Koronavirüs Günlerinde Aile İçi İletişim

koronavirüs günlerinde aile içi iletişimi sağlamak ve yöntemleri

Aile içi iletişim ve Koronavirüs Günleri ; koronavirüsü hayatımıza girdiğinden beri evlerimize kapandık ve kendimizi elimizden geldiğince izole ediyoruz. Bu süreçte hepimiz farklı şekillerde kendimizi ifade etmeye başladık. Bir grup insan kendini yemek tarifleri ve temizlik ile oyalıyor, bir grup insan sosyal medyada zaman geçiriyor, bir grup insan da sürekli haber kanalları karşısında zaman geçiriyor. Peki koronavirüs günlerinde aile içi iletişim nasıl olmalı?

Mutlu bir aile olabilmek için doğru iletişim şarttır.

Toplum sağlığı açısından en önemli tedbirlerden biri evde kalmak, sosyal mesafeyi korumak. Sosyal mesafeyi korurken psikolojik mesafeyi korumak bazen zorlaşabiliyor. Özellikle izolasyon sürecini aile olarak geçirenlerde, eşler arasında bazen aile içi iletişim doğru kurmak, ilişkiyi korumak zorlaşabiliyor. Aile  olarak aynı evde günlerce, haftalarca bir arada kalmak eğer güçlü ve sağlam bir ilişkiye sahip değilseniz bir süre sonra zorlayıcı sonuçları olabilir. Güçlü ve sağlam ilişki ağları olan aileler içinse bu süreç dönem dönem stres yaratsa da aile içi iletişim daha kolay ve rahat geçecektir.

Aile içi iletişim ve Koronavirüs Günleri ;

Ev içinde uzun süre dışarı çıkmadan bir arada kalmak ve aile içi iletişimi güçlü tutmak için şu noktalara dikkat etmekte fayda var :

Aile içi iletişim ve Koronavirüs Günleri
  • Evde iş bölümü yapmak hem eve ait yükleri azaltırken hem de dikkatinizi başka şeylere vermenize yardım edecektir. Çocuklara sorumluk duygusu kazandırmak için de harika bir fırsat olabilir. Örneğin çiçekleri sulama, sofrayı hazırlamaya yardım etme gibi görevler verilebilir. Aile içi iletişim ve Koronavirüs Günleri.
  • Evde ‘ben zamanı’ yaratın. Bazen yalnız kalın ancak kendinizi tamamen izole etmeyin. Yani günün bazı zamanlarında kendi yapmak istediğiniz şeyleri, bazı zamanlarında da eşinizle bazı zamanlarında da eğer çocuklarınız varsa hep beraber bir şeyler yapın.
  • Eşler birbirine geniş alanlar tanımalı. Günün belli anlarında farklı işlerle meşgul olmalı. Örneğin eşlerden biri tv izliyorsa diğeri tamirat yapabilir, birbirlerine alan açabilirler. Evde uzun zaman geçirdikleri için farklı işlerle meşgul olmak eşlere nefes aldırabilir.
  •  Suçlamak, yargılamak ve soru sormak aile içi iletişim için bu üçünü olabildiğince yapmayalım. Eleştiren, yargılayan konuşmalardan uzak durmak ilişkiyi korumamıza yardım eder. Aile içi iletişimi korumak dayanışma gerektirir.
Eşler arası iletişim önemlidir.
  • Koronavirüs günlerinde aile içi iletişim sağlamak için yaşadığınız kaygıyı aile üyeleriyle paylaşın. Özellikle belirsizliklerin fazla olduğu dönemlerde, insanların hayatındaki rutinlerin bozulduğu zamanlarda kişiler kaygı yaşayabilir. Bu süreç içerisinde kaygılanmak oldukça normal ve oldukça doğaldır. Fakat birbirimizle yaşadığımız kaygıyı paylaşmadığımız zamanlarda aile içerisinde ciddi problemler yaşayabiliriz.
  •  Krizi fırsata çevirmek. Aile içerisinde birbirlerine çok fazla vakit ayıramamaktan şikâyet eden kişiler bu dönemi çocuklarıyla, eşleriyle vakit geçirmek için de bir fırsat olarak görebilirler. Bazen krizler insanın hayatında olumlu bir fırsat olarak dönüşüm yaratabilir. Örneğin aile ile birlikte yapılabilecek aktivitelere vakit ayırabilir. Mesela aile içerisinde  kutu oyunları oynanabilir ya da izlemek istedikleri, uzun zamandır izlemeyi erteledikleri diziler varsa bunları izleyebilirler. Aile içi iletişim ve koronavirüs günleri için bu uygulama fayda sağlayacaktır.
Aile Koronavirüs günlerinde aile için iletişim.
Aile Koronavirüs günlerinde aile için iletişim.

Bir önceki yazımız olan Anne Babalar İçin Kitap Önerileri -2 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478