdirde bu biriktirme hastalığı ciddi boyutlara ulaşabilir. Öyle ki bireyler herhangi bir kâğıt parçası, karton kutu, plastik şişe ve benzeri ihtiyaç duyulmayan eşyaları saklama yoluna gidebilirler. Bu hastalık kompulsif bir bozukluğun işaretçisi olduğu için bireyler bu eylemi yapmayı durduramazlar ve eşyalardan ayrılmak onları korkutur. Bunun için ilerleyen safhalarda bireyler bu eşyalar için ek depo ve ek alan oluşturarak bu eşyaları istiflemeye devam edebilirler.

İstifleme Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

İstifleme hastalığının nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterdiği için herhangi spesifik bir neden göstermek mümkün değildir. Fakat bu durum psikolojik bir durumdur ve insanların yaşadıkları olaylar ve içinde bulundukları durumlarla doğrudan veya dolaylı olarak bağlantılıdır. İstifleme hastalığı ilk başlarda genellikle bir anısı olan veya bir zamanı hatırlatan eşyaların saklanması ile başlar. Fakat zaman içerisinde bu eşyalardan anısı olanların tümünün saklandığı veya biriktirildiği görülür. Öyle ki bireyler olaylarla eşyaları bağdaştırır ve anısı olduğu için örneğin bir sinema biletini saklamaktan çok o sinema biletinin alındığı güne dair tüm eşyaları saklayabilirler.

Bu aşamada bireylerin kendilerini fark etmesi sonucunda bu olayın önüne geçilebilir. Fakat bu durumu fark eden ve kendini bu anlamda durduran kişi sayısı çok azdır. Dolayısıyla bireyler genel olarak bir profesyonel desteğe ihtiyaç duyarlar. Bu durumun birey ya da bireyin çevresi tarafından fark edilmesi halinde ilgili psikoterapinin uygulanabilmesi adına bireylerin profesyonel yardım almak amacıyla başvuruda bulunmaları tavsiye edilir.

İstifleme Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

İstifleme hastalığının belirtileri kapsamında incelenmesi gereken durumlar bireylerin içerisinde bulundukları psikolojik durumlardır. Çünkü istifleme hastalığı bireyin içerisinde bulunduğu duruma göre şekillenir ve bu durum ortadan kalktığında istifleme hastalığı da yavaş yavaş ortadan kalkar. İstifleme hastalığının belirtilerinden bazıları şunlar olabilir:

  1. Gerekli veya gereksiz tüm eşyaların istiflenmesi
  2. Bireylerin eşyaları elden çıkarma korkusu
  3. İlerde lazım olması düşüncesiyle tüm eşyaları biriktirme isteği veya düşüncesi
  4. Eşyalara çok fazla anlam yüklenmesi ve bu eşyaların atılmasından ya da kaybolmasından korkma durumu

Bu gibi durumlarda bireyler kendilerini hasta hissetmezler. İstifleme hastalığına sahip bireyler bu durumun farkında olmazlar ve yaptıkları bu biriktirme işlemi onlar için sıradan ve yapılması gereken bir eylemdir. Ancak ciddi boyutlara ulaştığı zaman çevresi tarafından fark edilir ve profesyonel destek almak konusunda tavsiyeler verilir.

İstifleme Hastalığı Tedavisi

İstifleme hastalığının tedavisinde yapılması gereken şey bu hastalığın temelini incelemektir. Bireylerin büyük çoğunluğunun istifleme hastalığının yanı sıra bir takım psikolojik problemlere de sahip olduğu saptanmıştır. Bu psikolojik problemler tedavi edildiği takdirde bireylerin bu istifleme hastalığından da kurtuldukları gözlemlenmiştir.

İstifleme hastalığının tedavisi için belirli bir yöntem belirtmek mümkün değildir. Çünkü bu hastalık bireylerde başka bazı psikolojik durumların sonucu olarak ortaya çıkar ve o problemlerin çözülmesi yoluyla bu hastalık tedavi edilir.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir önceki yazımız olan Lohusalık Depresyonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478