Kadınların Cinsel Sorunları

Kadınların Cinsel Sorunları, cinsellikte sorunlar kapsamında incelenecek durumlar için bireyin içinde bulunduğu durum, yaşadıkları, hayat şartları ve buna benzer sebeplerin tümünün incelenmesi gerekebilir. Cinsellik günlük yaşantının değişmez bir parçasıdır. Dolayısıyla ilişkilerde bu sorunların bulunması günlük hayatı etkileyebileceği gibi cinsel hayatı da olumsuz etkilemektedir.

Erkeklerde ve kadınlarda cinsel sorunlar oldukça yaygın görülmektedir. Bu sorunların büyük çoğunluğu psikolojik sebeplerden kaynaklansa da fiziksel tedavi gerektiren bazı sorunlar da bulunur. Dolayısıyla bireylerin öncelikli olarak sorunun temelini kavramak adına psikolojik analiz yapmalarında fayda vardır.

Bireylerin hayatlarının herhangi bir aşamasında yaşadıkları olaylar veya içinde bulundukları durumlar cinsel hayatlarını etkileyebilir. Biyolojik, psikolojik, fizyolojik veya sosyo-kültürel olay ve durumların çoğu cinsel hayatı da etkiler. Dolayısıyla cinsellikten doğan tatmin veya tatminsizliklerin sebepleri arasında bu olay ve durumlar bulunabilir.

Kadınların Cinsel Sorunları

Cinsel Sorunların Nedenleri

Cinsel sorunlar birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Bireyin yetiştirilme tarzı, yetiştiği veya bulunduğu çevre gibi faktörler bu sorunların tetikleyicisi olabilirken bireylerin psikolojileri, fiziksel durumları, etik veya ahlak yasaları gibi faktörler de etkili rol oynayabilirler. Dolayısıyla bireyin cinsel sorunu için sebep saptaması yapılırken bu faktörlerin tümü ele alınmalıdır.

Ülkemizde kadının rolü ve yetiştirilme tarzına bağlı olarak bu faktörlerin oluşma ihtimali erkeklere oranla daha yüksektir. Erkeklerde daha çok psikolojik olarak ortaya çıkan ve kadınlara oranla daha kolay düzeltilebilen durumlar, kadınlarda yetiştirme tarzına dahi bağlı olabileceği için değiştirilmesi veya düzeltilmesi için daha büyük bir efor gerekebilir.

Vajinismus Nedir?

Cinsel sorunlar arasında yer alan vajinismus ; kadınların cinsel ilişki esnasında karşılaşabilecekleri bir durumdur.Kadınların yaşamış oldukları veya içinde bulundukları psikolojik durum nedeniyle cinsel birleşme sırasında vajina kaslarının kasılması ve erkek üreme organının içeriye alınmasının engellenmesi durumuna vajinismus adı verilir. Vajinismus hastalığının tedavisi psikoterapilerdir ve hastaların uzmanlar tarafından verilen tavsiyelere uymaları halinde bu hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür.

Vajinismus rahatsızlığı olan bireylerde cinsel birleşme sırasında vajinanın alt kısmındaki kasların istemsizce kasılmasından ötürü cinsel birleşmede zorluk oluşabilir. Vajinaya yakın kaslarda spazmlar oluşur ve penetrasyonun gerçekleşmesini engeller. Vajinismus hastalığının iki tip bulunur. Bunlar birincil ve ikincil vajinismus olarak adlandırılır. Birincil vajinismusta kadın cinsel ilişki sırasında acı duyar. İkincil vajinismusta ise kadınlar acı duymadan cinsel ilişki yaşayabilirler.

Kadınların Cinsel Sorunları

Vajinismus hastalığı zamanla ilerlemez ancak zamanla kendiliğinden geçme olasılığı da oldukça düşüktür. Kadınların acıya rağmen penetrasyonun gerçekleşmesinde ısrar etmeleri halinde durum kötüleşebilir. Zamanla vajinismusun azalması bu hastalığın geçtiğine değil bireyin ilişki sırasında acıya alıştığının işaretidir. Cinsel sorunlar içinde önemli olan bir rahatsızlıktır.

Anorgazmi Nedir?

Orgazm cinsel ilişki sırasında uyulan hazzın doruk noktaya ulaştığı ana verilen isimdir. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de orgazma ulaşma anında veya öncesinde bazı problemler meydana gelebilir. Erkeklerde erken boşalma veya geç boşalma olarak tanımlanabilecek rahatsızlıklar, kadınlarda cinsel sorunlar sebebiyle orgazma erişememe birer orgazm bozukluğu işareti olabilir.

Kadınların Cinsel Sorunları arasında yer alan anorgazmi rahatsızlığı bulunan bireyler cinsel birliktelik esnasında haz doruğuna erişemezler. İki cinsiyette de görülen bu rahatsızlığın kadınlarda görülme oranı erkeklere göre daha yüksektir. Kadınların sinir ve kas yapıları farklı olduğu için bu durum kadınlarda daha sık görülmektedir. Anorgazmi, bazı cinsel travmalar, depresyon, anksiyete bozukluğu, seks veya cinsellik ile ilgili korkular veya yanlış inançlar gibi psikolojik faktörlerin sonucu olarak görülmektedir. Aynı şekilde fiziksel bazı problemler de bu rahatsızlığı tetikleyebilir. Anorgazmi tedavi edilebilir bir hastalıktır ve vakaların yalnızca %5’inde sonuca ulaşılamamıştır.

Disparöni Nedir?

Kadınların Cinsel Sorunları

Kadınların Cinsel Sorunları , Disparöni bireylerin cinsel ilişki esnasında cinsel organlarında oluşan acı veya yanma hissi olarak tanımlanabilir. Her iki cinsiyette de görülebilir. Ancak kadınlarda görülme oranı erkeklere göre daha yüksektir. Bununla birlikte erkeklerde bu hastalığın en muhtemel sebebi idrar yolu enfeksiyonları olarak gösterilmektedir. Kadınlarda ise vajinismus ile ilişkilendirilebilecek bu hastalıkta daha keskin acı ve yanmalar hissedilir. Cinsel birlikteliğin plato evresinde gerçekleşen disparöni daha çok kayganlık eksikliğine bağlı olabilir. Ancak vajinismustan farklı olarak bu hastalığın sebepleri yaygın olarak fizyolojik sebeplerdir.

Cinsel İsteksizlik ve Libido Düşüklüğü

Kadınların Cinsel Sorunları , cinsel isteksizlik ve libido düşüklüğü bireylerin cinsel dürtülerinin veya cinsel ilişki isteklerinin az olması veya hiç olmaması durumlarına verilen addır. Genellikle psikoterapi ile tedavi edilen bu rahatsızlık erkekler ve kadınlarda cinsel sorunlar başlığı altında incelenir. Cinsel hayatın ve bireylerin ilişkileri üzerine etkileri büyük olan bu durumun, uzman doktorlar tarafından uygulanacak yöntemler ile tedavi edilmesi ve ihmal edilmemesi önerilir.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478