Kızlarda Ergenlik Dönemi

avatar

M.Berat BÖRKLÜ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kızlarda Ergenlik Dönemi

Ergenlik erkek ve kızların farklı hormonları üretmesiyle her iki cinste de başka değişimlere yol açıyor. Kızlarda ergenlik,  erkeklere göre daha erken yaş grubu aralığında ortaya çıkar ve daha geç yaşlara kadar devam eder. Kızlarda ergenlik döneminin özelliklerini ve hangi yaşlarda başlayacağını etkileyen nedenler arasında genetik faktörler, hormonal durum, çevresel koşullar, aile içi iletişim ve yaşam şartları (sosyo-ekonomik) gibi nedenler ilk sıralarda yer almaktadır.

Kızlarda ergenlik dönemi ne zaman başlar?

Kızlarda ergenlik dönemi 9 ile 13 yaşları arasında görülmeye başlar. Kızlarda ergenlik belirtileri daha erken süreçlerde meydana gelir. Kızların ergenlik döneminin başladığı yaş ile erkek ergenlik dönemi başlangıcı arasında birkaç senelik bir fark vardır. Bu durumun ana sebebi kız çocuklarının erkek çocuklarına göre daha çabuk olgunlaşmasıdır. Ülkemizde ve dünya genelinde kız çocukları için ergenliğe giriş yaşı 9 ile 13 olarak belirlenmiştir. Bu yaş aralığı çeşitli nedenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örnek olarak bazı Arap ülkelerinde iklim sıcaklığına bağlı olarak kızlarda ergenlik dönemine daha erken girilebilmesi gösterilebilir.

Kızlarda Ergenlik Dönemi

Kızlarda ergenlik belirtileri ruhsal ve fiziksel olarak ikiye ayrılmaktadır. Peki, bu belirtiler neler?

Kızlarda ergenlikte yaşanan fiziksel değişimler

Kızlarda ergenlik döneminde birçok fiziksel değişim meydana gelir ve bu değişimler genellikle kız çocuğunun bir kadına dönüşmesinde ön adım olarak görülebilir. Kızlarda ergenlik döneminde yaşanan fiziksel değişimler arasında şunlar yer alır:

*Göğüslerin Belirginleşmesi

Kızların çoğunda ergenlik göğüslerin büyümesi ile başlar. Göğüslerin büyüdüğünü genelde meme uçlarının birisinin veya her ikisinin üzerinde küçük ve hassas bir kabarıklık meydana gelmesi ile fark edilir. Bu kabarıklık birkaç yıl içinde giderek büyüyecektir. Genetik faktörlere bağlı olarak bazı kızların göğüsleri daha büyük olurken bazı kızların göğüsleri ise daha küçük olabilir.

Başlangıçta bir göğüs diğerinden daha büyük olabilir ve bu durum bazen göğüsler son şeklini alıncaya kadar sürebilir. 

Kızlarda Ergenlik Dönemi

*Kılların Oluşumu Kızlarda ergenlik belirtileri arasında kıllanma da yer alır. Genital bölgedeki kıllanma ile birlikte kol altlarında ve bacakların üzerinde de kıllar görünecektir

Vücut Şeklindeki Değişimler

Kızlarda ergenlik döneminde yağ dokusunda büyük bir artış meydana gelir. Vücudun karın, kalça ve bacaklarında yağ depolamaya başlar. Böylece kadın vücuduna özgü genel hatlar ortaya çıkacaktır. Kalçalar genişlemeye, bel incelmeye başlar.  Bunun sebebi kadınlık hormonu olarak adlandırılan östrojen hormonudur.

*Vücut Ölçüleri Kızlarda ergen döneminde kollar, bacaklar, eller ve ayaklar vücudun geri kalan kısımlarına göre daha hızlı büyüyecektir. Diğer kısımlar kol ve bacaklarınızdaki büyümeyi yakalayıncaya kadar kişiler kendilerini psikolojik olarak biçimsiz ve hantal hissedebilir.

*Deride yağlanma

Kızlarda ergen döneminde deri daha yağlı hale gelmeye başlar. Daha çok terleme olur, çünkü ter bezleri de büyümeye başlar.

