Korona Günlerinde Çocuklarda Doğru Teknoloji Kullanımı

Doğru teknoloji kullanımı ; tüm dünyayı etkileyen koronavirüsü sebebiyle zamanımızı evde geçirdiğimiz şu günlerde anne-babaların çocukların telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon kullanımı konusunda düzenleme yapması ve doğru teknoloji kullanımı çok önemlidir.

Teknolojiyle uzun süre ilgilenmek kaygıyı artırdığı gibi uyku düzenini de bozmaktadır. Telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletlere fazla maruz kalmanın kaygıyı artırıcı etkileri vardır. Elinden telefonu, bilgisayarı düşürmeyen anne-babaların çocuklarına sınır koyması bu zor günlerde son derece zordur. En iyisi net bir karar alıp ailecek teknolojiyi bilinçli kullanmaktır.

Doğru Teknoloji Kullanımı Nasıl Olur?

 Teknoloji kısıtlaması getirilmediği zaman çocuklarda teknoloji bağımlılığı gelişebilir ve sonucunda tedavisi zor olan bir durum ortaya çıkar. Peki teknolojiyi bilinçli kullanmak için neler yapılabilir:

 • Anne-baba model olmalı: Teknolojiyi kullanırken etkin ve verimli kullanmak çocuğa model olmak için çok önemli. Örneğin, çocuğunuzun telefon başında uzun saatler geçirmesini istemiyorsanız sizler de telefonu bir kenara bırakabilmelisiniz.
 • Sözleşme yapılması: Küçük çocuklarda kuralları anlatmak için somutlaştırmak gerekebilir. Bunun için kurallar posteri hazırlanabilir. Yaşı büyük çocuklar için de kurallar sözleşmesi hazırlanıp anne-babanın internet kullanımı da sınırlandırılarak iki tarafın da imza atması sağlanabilir.
 • Zaman ayarı kullanılması: Doğru teknoloji kullanımı için ayrılan süre önceden konuşulmalı. Süre aşımı olduğunda bir sonraki kullanım hakkına izin verilmeyebilir.
 • Çocuğun sosyal medya kullanımı takip edilmeli: Sosyal medyada salgını küçümseyen yazılar, videolar olduğunu gibi kaygı seviyesini artıran yazılar, videolar da olabilir. Her iki durum da çocuklar için zararlıdır.
 • Bilgisayarın yaşam alanı olan salonda olmasına dikkat edilmeli: Çocuk odasında bilgisayarın olmamasına özen göstermeliyiz. Böylece çocuğun ne yaptığından da haberdar olursunuz.
Doğru teknoloji kullanımı ebeveyn denetiminde olur.
Doğru teknoloji kullanımı ebeveyn denetiminde olur.
 • Bilgisayarın sürekli açık olmaması: Doğru teknoloji kullanımı için bBilgisayarın, anne-baba-çocuk arasında daha önceden yapılan sözleşmede yer alan saatlere göre açık tutulması gerekir.
 • Anne ve babanın kararlı ve tutarlı bir tutum sergilemesi: Ebeveynlerden birinin ‘aman oynarsa oynasın’ demesi sınır koymakta sorun çıkarabilir.  Anne ve baba kendi aralarında tutarlı olmalıdır.
 • Aile içi iletişimin artırılması: Teknolojiyi sınırlandırabilmek için yerini doldurabilmek gerekir. Çocuklarınızın oyun kurmaları için alan ve zamanlar yaratın. Ailece etkinlik yapmak, sohbet etmek aile içi iletişimi artırdığı gibi evde kaldığımız şu günlerde ilişkiyi güçlendirmek içinde bir fırsat olabilir.

Doğru teknoloji kullanımı : Aile Bireylerinin Birlikte Vakit Geçirmesi Önemlidir.

 • Çocuklarınızla birlikte filmi çıkmış bir kitabı okuyabilir ve sonra filmini izleyebilirsiniz. Daha sonra kitabı ve filmi arasındaki sevdiği veya sevmediği noktalara dair sohbet edebilirsiniz.
 • Uyku bozukluğu yaratacak düzeyde yatakta tablet-telefon kullanımı varsa bu saatlerde elinden alınabilir. Bunu yaparken de uzlaşma yolunun seçilmesi anne-baba-çocuk iletişiminin bozulmaması için çok önemli.
 • Ebeveynlerin çocuğun uygun ve yararlı şekilde internet kullanmasını desteklemesi ve bununla ilgili olumlu geri bildirim vermesi aile içi iletişime olumlu katkı sağlar.
Doğru teknoloji kullanımı zaman ayarlı olanıdır.
Doğru teknoloji kullanımı zaman ayarlı olanıdır.
 • Bilgisayar ve televizyon kullanırken çocukla konuşmak, sohbet etmek: Böylece hem çocuğun ilgi duyduğu bir alana ortak olup ilişkimizi güçlendirmiş oluruz hem de çocuğun bilgisayara, televizyona dalıp gitmesine engel olmuş oluruz.

Kaynakça : Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Covid-19 (Korona) Virüs Salgını Sırasında Aile, Çocuk ve Ergenlere Yönelik Psikososyal ve Ruhsal Destek Rehberi (2020)

Bir önceki yazımız olan Anne Babalar İçin Kitap Önerileri -2 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478