Koronavirüs ve Stresi Yenme

koronavirüs ve aile stres terapisi

Koronavirüs ve Stresi Yenme ; Koronavirüsün hepimizin hayatını ve rutinlerini etkilediği bir dönemden geçiyoruz. Virüs nedeni ile zor ve ön görülmeyen bir sürece girdik. Bu sürecin kısa sürmesini istiyoruz elbette. İnsanlar psikolojik olarak yıpranmaya başladı, kimimiz az, kimimiz fazla.  Bizi yıpratan şeyin temelinde belirsizlik durumu etkili. Bu belirsizlik ne kadar sürecek ya da sonu nereye gidiyor, virüs bize bulaşabilir mi? Kimlere bulaştı, kaç ölü var? gibi aklımızdan geçen sorular gerçek anlamda herkeste bir belirsizlik ve kaygı oluşturuyor.

Bu kaygı psikolojik çöküntüye sebep olabilir. Bu çöküntü insanlarda stres, anksiyete (kaygı) ve panik atak gibi bozukluklara yol açabilir. Örneğin insanlarda çok sık el yıkama davranışı gerçekleşti. Panik olma, bir şeye dokunmama ya da dışarıdan getirdiği market poşetinde, market ürünlerinde virüs taşıma riski var mı gibi düşünceler zihinleri meşgül etmeye başladı. Bu durum bazı insanlarda sağlıklı düşünmeyi olumsuz etkiledi. Konu hakkında doğru bilgiyi takip etmek kaygı seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Koronavirüs ve Stresi Yenme. Uzman kişilerin uyarılarını dikkate alarak sosyal izolasyon kuralına uygun davranıp gerekli tüm önlemlere uyduğumuz takdirde güvenliğimizi sağlamış oluruz.

Koronavirüs ve Stresi Yenme

Koronavirüs salgını nedeniyle evde kaldığımız bu günlerde sevdiğimiz insanlarla, ailemizle birlikte zaman geçirmenin güzellikleri olduğu kadar riskli tarafları da olabilir. Koronavirüs ve Stresi Yenme. Yaşadığımız stresi azaltmak sevdiklerimizle olan ilişkimizi de olumlu yönde etkiler.

Koronavirüs ve Stresi Yenme, Nasıl Yapabiliriz?

Fiziksel Egzersiz Yapma: Evde kaldığımız şu günlerde her gün 45 dakika egzersiz yapmak moralinizi ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir, kas gerginliğini azaltır ve kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar.

İçe bakış kazanmak: Sosyal izolasyan, içe bakış kazanmamız için büyük bir fırsat. ‘Hayatımda nereye gelmek istiyorum, yeteneklerimin farkında mıyım, hedeflerim için yeterince çaba sarf ediyor muyum,  affetmem gereken kin ve nefret duyguları var mı,  geliştirmem gereken özelliklerim var mı, sevdiklerime onları sevdiğimi hissettirebiliyor muyum ?’ gibi içe bakış sorularının cevabını aramak gelişimimiz için büyük bir fırsat olabilir.

Zihinsel Düzenleme: Olumsuz olaylar karşısında duygusal ve davranışsal tepkiler vermemize neden olan akılcı olmayan düşünceleriniz varsa değiştirmek olumlu bir başa çıkma yolu olacaktır. Korona salgınının hepimizde tetiklediği ortak duygular var. Mesela faturaları nasıl ödeyeceğim, işlerim ne olacak gibi ekonomik ve mali kaygılar ortaya çıkıyor. Herkes kendi ekonomik durumuna göre etkileniyor bu süreçten. Kara senaryolar üretmek, batacağım, ne yapacağım ben gibi düşünceleri kafamızın içinde sürekli döndürmek bize bir katkı sağlamayacağı gibi moralimizi de bozar. Koronavirüs ve Stresi Yenme. Ümidimizi kaybetmeden herkesin bu mücadele içinde olduğunu unutmamalıyız.

Koronavirüs ve Stresi Yenme

Sosyal Destek Alma: Aile, arkadaşlar, sosyal gruplar gibi sosyal destek sistemleri stres veren olaylarla başa çıkmada yardımcı olabilirler. Sosyal mesafeye dikkat edip, evden çıkmadığınız için arkadaşlarınızla sosyal medya ve görüntülü konuşmalar yapabilirsiniz. Koronavirüs ve Stresi Yenme.

Hobiler Geliştirme: İlgi alanlarınıza uygun, enerjinizi aktarabileceğiniz aktiviteler bulmak stresin etkilerini azaltacaktır.

 Kendini Geliştirme: Yaşamını kolaylaştıracak yeni beceriler geliştirmek etkili bir yoldur.

Uzman Yardımı Alma: Uzman yardımı almak, strese neden olan problemlerimizin farkına varmanıza ve çözümüne yönelik stratejiler belirlemenizde etkili olacaktır.

Son olarak biraz yavaşlamak belki de hepimizin ihtiyacıydı. Sahip olduğumuz ailemize, sevdiklerimize şükretmek, onların gözlerinin içine bakmak için güzel bir fırsat. Koronavirüs ve Stresi Yenme. Kendinizle ve sevdiklerinizle güçlü bağlar geliştirip, güzel anılar biriktirmek ilişkilerimize ve bağışıklığımıza iyi gelecektir.

Bir önceki yazımız olan Özgüven Nedir ve Nasıl Kazanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478