SINAV KAYGISI 

Sınav kaygısı; kişinin sınav öncesinde yaptığı çalışmaların sınav başarısı için yeterli olmayacağı düşüncesini genelleyerek bunu kişiliğinin başarısızlığı olarak algılaması sonucu başarının düşmesine sebep olan yoğun kaygıdır. Gerçek dışı yorumlar ve beklentiler içerir. Bundan dolayı kişiyi yanıltır ve  kişinin; enerjisinin azalmasına, okuduğunu anlayamamasına, dikkatinin azalmasına, sınavın içeriğinden ziyade kendisine odaklanmasına, öğrendiklerini aktaramamasına, zihinsel becerilerinin zayıflamasına sebep olur.

Aslında kişiyi öğrenmeye motive eden , kişinin hedefleri doğrultusunda yürümesini sağlayan sınav kaygısı gerekliyken; kişinin elini kolunu bağlayan, düşünce sistemini etkileyen, hedefi şaşırtan yüksek ve aşırı kaygı faydalı değildir. Yüksek sınav kaygısı başarısızlığın en önemli nedenidir.

         Sınav kaygısı kendisini zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak gösterir;

Unutkanlık, konuları hatırlayamama, düşük konsantrasyon, sınav içerikli – gelecekle ilgili kötü senaryolar sınav kaygısının zihinsel belirtilerindendir.
Sınav kaygısının duygusal belirtileri güvensizlik, sinirlilik, heyecan, panik, karamsarlık…
Kişinin ders çalışmayı ertelemesi, ders çalışmayı tamamen bırakması, sınavı yarıda bırakması ise davranışsal belirtiler arasında örneklendirilebilir.
Mükemmeliyetçi, rekabetçi kişilerde ve  sosyal çevrenin – ailenin  beklentileri ve baskısını üzerinde yoğun bir biçimde hisseden kişilerde sınav kaygısı daha fazla görülür. Bunun yanı sıra;başarısızlık korkusu, zamanı etkin kullanamama, yanlış ders çalışma alışkanlıkları, sınava çok fazla anlam yüklenmesi,gerçekçi olmayan düşünce biçimleri sınav kaygısının oluşmasında en önemli faktörlerdir.

SINAV KAYGISI İLE BAŞETME YOLLARI

Bu sınavda başarılı olamayacağım,
          Eğer başarılı olamazsam aileme ne söylerim,

          Hayatta başarılı ve mutlu olabilmek için sınavı kazanmaktan başka yol yoktur,

          Ben yetersizim… gibi olumsuz ve yıkıcı düşüncelerden mümkün olduğunca uzak durun.

Beslenme, uyku ve dinlenme düzenini sağlayın.
Planlı ve programlı ders çalışma yöntemleri hakkında bilgi edinin.
Sınava en az 2 gün kala ders çalışmayı,
      Sınavı düşünmeyi bırakın ya da en azından sınavı düşünmemeye çalışın.

Gerçekçi ve olumlu düşüncelere odaklanın;
      Elimden geleni yaptım,

      Başarılı olacağım,

      Sonuç ne olursa olsun ailem beni her zamanki gibi sevecek,

Kaygı düzeyinin arttığı durumlarda;
Gözlerinizi kısa bir süre kapatarak sizi mutlu eden herhangi bir şeyi, herhangi bir anıyı, herhangi bir yeri düşünün,

Birkaç kez derin nefes alın.

UYARI:

Sınav kaygısı ile başa çıkılamadığı durumlarda, sınav kaygısının tetiklediği depresyon, uyku bozukluğu, anksiyete bozukluğu, davranış bozukluları ve benzeri durumlarda mutlaka Psikolojik Danışmanlık hizmeti alınmalıdır.

