Panik Atak Nedir?

Panik Atak Nedir

Panik atak nedir, aniden başlayan ve zaman zaman tekrarlayan, yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleridir.   Panik atak gerçek bir tehlike veya görünürde belirgin bir sebep olmamasına rağmen şiddetli fiziksel belirtilerle kendini gösterir.

Panik Atağı, birdenbire başlar, giderek şiddetlenir ve 10 dakika içinde şiddeti en yoğun düzeye çıkar; çoğu zaman 10-30 dakika (seyrek olarak da 1 saate kadar) devam ettikten sonra kendiliğinden geçer.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir ;

 • Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma,
 • Çarpıntı, kalbin kuvvetli  ya da hızlı vurması
 • Terleme,
 •  Nefes darlığı ya da boğulur gibi olma,
 • Soluğun kesilmesi 
 •  Baş dönmesi, sersemlik,  düşecek ya da        bayılacak gibi olma
 • Uyuşma ya da karıncalanma
 • Üşüme, ürperme ya da ateş basması,
 • Bulantı ya da karın ağrısı  
 • Titreme ya da sarsılma 
 • Kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme
 • Kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu
 • Ölüm korkusu

Bir Panik Atağında bu belirtilerden en az  4 ya da daha fazlası bulunur.

Dörtten daha az belirtinin görüldüğü ataklara  ise Kısıtlı Panik Atağı adı verilir.

Panik Atak Nedir

Panik Atak Nedir ;

Panik Bozukluğu, panik duygusu korku, heyecan ve huzursuzluk hislerinin bir karışımıdır. Genellikle 5- 10 dakika gibi kısa sürelidir ve ataklar halinde gelir. Bu ataklar hemen her gün oluşmaya başlamışsa bu duruma panik bozukluk denir.

Panik bozukluk, panik ataklar arasında tekrar atak yaşayacağına dair bir beklenti kaygısının olduğu, sıklıkla açık alanlara ve alışveriş merkezleri gibi yerlere gidememenin de eşlik ettiği bir hastalıktır.

Panik Atak Nasıl Oluşur ;

İlk atak başlıyor: Hiçbir neden yokken birden başlayan göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, çarpıntı, nefes darlığı, terleme, titreme, nefes alamama, üşüme, ürperme, bulantı, baş dönmesi, bayılacakmış gibi hissetme, uyuşma ya da karıncalanma gibi belirtiler kişiyi dehşet içinde bırakır. Kişi o anda kalp krizi geçirdiğini, felç geçirdiğini düşünerek yoğun bir ölüm korkusu yaşar.

Kişi kendini tuhaf hissetme, sersemlik gibi duyguların ortaya çıkmasıyla “kontrolünü kaybetmeye” ya da “çıldırmaya başladığını” düşünerek kendine ya da çevresindekilere zarar vermekten korkmaya başlar.

Hastanın yakınları korku ve endişe ile hastaneye götürülür. Muayene sonrası çekilen film, EKG gibi incelemelerde hiç bir şey çıkmaz. Hastanın nesi var sorusuna doktorlar “hiçbir şeyi yok” cevabı verirler.

Panik Atak Nedir

Ataklar tekrarlıyor:

Hasta tekrarlanan ataklarla dehşet ve korkuyu yeniden yaşar. Yeniden hastaneye gider. Hasta beyninde ya da kalbinde bir şey olduğunu düşünür, fakat yapılan incelemelerde bedensel bir hastalık saptanmaz.

Beklenti Anksiyetesi gelişiyor:

Ataklar devam ettikçe hasta, ataklar arasındaki dönemde gergin ve endişeli bir şekilde yeni bir atak geçireceğini düşünür. bu endişeli bekleyişe “beklenti anksiyetesi” denir.  Atakların çoğu zaman belirsiz zaman ve yerlerde ortaya çıkması bu kaygıyı daha da artırır.

Yoğun ve Sürekli Üzüntü:

Hastalar, evde tek başına kaldığında kalp krizi geçirmekten ve hastaneye yetişememekten korkarlar, ölüm korkusu artar. Kontrolünü kaybedip çıldıracağını, kendisine ya da yakınlara zarar vermekten şiddetle korkar. Bu düşünceler hastada sürekli ve yoğun üzüntüye sebep olur.

Davranışlar Değişiyor:

Bir süre sonra ataklara ve ataklar sırasında gerçekleşeceğini düşündükleri “felaket”lere karşı bazı önlemler alırlar. Örneğin panik atak geçirip bayılacağından korkan biri yakınlarının telefon numarasını yanında taşır. Bazı hastalar ise acil yardımdan yararlanmak için hastane bahçesi ya da çevresinde vakit geçirirler.

