Seks Bağımlılığı Nedir?

seks bağımlılığı nedir

Seks Bağımlılığı Nedir, Tedavisi Var Mıdır?

Seks bağımlılığı kavramı bireylerin sürekli olarak cinsellik yaşama arzusunu tanımlamak için kullanılır. Seks bağımlılığı da alkol ve sigara bağımlılığı gibi bir bağımlılık olabilir. Bağımlılık bireyin sürekli olarak cinsellik düşünmesi ve her durumda bu konu için bir pay çıkararak gerek somut gerekse soyut anlamlarda bu durumu sürekli olarak yaşamayı arzulamasıdır.

Seks bağımlılığı birçok çeşitte kendini gösterebilir. Seks bağımlısı kişiler normal insanların etik ve ahlaki normlarının izin vermeyeceği şeyleri rahatlıkla yapabilirler. Bu konularda herhangi bir çekingenlik veya utanç duymazlar. Bağımlılığın birkaç aşaması bulunur ve bu aşamaların atlanma hızı veya süresi kişiden kişiye değişir. Fakat genellikle bu bağımlılığı yenemeyen kişilerin taciz suçu gibi suçlar işlediği ve çok ağır yaptırımlara maruz kaldığı gözlemlenmektedir.

Seks bağımlılığı psikolojik bir rahatsızlık olarak düşünülebilir. Bazen bu durum o kadar yoğun bir hal alır ki bireyler günlük yaşantılarını sürdüremezler ve sürekli olarak cinsel ilişki veya mastürbasyon yapma ihtiyacı ve isteği hissederler. Bu durum bireylerin günlük yaşantılarını son derece olumsuz etkiler. Bireyler yaptıkları bir işe odaklanamaz veya yoğunlaşamaz hale gelirler. Aynı şekilde aşırı mastürbasyon veya sürekli olarak cinsel ilişkiye girilmesi bireylerde yorgunluğa veya günlük hayatta yapacakları işlerde performans kaybına neden olur.

Seks Bağımlılığı Nedir?

seks bağımlılığı

Seks veya mastürbasyon bağımlılığı bireylerin yaptıkları neredeyse her eylemde veya içinde bulundukları durumda cinselliği düşünmeleri ve kendilerini durduramamaları olarak tanımlanabilir. Seks bağımlısı kişiler bu durumu gayet normal görür ve hareketlerinden pişmanlık veya utanç duymazlar. Bu nedenle bazen etik algı yok olabilir ve bireyler yapmamaları gereken şeyler yaparak ağır yaptırımlara maruz kalabilirler.

Bağımlılığın birçok sebebi bulunabilir. Bunlar küçüklükte yaşanan olaylar, bireyin yetiştirilme tarzı, etik normlarda eksiklikler, sosyopatlık veya psikopatlık gibi etkenler olabilir. Bağımlılık daha çok seksin bir tabu olduğu bölgelerde görülür. Baskılanan insanlar karşıt davranış sergilerler ve bu konu üzerindeki merak ve ilgi de artar. Bu nedenle bireyler bu konu üzerine daha çok yoğunlaşır ve bunu toplum dayatmalarından kaçışlarına bir ödül olarak görebilirler. İşte bunun gibi durumlarda cinsel ilişki veya mastürbasyon yapma isteği birer bağımlılığa dönüşür ve bireyleri hem psikolojik hem de fizyolojik anlamda aşırı derecede yorar.

Seks Bağımlılığının Zararları

Seks Bağımlılığının Zararları

Bağımlılığın zararları anlamında birçok sonuç göstermek mümkündür. Seks bağımlığının bireye verdiği zararlar etik duyguların yok olması, aşırı yorgunluk veya ağır cezai yaptırımlara maruz kalma riski olarak gösterilebilirken, partneriyle cinsel ilişki yaşayan bireylerde seks bağımlılığı oluşması halinde bireylerin partnerlerinin mutsuz veya bu durumdan rahatsız olması veya bireyin bu isteğini yerine getirmemesi veya getirememesinden doğan ilişki bazında problemler oluşabilir. Seks bağımlılığı yalnızca bireye değil bireyin çevresine de zarar verebilir. Bu bireyler sürekli olarak cinsel ilişki arzuladığı veya düşündüğü için kadınları birer obje olarak görmeye başlayabilirler veya kadınlara bu hissi verebilirler. Bu durum hem bireyin partnerini hem de bireyi mutsuz edebilir. Aynı şekilde bireylerin ilişkileri de zarar görebilir.

Seks Bağımlılığının Tedavisi Var Mı?

seks bağımlılığı nedir

Bağımlılığın tedavisi çoğunlukla psikologlar tarafından yapılmaktadır. Bağımlılığın nedenleri arasında bulunan faktörler genellikle psikolojik etmenler olduğu için bu bağımlılığın bırakılmasında da psikologlardan yardım alınması gerekebilir. Seks bağımlılığının birçok çeşidi olduğu gibi birçok sebebi de olabilir. Bu nedenle bireyler psikologlara başvurduklarında psikologlar tarafından öncelikle bireyin durum analizini yapmak üzere bireye bazı sorular sorulur. Hastanın veya bağımlının durumu psikolog tarafından analiz edildikten sonra psikolog tarafından hastaya birtakım tavsiye veya ilaçlar verilebilir. Psikologlar tarafından verilen tavsiyelere kesinlikle uyulmalıdır.

Tedavi kapsamında bireylere yaşamış oldukları birtakım olaylar hakkında sorular sorulabileceği gibi bireylerin bu bağımlılıklarına neyin sebep olduğunun anlaşılması adına birtakım psikoterapi yöntemleri uygulanabilir. Buna ek olarak uzman doktor tarafından bireye birtakım egzersizler verilerek bireylerin hormon salgılarının düzenlenmesi sağlanabilir ve bireylerin bu bağımlılıktan kurtulmaları sağlanabilir. Fetşizm de bir seks bağımlılığı türüdür.

Seks Bağımlılığı Görülme Sıklığı

Bağımlılığın sıklığı erkeklerde kadınlara oranla daha fazladır. Günümüzde internet kullanımının seks bağımlılığı oranını arttırdığı gözlemlenmiştir. ABD’de erkeklerde %8, kadınlarda %3; İtalya’da erkeklerde %4,2 kadınlarda %1,5 oranında bağımlılık gözlemlenmiştir. Bireylerin bu konuda dürüst cevaplar vermediği, dolayısıyla bu sayıların gerçekte olandan az olduğu düşünülmektedir. Seks bağımlılığı daha çok 25-50 yaş arasındaki bireylerde görülmektedir.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478