Kızlarda ergenlik döneminde cildin yağlanmasıyla birlikte sivilceler ortaya çıkar. Bu sivilceler “akne” olarak adlandırılır.  Ergenlik dönemindeki hormanların etkisiyle sivilceler normal kabul edilir. Bazı ergenlerde akneler fazla olur ve tedaviye ihtiyaç duyulur.

Kızlarda Ergenlik Dönemi

*İlk Menstürasyon (İlk adet görme, menarş)

Kızlarda ergenlik döneminin en önemli değişimi yumurtalık çatlaması ile başlayan adet dönemidir. 28 günde bir olan, 3 ile 7 gün arasında devam eden bu dönemde şiddetli karın ağrıları oluşabilir. Genellikle 9-16 yaşlar arasında görülen ilk adet kanaması genetik yapısı (ırsi özellikleri), coğrafik bölgesi, beslenmesi ve sosyokültürel yapısı ile ilişkilidir. Ayrıca güneş ışığına daha çok maruz kalan ekvatora yakın bölgelerde menarş daha erken olurken, kuzey Avrupa ülkelerinde daha geçtir. Menstürasyon  (regl görme )periyodu sırasında, öncesinde veya sonrasında şu yakınmalar görülebilir:

 • Kramplar
 • Karında gaz birikmesi
 • Göğüslerde hassasiyet veya şişkinlik
 • Baş ağrısı
 • Kendini kötü hissetme ve huzursuzluk gibi ani duygusal değişiklikler
 • Depresyon 

* Vajinal akıntı

Kızlarda ergen döneminin getirdiği değişimlerden birisi de akıntıdır. Bu dönemde iç çamaşırları üzerinde sarı ya da beyaz renkli lekeler görülebilir, bu oldukça normal bir durumdur. Bu akıntıları önlemek için vajinanın nemli kalmaması ve mikrop kapmaması gerekmektedir.

Kızlarda Ergenlikte Yaşanan Ruhsal Değişimler

Kızlarda ergen döneminin getirdiği fiziksel değişimler ruhsal değişimlere de neden olabiliyor. Kızlarda ergenlikte yaşanan ruhsal değişimler arasında şunlar yer alıyor:

 1. Bedende meydana gelen değişimler ergenlik döneminde kızlarda psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Göğüslerin büyümeye başlaması ile birlikte kızlarda kendini saklama içgüdüsü gün yüzüne çıkmaktadır.
 2. Bu dönemde kızların kendisi ile ilgilenmesinde artış meydana gelir. Ayna karşısında daha çok zaman geçirmeye başlayan ergen bireyde saç boyama, piercing takma gibi kendini farklı gösterme içgüdüsüne bağlı olarak değişimler gözlenebilir.
 3. Ergenlik dönemi kızlar için daha duygusal bir süreçtir. Bu süreçte aileye ve çevreye uyum sağlama daha zor bir hale gelir.
 4. Ergenlik döneminde ergen birey çok daha gergin ve sinirli bir ruh haline sahip olur. Bu dönemde aile içi iletişim büyük bir önem taşımaktadır.
 5. Derslerde başarısızlık, derslere karşı ilgisizlik görülebilir.
 6. Bu dönemde bazı kızlar daha dışadönük bir yapıya sahip olurken bazıları ise daha içedönük bir davranış şekline sahip olabilir.
 7. Kızlarda ergenlik belirtilerinden birisi de yeni arayışlar içinde olmak gösterilebilir. Bu dönemde ergen birey yeni arkadaş grupları edinebilir.
 8. Ergenlik döneminde ailenin çok baskıcı ve kuralcı bir tavır sergilemesi ergen bireyde çatışmaya dönüşebilir.

Kurallara uymama, otoriteye saygısızlık bu dönemde sık görülen ruhsal değişimler arasında yer alır.

Kızlarda ergen dönemi kaç yaşına kadar devam eder? Kızlarda ergenlik dönemi genel olarak 9 ile 13 yaşları arasında başlar ve 21 yaşına kadar devam eder. Bu sayının değişken bir sayı olduğu unutulmamalıdır.

Kaynaklar:
Ergenlik Dönemi. Bekir Onur
Genç Kız Psikolojisi ve Cinselliği . Tuncel Altunköprü

Bir önceki yazımız olan Ergenlik Dönemi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli