Mutizm (Seçici konuşmama)

Mutizm (Seçici konuşmama) hastalığı çocuğun çeşitli ortamlarda konuşuyor olmasına karşın, okul veya oyun grupları gibi konuşması beklenen toplumsal ortamlarda, konuşmayı her şart altında reddetmesi durumudur. Bu hastalık oldukça komplike bir kaygı bozukluğudur. Bu hastalığa sahip olan çocuklarda okul ve sosyal ortamlarda konuşamama durumu söz konusudur. Mutizm hastalığına sahip olan çocukların yüzde 90’ında başka hastalıkların da görüldüğü bilinmektedir. Zor ve sancılı bir hastalıktır. Hastalığa sahip çocuklar yalnızca kendilerini yeterince rahat ve güvende hissettikleri yerde konuşabilirler. Bu nedenle çocuğun bulunduğu ortamda diğer bireylerin çocuğun rahatlığını sağlaması gerekir. Çocuğa iletişim baskısı kurulması hastalığın daha kötüye gitmesine yol açar.

Mutizm (seçici konuşmama) Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Mutizm (Seçici konuşmama)

Mutizm hastalığının nedenleri tam olarak bilinememektedir. Psikolojide herhangi bir hastalığın nedenini açık ve net bir şekilde söylemek mümkün olmaz. Basit bir neden hastalığın tam olarak anlaşılmasını sağlamayacaktır. Ancak hastalığın ortaya çıkmasında belli başlı faktörler olduğu bilinir. Yine de bu faktörlerin tek başına hastalığa yol açması söz konusu değildir. Nedenlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Ailede özellikle annede içe kapanık ve sessiz yapı,
 2. Ailede dayak,
 3. Cinsel istismar,
 4. Çevreden izole edilme,
 5. Çekingenlik duygusunun baskın olması,
 6. Ağır yaşamsal olaylar,
 7. Sevilen kişinin vefatı,
 8. Özgüven zedeleyen durumlar,
 9. Ebeveynlerde şiveli konuşma,
 10. Abartılı derecede titiz ve özenli aile yapısı,
 11. Çok kaygılı ve çok koruyucu anne ve baba,
 12. Ailede psikolojik bozukluklar,
 13. Göç etmek,
 14. Uyarıcılarından noksan olan dil ve konuşma çevresi hastalığın oluşmasında zemin hazırlar.

Mutizm (seçici konuşmama) Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Mutizm hastalığının belirtileri başında kişinin sık sık ağlama nöbetleri geçirmesi gelir. Bebeklik döneminde bu çocuklarda ayrılma kaygısı görülebilir. Yapılan çalışmalar Mutizm hastalığının genetik olduğunu ortaya koymuştur. Kişilerin ailesinde mutizm öyküsü varsa, çocuğun mutizm olma ihtimali daha yüksek olacaktır. Mizaç olarak utangaç bir karaktere sahip olmak hastalığın gözlemlediği çocuklardaki ortak özellikler arasında yer alır. Konuşmaya erken başlayan çocuklarda da dahil bu hastalık görülebilir.

Mutizm hastası çocuk, toplum önüne konuşmakta zorlanır. Ev içinde konuşkan bir yapıya sahip olması halinde dışarda suskun olur. Duygularını ve düşüncelerini ifade etmez. Kişide sosyal kaygı bozuklukları ortaya çıkabilir. Dışarı çıkmayı istememek ve sosyal ortamlardan kaçınma sıkça görülmektedir. Çocuk bu şekilde kendini korumaya almak istemektedir.

Mutizm (seçici konuşmama) HastalığınaKarşı Ne Yapmak Gerekir?

Mutizm hastalığına karşı yapılması gerekenler ailenin rolüdür. Ailelerin çocuğun konuşması için bütün baskıyı ortadan kaldırmalıdır. Kesinlikle çocuğun zorla konuşulması için girişimlerde bulunmaması gerekir. Çocuğa, aile onu anladığını söylemeli ve bu zor durumda onun yanında olduğunu göstermelidir. Bu düşünce davranışlar ve sözler ile desteklenmelidir. Kişiler çocuğun hayal kırıklığı, öfke, üzüntü gibi istenmeyen duygular ile baş etmeye çalıştıklarını gözlemleyebilirler. Bu duygular ile baş ettiği görülen çocuğa psikolojik destek vermek gerekir. İleri durumlarda kişilerin terapistten yardım alması gerekir.

Mutizm (seçici konuşmama) Hastalığı Kaç Yaşında Teşhis Edilebilir?

Mutizm (Seçici konuşmama)

Mutizm hastalığının teşhis yaşı ortalama 3 ile 8 yaş arasındadır. Çocukların geri dönük hikayelerine göz atıldığı zaman, kişilerin çok küçük yaşlardan beri aslında utangaç oldukları gözlemlenebilir. Okul hayatının başlamasıyla bu semptomlar daha görünür bir hal alır. Gerçekte çocuk her zaman aynı durumdan müzdariptir. Genellikle hastalık çocuğun öğretmeni tarafından fark edilmektedir. Bu hastalık ile ilgili yapılan çalışmaların az olması tanı konmasını güçleştirmektedir. Özellikle selektif mutizm hastalığı konusunda çalışmalar yok denecek kadar azdır. Çalışmaların az olması çocukların yalnızca utangaç olarak nitelendirilmesine ve sorunların çözülmesi için gerekli adımların atılmaması anlamına gelir.

Hastalıkta erken teşhis önemlidir. En erken cevabı alabilmek için hastalığın erken yaşta fark edilmesi önemlidir. Çocukluk yıllarında kişinin uzun süre suskun kalması ileride çocuğun konuşmakta daha da zorlanması anlamına gelir.

Selektif Mutizm ile Travmatik Mutizm Arasındaki Fark Nedir?

Selektif Mutizm ile Travmatik Mutizm (Seçici konuşmama) sıklıkla birbirine karıştırılmaktadır. Selektif mutizm hastalığına sahip olan kişiler belli bir yerde konuşmazlar. Ya da bu yerlerin sayısı fazla olabilir. Bazen bu yerler yok denece kadar az olabilir. Bu durum hastalığın fark edilmesini engeller. Oysa travmatik mutizm hastası olan çocuklar genellikle aniden ve hiçbir şekilde konuşmazlar. Özellikle aileden birinin vefat etmesi gibi bir durum, çocuğun olaydan sonra hiç konuşmamasına yol açabilir.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir önceki yazımız olan Epilepsi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478