Lohusalık Depresyonu

Lohusalık Depresyonu

Lohusalık döneminde depresyon annelerde uzun dönem olumsuz duygulara neden olabilir. Annelerde doğum sonrasında lohusalık depresyonu ortaya çıkabilir. Kişilerde enerji eksikliği, aşırı yorgunluk, duyarsızlık, bedensel yakınmalar lohusa depresyonunda ortaya çıkan belirtiler arasında yer alır. Uzmanlar bu gibi belirtilerin ortaya çıktığı zaman mutlaka destek alınması gerektiğinin altını çiziyor. Dünyaya bir bebek getirmek her ne kadar mutluluk verici olsa da, annenin dünyasında stres, kaygı ve mutsuzluk olabilir. Anne adaylarının ruh halinde bu dönemde ciddi değişiklikler olabilir. Normal durumlarda bu duygu hallerinin ortalama 10 gün içinde geçmesi beklenir.  Duygu hallerinin hala devam etmesi profesyonel destek alınması gerektiğine işaret eder.

Lohusalık Depresyonu Nedenleri Nelerdir?

Lohusalık döneminde depresyon nedenleri başında hormonal değişimler gelir. Doğum sonrasında gebelik hormonları birden düşer. Kişinin yaşadığı duygu durum değişiklikleri normal karşılanır. Tiroid bezlerinde üretilen hormonların seviyesinin düşmesi, kişinin kendini halsiz, depresif ve yorgun hissetmesine yol açar. Anneler yeni doğana bakmak zorunda olduğundan dinlenme ihtiyacını gideremeyebilir. Uykusuzluk durumu arttıkça da kişi depresyon semptomlarını daha yoğun yaşamaya başlar. Uykusuzluk ile yorgunluk artar. Kadının hayatında doğumla birlikte ciddi değişimler olur. Kişi kendini doğum yaptığı için daha az çekici hissedebilir. Kimlik bunalımı ve hayat üzerinde kontrolün yitirilmesi durumları ile sıkça karşılaşılır. Bütün bu durumlar depresyona yol açar.

Lohusalık Depresyonu

Lohusalık Depresyonu Belirtileri Nelerdir?

Lohusalık döneminde depresyon belirtileri başında depresif ruh hali gelir. Buna ek olarak aşağıdaki Depresyon belirtileri de eşlik eder:

 1. İştah kaybı,
 2. Bebekte bağ kurmakta zorlanma,
 3. Aşırı ağlama,
 4. Şiddetli duydu durum değişiklikleri,
 5. Kendini depresif hissetmek,
 6. Şiddetli duygu durum değişiklikleri yalamak,
 7. Odaklanmada problemler,
 8. Suçluluk, değersizlik ve yetersiz hissetme,
 9. Yoğun öfke,
 10. Daha önceden keyif alınan aktivitelere karşı ilgi azalması,
 11. Enerji kaybı ve bitkinlik,
 12. Çok uyuma,
 13. Uyku problemleri,
 14. Normalden fazla yeme,
 15. Sevdiklerinden uzaklaşma,
 16. Tekrarlayan ölüm ve intihar düşünceleri,
 17. Panik atalar ve endişe,
 18. Günlük işleri yapabilme becerisinde azalma,
 19. İyi bir anne olamayacağını düşünme belirtileri görülebilir.
Lohusalık Depresyonu

Bu belirtilerin varlığı depresyonda olduğunuzu gösteren tek etken değildir. Belirtilerin ne zamandan beri olduğu önemlidir.

Lohusalık Depresyonu ile Nasıl Başa Çıkılır?

Lohusalık dönemiyle başa çıkmak için konuşma terapisti yardımcı olabilir. Konuşma terapisti eğer gerekliyse anti depresan gibi ilaçlara başvurulması gerektiğini söyleyecektir. Lohusa depresyonunda farklı tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Bu depresyon çoğu zaman kendi başına tedavi edilmez. Lohusa depresyonu ile başa çıkmak için yine de kendi başınıza yapabileceğiniz bazı şeyler bulunur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Hayattan gerçekçi beklentilere sahip olun. Yeni bir bebeğiniz olduğu için her şeyin mükemmel olmasını beklemek gerçekçi değildir.
 2. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Her zaman ben vaktiniz olsun. Bu vakitte kendinizi rahatlatacak bir şeyler yapın.
 3. Kendinizi soyutlamayın. Diğer insanlar ile bağlantı kurun. Sevdiklerinize onları sevdiğinizi söyleyin.
 4. Yükünüzü paylaşın. Sevdikleriniz böyle bir özel dönemde size yardımcı olmak için elinde geleni yapacaktır.
 5. Sağlıklı bir yaşam tarzı yaşayın. Günlük yaşantınızın içinde mutlaka egzersiz olduğundan emin olun. Basit yürüyüş bile etkili olacaktır. s

Lohusalık Depresyonu Yaşayan bir Sevdiğinize Nasıl Destek Olabilirsiniz?

Lohusalık dönemindeki birine destek olmak önemlidir. Eğer sevdiğiniz birinin bu dönemde olduğunu düşünüyorsanız mutlaka tıbbi yardım alması için bu kişiye yardımcı olun. Kişinin problemini siz çözemezsiniz ancak profesyonel yardım alması için ona yardımcı olabilirsiniz. Depresyondaki kişiye daha iyi olacağını söyleyin. Kişinin duygularını kabul edin ve olumsuz duygularını dile getirmesini sağlayın. Onu rahatlatacak şeyler yapması için motive edin. Gerekirse bebeğe bir süre için göz kulak olabilecek birini bulun. Depresyondaki kişi için günlük iş yükü sorun olabilir. Kişinin iş yükünü azaltın. Eşinizin depresyonda olması halinde sizin için de depresyon riski olduğunu unutmayın.

Lohusalık Depresyonu Risk Faktörleri Nelerdir?

Lohusalık döneminde risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Emzirme sorunları,
 2. Eş ile sorunlar,
 3. Sağlık problemleri,
 4. Maddi problemler,
 5. Bipolar bozukluk,
 6. Daha önceden depresyon yaşamış olmak,
 7. Önceden sorunlu hamilelik yaşamak,
 8. Ailede daha önceden depresyonu yaşayan kişilerin olması,
 9. Strese bağlı sorunlar yaşamak,
 10. Özel ihtiyaçları olan bebeğe sahip olmak kişilerde lohusalık depresyonuna neden olabilir.

Bu durumlarda doktorunuz ile iletişime geçmeniz büyük fayda sağlayacaktır.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478