                                                                                                                                           Selcen YILDIZ KARAHAN

                                                                                                                                         Eğitim Danışmanı 

Sınav Kaygısını Yenme Çalışması Nasıl Yapılır?
Kaygıyıyenme çalışmasının ilk aşaması ön görüşmedir. Sınav kaygısı için başvuruda bulunmuş öğrenciyle ve öğrencinin yaş durumuna göre aileyle ön görüşme yapılır. Kurumumuzda  görüşmeler randevuludur. Görüşme yaklaşık 60 dakika sürer. Ön görüşme sırasında öğrencinin sınav kaygısını etkileyen unsurlar değerlendirilir ve çeşitli testler uygulanır. Testler değerlendirildikten sonra  öğrenciye veya aileye öğrenciyle yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgi aktarılır. Ailenin çalışmayı onaylaması durumunda haftada 1 veya 2 seans, süreli çalışmaya başlanır. Seans süresi 60 ile 90 dakika arasıdır. (Randevu için Tel: 0 212 538 10 40 veya 0553 437 75 76)

Randevu Erteleme veya İptal Etme

Randevu verilmiş bir seansı ertelemek veya iptal etmek için bize en geç bir gün öncesinde haber verilmesi çok önemlidir. Bu sayede sırada bekleyen danışanlarımıza o saate randevu verebiliriz. Randevunuza geç kaldığınız durumda, diğer danışanlarımızın randevularını aksatmamak için size ayrılan süreyi uzatmamız mümkün değildir.

Sınav kaygısı

Sınav kaygısı öğrencilerin  çok karşılaştığı bir durumdur. Sınav kaygısı yaşayan bireylerden sıklıkla ‘’unuttum,heyecanlandım,korktum,aslında biliyordum ama yapamadım vb’’ cümleleri çok duyarız.
Bu hem o zorlu süreci yaşayan birey için hem de ailesi için olumsuz bir sonuç olabilir. Çünkü  sıkı bir şekilde çalışılmış, sosyal hayattan uzaklaşılmış bir dönem olarak geçmiş olabilir. Ders çalışmak iki türlü olur fikrimce ilk olarak çok çalışmak, saatlerce çalışmak ikinci olarak ise verimli ve düzenli çalışmak bunlar birbirinden ayrı çalışma metotlarıdır. Başarılı olabilmek için verimli çalışmak en uygun metottur. Çok çalışıp verimsiz çalışmak ise sınav kaygısı yaşamamıza neden olabilir.
Sınav kaygısı önceden bilinen bilgiyi, sınav anında hatırlayamamak, etkili bir biçim de kullanamamaktan kaynaklı, beklenilen başarıyı elde edememe durumudur. Buna verimsiz çalışmak, sınava yüklediğimiz farklı anlamlar, ailenin büyük beklentileri, stres vb dış uyarıcılar neden olabilir. Başaramazsam aileme ne derim, arkadaşlarım benimle alay eder vb durumlar da sınav kaygısının tetikleyicileri arasın da sayılır.
Sınav kaygısının belirtileri ise mide bulantısı, ellerin terlemesi, baş dönmesi, başarısızlık korkusu, ağız kuruluğu, titreme, mide bulantısı vb durumlardır. Bu esnada öğrenci kendini kötü hissedebilir.               Ve biliyorum dediği bilgileri unutabilir.
Bunun üstesinden gelmek için neler yapabileceğimizi düşünmemiz ve bu olumsuz durumu olumluya çevirmek için ayağa kalkmak gerek.  İlk öncelikle kendimizi başaracağımıza dair motive etmemiz gerekir. ‘’Ben bunu başaracağım, ben başarılıyım, yapabilirim vb’’ daha sonra yaşadığımız kaygıyı tanımlayıp neden oluştuğunu bulmamız gerekiyor. Kaygının temeline inip kaynağı bulduğumuz da onu çözümleyip bitirmek daha kolay olur. Mantık dışı düşünceleri mantıklı hale getirmek denebilir. Sınav kaygısıyla baş etmenin yollarından bazılar ise; derin nefes almak, gevşeme egzersizleri ve onu bastırmak değil onu kabul etmeye dönük olmaktır. Düşüncelerimizi durdurmak, başka bir şeye odaklanmak da kaygı anında kaygıyı azaltan bazı çözüm yollarındandır.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?