Agorafobi Nedir ;

Hastaların %60 ından fazlası atakların ortaya çıkacağı yer ve durumlardan kaçınırlar. Evde yalnız kalmak istemezler, asansöre binemezler, kalabalık yerlere ya girmek istemezler ya da yanlarında biri ile girmek isterler.

Hastaların, yalnız başlarına  Panik Atağı geleceğini zannettikleri yerlere gidememe, o tür yerlerde kalamama durumlarına Agorafobi adı verilir.

Panik Bozukluğu Neden Oluşur ;

Panik atak nedenleri nelerdir?

Panik Bozukluğunun neden oluştuğuna ilişkin iki bilimsel açıklama vardır:

1. Panik Bozukluğu, beynimizde nöron adı verilen sinir hücrelerinden salgılanan, heyecan ve duygusal yaşantılarımızı düzenleyen bazı beyin hormonlarının anormal çalışması sonucu oluşmaktadır.

2. Panik Bozukluğu, günlük yaşantımızda yaptığımız bazı davranışlarımızın  sonucunda ortaya çıkan ve tamamen “doğal ve zararsız”  olan çarpıntı, terleme, nefes sıkışıklığı ya da baş dönmesi gibi    bedensel belirtilerin, hasta tarafından kötü bir hastalığın belirtileri olarak değerlendirilmesi  ve bunun sonucunda da  “kalp krizi geçiriyorum, öleceğim”, “çıldırıyorum”, “felç olacağım” şeklinde yanlış yorumlanması ile oluşur.

Panik Atak Kişinin Hayatında Ne Gibi Değişikliklere Yol Açar ;

Tedavi edilmeyen panik atak yaşam konforunu ciddi anlamda bozabilir. Bunlar:

 • Sürüş korkusu, evden çıkma korkusu
 • Sık sık tıbbi bakım alma isteği
 • Sosyal ortamlardan kaçınma
 • İş ve okulda sorunlar
 • Depresyon, ‌anksiyete ve başka ‌psikiyatrik sorunlar.
 • İntihar ve intihar düşünceleri
 • Alkol ve madde kullanımına eğilim
Panik Atak Nedir

Panik Bozukluğunun Tedavisi Mümkün Müdür?

Panik Bozukluğu, tedavisi mümkün bir hastalıktır. Bugün için etkinliği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış iki türlü tedavisi vardır. Bunlar:

 1. İlaç tedavisi
 2. Bilişsel-davranışçı tedavi

1. İlaç Tedavisi:

Panik Bozukluğunun tedavisinde, beyin sinir hücrelerindeki bozuk olan hormon faaliyetlerini düzelterek Panik Ataklarını önleyen ilaçlar kullanılmaktadır. Halen, ülkemizde bu hastalığa iyi gelen oldukça fazla sayıda ilaç bulunmaktadır.

2. Bilişsel-davranışçı tedavi: 

Bu tedavi yönteminde iki amaç vardır:

 1. Hastanın, aslında tamamen “zararsız” olan Panik Atağı belirtileri hakkındaki yanlış bilgi ve inanışlarının düzeltilmesi ve hastanın bu belirtiler ile korkmadan baş edebilmesinin öğretilmesi amaçlanır.
 2. Panik Atağı geleceğinden korktuğu için tek başına bulunmaktan kaçındığı yer ve durumlarla aşamalı bir şekilde tekrar tekrar karşılaştırılması, böylece korkularının üstüne gitmesi sağlanarak korkularını yenmesi amaçlanır.

EN İYİ SONUÇ, BU İKİ ÇEŞİT TEDAVİNİN BİRLİKTE UYGULANMASI İLE ALINMAKTADIR.

Eğer panik atak hastasıysanız şunları yapın. Tedavi planınıza sadık kalın. Yeteri kadar uyuyun. Stresle baş etme becerilerini öğrenin. Alkol, sigara ve aşırı kafein tüketiminden uzak durun. Düzenli egzersiz yapın. 

KAYNAK:

*Türkiye Psikiyatri Derneği Anksiyete Bozuklukları Bilimsel Çalışma Birimi. Hastalar ve yakınları için rehber

*Ruh Sağlığı ve Bozuklukları, Prof.Dr. M. Orhan Öztürk, Aylin Uluşahin. 1997-Ankara

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Yalan Söyleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478