Kekemelik

kekemelik - konuşma bozukluğu

Kekemelik Nedir Tedavisi Var Mıdır?

Kekemelik, konuşma esnasında kişinin akıcı bir şekilde konuşamaması ve kelimelerin ve hecelerin sesli iletişimde tekrarlanması durumuna denmektedir. Bu rahatsızlık hastalık olarak nitelendirilmemektedir. Bu rahatsızlık konuşma bozukluğu olarak görülmekte ve kızlara nazaran erkeklerde daha fazla görülmektedir. Konuşma bozukluğu durumunda kişi sesli iletişimde kelimeleri ve heceleri tekrarlayarak iletişim kurmakta zorluk çekmektedir. Aynı zamanda kekeme olan kişilerde konuşma esnasında aşırı göz kırpma durumu gözlenmektedir.

Çocukluk Döneminde Kekemelik Nedir?

Kekemelik

Çocukluk döneminde kekemelik geçici olarak görülmektedir. Konuşma bozukluğu durumu genellikle 3-5 yaş arasında ortaya çıkmaktadır. Bu durumun nedeni sesli iletişimi gelişme sürecinde olan çocuklarda düşünme hızının konuşma hızının senkronize olamamasından kaynaklanmaktadır. Küçük yaştaki çocuk hızlı düşünme esnasında konuşmasının yavaşlığını fark edememektedir. Bu durum sık ve sakin iletişim ile kısa sürede çözümlenebilmektedir. Bu evrede ebeveynlerin çocuklarına baskı uygulamaması gerekmektedir. Aksi halde konuşma bozukluğu durumu kalıcı hale gelebilmektedir.

Kekemelik Türleri Nelerdir?

Konuşma bozukluğu 3 farklı şekilde görülmektedir ve türleri şunlardır:

 1. Gelişimsel,
 2. Nörojenik,
 3. Psikojenikdir.

Gelişimsel kekemelik, 2-5 yaş arası çocuklarda konuşma hızı ile düşünme hızının senkronize olmamasıdır. Bu evrede çocuk yeni iletişim kurarlarken kelimeleri uzatabilir veya tekrarlayabilmektedir. Genellikle bu durum erkek çocuklarda görülmektedir. Bu evrede çocuğa iletişim sırasında baskı uygulanmaması gerekmektedir.

Nörojenik kekemelik, sinirlerin iletişim esnasında senkronize olamama durumudur. Nörojenik konuşma bozukluğu yaşayan kişiler iletişim sırasında çok fazla göz kırpmakta veya kasılmaktadır.

Psikojenik kekemelik, beynin düşünme durumunda zorlanması ve konuşmayı etkilemesi durumudur.

Kekemelik Belirtileri Nelerdir?

Kekemelik belirtileri şunlardır:

 1. Kişinin iletişimi esnasında özellikle sessiz harfleri aşırı tekrarlaması durumu,
 2. Kişinin iletişimi esnasında çok fazla göz kırpası,
 3. Kişinin iletişim esnasında kelimeleri aşırı uzatması,
 4. İletişim esnasında anormal kas hareketleri

Kekemelik Etkileyen Nedenler Nelerdir?

Kekemeliği etkileyen nedenler şunlardır:

 1. İletişim esnasında yaşanılan aşırı stres,
 2. Asosyal yaşantı,
 3. Öğrenilmiş konuşma tekniği,
 4. İletişim esnasında tereddüt etme ve hayal kırıklığı,
 5. Küçük yaşta yaşanan aşırı korku durumu,
 6. Aşırı baskıcı ebeveyn hareketleri,
 7. Beynine hasar alması,
 8. Aşırı sesli ortamlarda iletişim kurmak kekemeliği tetiklemektedir.

Konuşma bozukluğu yaşayan kişilerin çocukluk dönemlerinde yaşadığı psikolojik sorunların olduğu ve asosyallik durumu yaşadığı bilinmektedir.

Kekemelik Sosyal Hayatta Ne Gibi Sorunlar Doğurmaktadır?

Kekemeliğin sosyal yaşantıda yaşattığı sorunlar şunlardır:

 1. Kekeme olan kişi iletişimi reddederek asosyal tutum sergilemektedir.
 2. Kekeme olan kişi etkili sunum yapamamaktadır.
 3. Kekemelik durumu arkadaş çevresinde kendini huzursuz hissedilmesine neden olmaktadır.
 4. Kekeme olan kişi iletişim esnasında aşırı gerilmektedir.

Belirtildiği gibi konuşma bozukluğu durumu kişide çekingenlik ve kendine güvenememe gibi sorunlar doğurabilmektedir. Fakat kekemelik kısa süreli tedavi ile çözülebilmektedir.

Kekemelik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kekemelik

Kekemelik tedavisi, uzman doktorlar tarafından yapılan ve başarı oranı yüksek olan tedavidir. Bu rahatsızlığın tedavisi için başvurulan klinikte uzman doktorlar tarafından konuşma bozukluğu seviyesinin belirlenmesi için test yapılmaktadır. Yapılan test sonucu konuşma bozukluğu seviyesi belirlenen kişiye nefes egzersizleri yaptırılmaktadır. Tedavi de amaç kişinin iletişim esnasında daha rahat olmasıdır. Konuşma esnasında rahat olan ve nefesini ayarlayabilen kişi akıcı konuşma sağlayabilmektedir. Aynı zamanda tedavi içerisinde kelime telaffuzları ve dil egzersizleri yapılmaktadır. İleri seviye konuşma bozukluğu durumu yaşayan kişilerde ise ek olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Tedavi süreci belirtildiği şekilde olduğu gibi kimilerinde ise sadece psikolojik olmaktadır. Bu durumlarda psikologlar tarafından tedavi uygulanması sağlanmaktadır.

Konuşma Terapisi Nedir?

Konuşma terapisi, konuşma esnasında zorluk çeken kişilere yapılan akıcı konuşmasını sağlayan terapi türüdür. Konuşma terapisinde kişiye iletişim esnasında nasıl konuşması gerektiği gösterilmekte ve karşılıklı olarak akıcı iletişim amaçlanmaktadır. Kişi terapi süresince güvenini kazanarak akıcı konuşması sağlanmaktadır. Konuşma terapisi genellikle konuşma esnasında yaşadığı sorunu konuşma hızı ve nefes darlığı yaşayan kişilere yapışmaktadır. Konuşma terapisine başvurması önerilen kişiler şunlardır:

 1. 6 ay süren ve azalmayan rahatsızlık durumu yaşayan kişiler,
 2. Kekemelik tanısı olan kişiler,
 3. Sosyal yaşantısında iletişiminden dolayı sorun yaşayanlar,
 4. Yakın çevresinde çok fazla konuşma bozukluğu gözlenen kişiler bu terapiye başvurabilir.

Konuşma terapisine başvurması önerilen kişiler terapi sonrası akıcı bir konuşmaya sahip olabilmektedir. Bu tedavi süreci genellikle ilaçsız olmaktadır. Kişi terapi boyunca sürekli iletişim kurarak eksiklerini gidermektedir. Ufak bir başarı ile özgüven kazanan kişi bu süreci kısa süre içerisinde tamamlamaktadır. Konuşma terapisi sayesinde birçok insan kekemelikten kurtulmaktadır.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir önceki yazımız olan Epilepsi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478