Zeka testi nedir? IQ nedir? Ne işe yarar?  

Çocuğunuzda bir pırıltı görüyorsunuz, potansiyelini anlamak, onu desteklemek istiyorsunuz. Bunu anlamanın en iyi yolu  zeka testleridir.
Bireylerin zekâ seviyelerini ölçmek amacı ile standartlaştırılmış birkaç testin uygulanması ve bu testlerin sonuçlarının değerlendirilmesi ile ortaya çıkan değerlere IQ(intelligence quotient ) denir. İlk zekâ testi Alfred Binet tarafından geliştirilmiştir. 

İnsanın bazı branşlardaki akademik yeteneğinin ve bilgi derecesinin karşılaştırmalı olarak üstünlük derecesini ölçmeye yarayan bir testtir. 

Aslında insan yüzlerce değişik zihinsel yeteneklere sahiptir. Bu yeteneklerin bir kısmı bu testlerle doğru olarak ölçülebilir, insanların bazı akademik yetenekleri ortaya çıkartılabilir.
 
Eğer bir konuda IQ puanı yüksek ise, o konuya yöneltilebilir, eğitim gösterilip eksikler tamamlanabilir.  Puan düşükse o konu ile fazla uğraşmayıp bir başka konuya yönlendirilebilir. Bu noktada çocuğunuzun hangi alanda iyi olabileceğini değerlendirmeniz ve geleceğini planlamanız açısından bu testler çok önem arz etmektedir.

Kurumumuzda Testler Nasıl Yapılır?

Kurumumuzda testler iki aşamadan oluşmaktadır, birinci aşama test uygulama aşaması ikinci aşama testin yorumlaması aşamasıdır. Randevu alınarak gelinen ilk gün test uygulanır sonrasındaki 3 gün içerisinde testin sonucu için aile görüşmeye çağrılır ve aileye çocukla ilgili yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgiler aktarılır.

KURUMUMUZDA YAPILAN ZEKA,GELİŞİM VE DİKKAT TESTLERİ 

Wisc-R Zeka Testi 

Stanford Binet Zeka Testi 

MMPI Kişilik Testi 

Okula Hazırlık Değerlendirme Testi 

METROPOLİTAN Okul Olgunluğu Testi 

Denver Gelişim Tarama Testi 

Bender Gestalt Görsel Algı Testi 

Porteus Labirentleri Testi 

Peabody Resim Kelime Testi 

D2 Dikkat Testi 

Burdon Dikkat Testi 

Frankfurter Dikkat Testi 

WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?